Okul yüzünden ailemle aram bozuldu

Corde Lio

Hectopat
Merhaba ben şu an lise 1'e gidiyorum LGS'den 300 puan yaptım ve 300 puanla çok bir yere giremediğim için OBP ile girdim okul başarı puanım 90 olmasına rağmen hiçbir Anadolu lisesine giremedim bende mecbur olarak meslek lisesine girmek zorunda kaldım fakat o kadar kötü ki anlatamam hocalar berbat çocuklar şımarık ve keko dolu hiçbiriyle arkadaş olamıyorum derste uyuyorum. Eve gelince çok yorgun olduğum yatıyorum, kalkıyorum gene aynı şeyler yani boşa gidiyorum. Gibi okul beni daha ileriye götürmesi gerekirken çok daha fazla geriye çekiyor ve bu durumu anneme söyledim ve açık öğretime geçmek istiyorum dedi. O da normal olarak hayır dedi ve biraz ısrar ettim, ne yapıyorsan yap umurumda değilsin dedi. Bana abime söyledim telefon üzerinden askerde olduğu için o da hayır dedi. Gene ona da aynı şekilde ısrar ettim o da aynı şekilde konuşmuyor artık benimle. Yüzüme kapattı telefonu, babam desek konuşmuyorum bile ayrı yaşadığımız için psikolojim çok bozuldu. Bu durum yüzünden ne yapacağımı bilmiyorum. Okulu bırakıp işe mi girmeliyim açıktan okuyup?

Meslek lisesini kötüleme derim. Dişini sıkıp bitirirsen en azından bir mesleğin oluyor. Düz lise mezunu olduktan sonra üniversite okumadan düzgün bir işe giremiyorsun. Ayrıca üniversite okuman bile bazen fayda etmezken öğrenmiş olduğun meslek ile fabrikalara girebilirsin veya kendi işini kurabilirsin.

Merhaba ben şu an lise 1'e gidiyorum LGS'den 300 puan yaptım ve 300 puanla çok bir yere giremediğim için OBP ile girdim okul başarı puanım 90 olmasına rağmen hiçbir Anadolu lisesine giremedim bende mecbur olarak meslek lisesine girmek zorunda kaldım fakat o kadar kötü ki anlatamam hocalar berbat çocuklar şımarık ve keko dolu hiçbiriyle arkadaş olamıyorum derste uyuyorum. Eve gelince çok yorgun olduğum yatıyorum, kalkıyorum gene aynı şeyler yani boşa gidiyorum. Gibi okul beni daha ileriye götürmesi gerekirken çok daha fazla geriye çekiyor ve bu durumu anneme söyledim ve açık öğretime geçmek istiyorum dedi. O da normal olarak hayır dedi ve biraz ısrar ettim, ne yapıyorsan yap umurumda değilsin dedi. Bana abime söyledim telefon üzerinden askerde olduğu için o da hayır dedi. Gene ona da aynı şekilde ısrar ettim o da aynı şekilde konuşmuyor artık benimle. Yüzüme kapattı telefonu, babam desek konuşmuyorum bile ayrı yaşadığımız için psikolojim çok bozuldu. Bu durum yüzünden ne yapacağımı bilmiyorum. Okulu bırakıp işe mi girmeliyim açıktan okuyup?

Hocam açıktan okumak çok daha kötü bir seçenek. Tavsiyem bir Anadolu'ya nakil olmaya çalışman. Ancak bunu yapamazsan kendini çok iyi geliştirmen gerek. Şimdilik nakil istemek dışında yapabilecegin bir şey yok. Maalesef bazen bu bilince liseden önce varılmıyor. Ancak keşke demenin gereği yok. Eğer pişman isen yapacagin şey 4 sene boyunca arkadaşlık etmeden ama kendini de ezdirmeden en başarılı olup okul birincisi olmak. Zaten o kontenjan seni üniversite sınavında daha üst yerlere tercih yapma imkanı sunar. Ailenin durumu varsa özel okula geçmeyi de teklif edebilirsin.

Ben LGS'ye ilk senesinde girmiştim ve eğer adrese dayalı okulsa LGS puanınıza değil, okul ortalamanıza bakılıyor. 90 ortalamayla adrese dayalı Anadolu liselerinin hepsine girersiniz. Bir arkadaşım da 302 civarı bir puan almıştı ancak ortalaması sayesinde adrese dayalı bir Anadolu lisesine girmişti.

Meslek lisesini kötüleme derim. Dişini sıkıp bitirirsen en azından bir mesleğin oluyor. Düz lise mezunu olduktan sonra üniversite okumadan düzgün bir işe giremiyorsun. Ayrıca üniversite okuman bile bazen fayda etmezken öğrenmiş olduğun meslek ile fabrikalara girebilirsin veya kendi işini kurabilirsin.
Hocam açıkcası buna katılmıyorum. Yazdığı şeylerden fabrikada asgari ücretle çalışacak biri gibi görünse de meslek lisesini küçümseyen biri o kaderi kabullenmez ve sonrasında benim dayım gibi o seviye işleri beğenmeyip ailesinin yanında mahkum hayatı yaşar. Eğer mümkün ise daha üst bir lise ve kariyer planı öncelikli olmalı.

Hocam açıkçası buna katılmıyorum. Yazdığı şeylerden fabrikada asgari ücretle çalışacak biri gibi görünse de meslek lisesini küçümseyen biri o kaderi kabullenmez ve sonrasında benim dayım gibi o seviye işleri beğenmeyip ailesinin yanında mahkum hayatı yaşar. Eğer mümkün ise daha üst bir lise ve kariyer planı öncelikli olmalı.

İşin rengi de orada zaten, askerinin üstünde bir fiyat ile çalışıyor mesleğini yaparsa. %50 veya iki katı net maaş alması fabrikadan fabrikaya değişerek mümkün. Ben kendim Elektrik elektronik bölümü endüstriyel bakım onarım bölümü bitirdiğim için biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı