Okul ve iş için laptop önerisi

Bütçe
10000-15000

qualfy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, okul ve iş için bir laptop arıyorum. Elimde bir masaüstü olduğundan dolayı laptopta hiç oyun oynanmayacak sadece okul (bilgisayar müh.) İşlerimi ve grafik tasarım kısmında zevki işlerimi görmesi amacıyla bir bilgisayar arıyorum. Ayrıca internette gezerken insanların MacBook önerdiğini gördüm. Sebebi nedir? Avantajı nedir, parasına değer mi?

Merhaba, okul ve iş için bir laptop arıyorum. Elimde bir masaüstü olduğundan dolayı laptopta hiç oyun oynanmayacak sadece okul (bilgisayar müh.) İşlerimi ve grafik tasarım kısmında zevki işlerimi görmesi amacıyla bir bilgisayar arıyorum. Ayrıca internette gezerken insanların MacBook önerdiğini gördüm. Sebebi nedir? Avantajı nedir, parasına değer mi?
Macbook Pro Retina 15 inch modelini kullanıyorum.

Dezavantajları, alıştığınız Windows sistemi yok maalesef. Ayrıca oyun ve programların MacOs versiyonlarını bulmak her zaman kolay olmuyor. Çok ince tasarım olduğu için fan olarak soğutması o kadar iyi değil. Cihazı donanım olarak güncellemek maalesef çok zor. RAM ve SSD olarak kolay ama mesela GPU her modelde değiştiremiyorsunuz. Windows'tan geçince, işletim sistemine alışmak biraz zor olabiliyor. En basitinden pencereyi kapatmak için her seferinde sağ üst köşeye gidip orada bir şey bulamayacaksınız:) İçini açayım bir temizleyeyim gibi bir durum yok. Yani açılıyor ama eziyet bir şey. Gerçi gerek de yok:)

Avantajları, donanıma uyumlu yazılım olması. Yani işletim sistemi çok uzun zaman güncel ve etkin oluyor. Özellikle müzik, film ve grafik ile çalışanlar için MacOs üzerindeki yazılımlar daha başarılı. Alüminyum kasa ısı dağıtımını harika yapıyor. Cihaz çok kısa sürede serinliyor. Özellikle Adobe programlarında çalışma kolaylığı daha fazla. Malum çok yük bindiren bir uygulama. Format diye bir şey yok. Cep telefonu günceller gibi güncelleme yapıp günlük kullanıma devam ediyorsunuz. Başka Apple cihazlarınız varsa hepsi birbiri ile etkileşim halinde oluyor ve tekrar tekrar aynı işlemleri yapmanıza gerek kalmıyor. Örneğin iPhone ile Wi-fi şifresi girersen Macbook ve iPad bunu otomatik alıyor ve tekrar girmene gerek kalmıyor. Çoğu cihaz neredeyse on yıla kadar aktif şekilde kullanılabiliyor. BootCamp özelliği ile diski ikiye bölüp yarısı Windows yarısı MacOs kullanabilirsiniz. Ben oyunlar için Windows, program ve yazılımlar için MacOs bölümünü kullanıyorum.
@painkiller

MacBook Pro retina 15 inch modelini kullanıyorum.

Dezavantajları, alıştığınız Windows sistemi yok maalesef. Ayrıca oyun ve programların macOS versiyonlarını bulmak her zaman kolay olmuyor. Çok ince tasarım olduğu için fan olarak soğutması o kadar iyi değil. Cihazı donanım olarak güncellemek maalesef çok zor. RAM ve SSD olarak kolay ama mesela GPU her modelde değiştiremiyorsunuz. Windows'tan geçince, işletim sistemine alışmak biraz zor olabiliyor. En basitinden pencereyi kapatmak için her seferinde sağ üst köşeye gidip orada bir şey bulamayacaksınız:) içini açayım bir temizleyeyim gibi bir durum yok. Yani açılıyor ama eziyet bir şey. Gerçi gerek de yok:)

Avantajları, donanıma uyumlu yazılım olması. Yani işletim sistemi çok uzun zaman güncel ve etkin oluyor. Özellikle müzik, film ve grafik ile çalışanlar için macOS üzerindeki yazılımlar daha başarılı. Alüminyum kasa ısı dağıtımını harika yapıyor. Cihaz çok kısa sürede serinliyor. Özellikle Adobe programlarında çalışma kolaylığı daha fazla. Malum çok yük bindiren bir uygulama. Format diye bir şey yok. Cep telefonu günceller gibi güncelleme yapıp günlük kullanıma devam ediyorsunuz. Başka Apple cihazlarınız varsa hepsi birbiri ile etkileşim halinde oluyor ve tekrar tekrar aynı işlemleri yapmanıza gerek kalmıyor. Örneğin iPhone ile Wi-Fi şifresi girersen MacBook ve iPad bunu otomatik alıyor ve tekrar girmene gerek kalmıyor. Çoğu cihaz neredeyse on yıla kadar aktif şekilde kullanılabiliyor. Bootcamp özelliği ile diski ikiye bölüp yarısı Windows yarısı macOS kullanabilirsiniz. Ben oyunlar için Windows, program ve yazılımlar için macOS bölümünü kullanıyorum.
@painkiller

Öncelikle çok açıklayıcı olmuş teşekkürler. Merak ettiğim incelediğimde 25-30 bin bandındaki MacBook'lar 8 GB RAM 256 GB SSD ile geliyorlar diye gördüm. iPhone gibi işletim sisteminden dolayı fazla rama ihtiyacı yok mu? 256 GB SSD yetersiz değil mi?

Öncelikle çok açıklayıcı olmuş teşekkürler. Merak ettiğim incelediğimde 25-30 bin bandındaki MacBook'lar 8 GB RAM 256 GB SSD ile geliyorlar diye gördüm. iPhone gibi işletim sisteminden dolayı fazla rama ihtiyacı yok mu? 256 GB SSD yetersiz değil mi?
O konuda bir bilgim yok maalesef :(
Ama mutlaka bilen birine sorun. Boşuna almış olmayın cihazı.

Bütçenin biraz üzerinde ama performans ve tasarım olarak güzel laptoptur.

Dostum iyi güzel öneri de 3050 fiyatına çok daha düşük bir ekran kartı tercih ederim. Aynı işlemcide 16-32 GB RAM ve SSD yükseltmesi yaparım.

Yeni konular

Geri
Yukarı