Okul okunmalı mıdır?

Merhaba, yorumdaki arkadaşlar benim gibi lise okuyan kişiler, lakin ben okulu bıraktım ve çok rahatım şu an açıktan okuyorum sabah 3 akşam 11 çalışıyorum Cafe'de asgari ücret maaş alıyorum kız arkadaşıma arkadaşlarıma zaman ayırabiliyorum gençseniz çalışın, ailenize yük olmayın + ailenize destek verin geleceğe yatırım yapın bizzat öyle yapıyorum.

Merhaba, yorumdaki arkadaşlar benim gibi lise okuyan kişiler, lakin ben okulu bıraktım ve çok rahatım şu an açıktan okuyorum sabah 3 akşam 11 çalışıyorum Cafe'de asgari ücret maaş alıyorum kız arkadaşıma arkadaşlarıma zaman ayırabiliyorum gençseniz çalışın, ailenize yük olmayın + ailenize destek verin geleceğe yatırım yapın bizzat öyle yapıyorum.

Bende aynısını düşünüyorum dükkanda babama yardımcı olurum + olarak sosyal çevreme zaman ayırabilirim.

Ben üniversite okuyorum. Verdiğim tavsiye ne kadar geçerlidir bilmem ama şunu söyleyebilirim. Asgari ücrete 8-5 çalışacaksan okumaya devam et. Hiç bulaşma. Eğer iyi parası olan işte çalışacaksan, çalışma şartları iyiyse liseyi bırakman iyi olur. Yeter ki beş kuruşluk insanların ağız kokusunu çekmeyeceğin bir iş olsun.

Ben üniversite okuyorum. Verdiğim tavsiye ne kadar geçerlidir bilmem ama şunu söyleyebilirim. Asgari ücrete 8-5 çalışacaksan okumaya devam et. Hiç bulaşma. Eğer iyi parası olan işte çalışacaksan, çalışma şartları iyiyse liseyi bırakman iyi olur. Yeter ki beş kuruşluk insanların ağız kokusunu çekmeyeceğin bir iş olsun.

Hocam benim canımı sıkan seyler de bu zaten okuyan cogu muhendis asgari ucrete calisiyor bu yuzden babamın yanında işi öğrenip üstüne işte ustalaşıp dükkanı devam ettirme gibi bir şansım da var ki usta olursam alacagim para da hiç az olmaz diye tahmin ediyorum gelecegim açısından.

Hocam benim canımı sıkan seyler de bu zaten okuyan cogu muhendis asgari ucrete calisiyor bu yuzden babamın yanında işi öğrenip üstüne işte ustalaşıp dükkanı devam ettirme gibi bir şansım da var.
Çok iyi o zaman. Babanın yanında çalışırsın hem tecrübe kazanırsın işi öğrenirsin. Liseyi açıktan bitirirsin. Çoğu üniversite mezunundan daha iyi hayat sürersin. Onlar kyk borcunu ödemek için asgari ücrete köle gibi çalışırken sen arabanı çoktan almış olursun.

Çok iyi o zaman. Babanın yanında çalışırsın hem tecrübe kazanırsın işi öğrenirsin. Liseyi açıktan bitirirsin. Çoğu üniversite mezunundan daha iyi hayat sürersin. Onlar KYK borcunu ödemek için asgari ücrete köle gibi çalışırken sen arabanı çoktan almış olursun.

Ülke de ki eğitimin acı bir özeti.

Çok iyi o zaman. Babanın yanında çalışırsın hem tecrübe kazanırsın işi öğrenirsin. Liseyi açıktan bitirirsin. Çoğu üniversite mezunundan daha iyi hayat sürersin. Onlar KYK borcunu ödemek için asgari ücrete köle gibi çalışırken sen arabanı çoktan almış olursun.

Sanırım haklısın ya tavsiyelerin için teşekkür ederim.

Merhaba. Lise zamanımda ben de bu konuda çok takıldım ve uzun uzun düşüncelere dalmıştım. Sonunda vardığım nokta şuydu. Okuduğum meslek lisesinden aldığım bilgiler ile edineceğim mesleği hiç ama hiç istemiyordum. Çünkü lise zamanımda o işlerde çok çalışmıştım artık gına gelmişti. Herşeyden önce kendime ve kendi hayatıma değer vermekten başladım. Ben okulu bırakıp bir işe girseydim ve emekli olana kadar (65 yaş) her Allah'ın günü istemediğim veya sadece başlarda istediğim bu işe sabah 7 akşam 6 saatlerine kadar zaman ayırıp eğer olacaksa ailenin yüzünü günde en fazla yorgun argın 2 saat görüp, sabah işe gitmek için uyumayı hayatımın rutini haline getirmiş olacaktım. İnsanlar meslek veya iş seçerken önce parasına bakıyor ki günümüz koşullarında haksız da değiller. Ama şöyle bir durum var ki sen bu dünyaya bir defa geliyorsun, senin başka bir mesleğe verecek başka bir ömrün daha yok. Ben de bunun için araştırmaya başladım. Sevdiğim aktivite veya eylemlerin dünyamızdaki meslek gruplarını inceledim. Sonunda kendime birkaç meslek buldum ve bunun için üniversite okumam gerektiğinin de bilincindeydim. Resim ve tasarımı çok seven birisi olarak YKS ye hazırlanıp girdim ve şuan Görsel İletişim Tasarımı öğrencisiyim. 2. Yılım bitti. Ve şunu da belirtmem gerek sevdiğin bir işin veya mesleğin bölümünü okuyacaksan imkanı güzel olan bir üniversitede okuman gerekiyor. Bu diploma için değil tamamen senin gelişimin için gerekli olan birşey. Ve üniversite ortamı kültür farkı ve akademik hocaların bulunması yönünden senin bilgi birikimine çok katkı sağlayacak ve fikirlerini daha da geliştirecektir. Üniversite tercihi insanın hayatına yön verebildiği 2 belki de 3 karardan birisi. Bunu kesinlikle yabana atmamanı öneririm. Hayatına değer ver, hiçbir şey için geç değil. Eğer risk alınacaksa da temeli sağlam bir durumun içinde risk alınmalı diye düşünüyorum. Bir amaç için çabalayıp başarısız olup "en azından denedim" demek "keşke" demekten her zaman iyidir.

Merhaba. Lise zamanımda ben de bu konuda çok takıldım ve uzun uzun düşüncelere dalmıştım. Sonunda vardığım nokta şuydu. Okuduğum meslek lisesinden aldığım bilgiler ile edineceğim mesleği hiç ama hiç istemiyordum. Çünkü lise zamanımda o işlerde çok çalışmıştım artık gına gelmişti. Her şeyden önce kendime ve kendi hayatıma değer vermekten başladım. Ben okulu bırakıp bir işe girseydim ve emekli olana kadar (65 yaş) her Allah'ın günü istemediğim veya sadece başlarda istediğim bu işe sabah 7 akşam 6 saatlerine kadar zaman ayırıp eğer olacaksa ailenin yüzünü günde en fazla yorgun argın 2 saat görüp, sabah işe gitmek için uyumayı hayatımın rutini haline getirmiş olacaktım. İnsanlar meslek veya iş seçerken önce parasına bakıyor ki günümüz koşullarında haksız da değiller. Ama şöyle bir durum var ki sen bu dünyaya bir defa geliyorsun, senin başka bir mesleğe verecek başka bir ömrün daha yok. Ben de bunun için araştırmaya başladım. Sevdiğim aktivite veya eylemlerin dünyamızdaki meslek gruplarını inceledim. Sonunda kendime birkaç meslek buldum ve bunun için üniversite okumam gerektiğinin de bilincindeydim. Resim ve tasarımı çok seven birisi olarak YKS'ye hazırlanıp girdim ve şu an görsel iletişim tasarımı öğrencisiyim. 2. yılım bitti. Ve şunu da belirtmem gerek sevdiğin bir işin veya mesleğin bölümünü okuyacaksan imkanı güzel olan bir üniversitede okuman gerekiyor. Bu diploma için değil tamamen senin gelişimin için gerekli olan bir şey. Ve üniversite ortamı kültür farkı ve akademik hocaların bulunması yönünden senin bilgi birikimine çok katkı sağlayacak ve fikirlerini daha da geliştirecektir. Üniversite tercihi insanın hayatına yön verebildiği 2 belki de 3 karardan birisi. Bunu kesinlikle yabana atmamanı öneririm. Hayatına değer ver, hiçbir şey için geç değil. Eğer risk alınacaksa da temeli sağlam bir durumun içinde risk alınmalı diye düşünüyorum. Bir amaç için çabalayıp başarısız olup "en azından denedim" demek "keşke" demekten her zaman iyidir.

Sizde cok haklısınız hocam ama işte ne kadar hedef koysam da ya da ders çalışmaya çalışsamda nafile, olmuyor dikkatim hiçbir şeyde dagilmazken ders calisirken dagiliyor garip bir durum.

Sizde cok haklısınız hocam ama işte ne kadar hedef koysam da ya da ders çalışmaya çalışsamda nafile, olmuyor dikkatim hiçbir şeyde dagilmazken ders calisirken dagiliyor garip bir durum.

Sınav sistemi seni buna zorluyor. Benim sınav ile girdiğim bölümün sınavda çıkan 1 soruyla bile alakası yok. Ama mecburen ne kadar istemesem de zorlansam da bir şeyleri değiştirmek gerekiyordu. Anlayana kadar, o sınava girip istediğim bölümün puanını alana kadar ders çalıştım. O an eziyet gibi geliyordu. Bir okuduğum paragrafı 5-6 defa okuyordum hele başlarda netim bile yoktu doğru düzgün. Ama şimdi unuttum bile o günleri. Bence önce kendine güzel bir hedef belirlemeyle başka. Araştır hangi meslek ne yapıyor sana uyanı veya senin sevdiğin şeyler neler, bu meslek nasıl bir ortamda çalışıyor, maaşı ne, iş durumu ne elbet kendine uygun bir dal bulacaksın ve sonrası zaten basit. En önemlisi hedef koymak. Bazıları aralıksız sınava hazırlanıyor ama hedefleri yok. Şimdi bu insan 500 alsa ne olur ki? Muhtemelen üstün körü bildiği veya sırf maaşının güzel olduğu bir bölüme girip o potansiyeli bilinmeze atacak. Sen kendine uygun ve seveceğin bir hedef oluşturduktan sonra işi yarısı tamam zaten. O amaç uğruna çalıştığın ders bak sana nasıl keyif veriyor. 😄

Yeni konular

Geri
Yukarı