Okulda münazara

ukisla7

Kilopat
Yer
İstanbul-Eyüp
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Okulda münazara var bizim konumuz kitap, roman ve hikaye okumak film izlemekten daha etkilidir. Karşı tarafın konusu film izlemek daha etkilidir. Karşı tarafın cevap veremeyeceği sorular ve cümleler söyler misiniz?

Kitap okumak film izlemekten daha etkilidir. Çünkü okunan kitabı sihnimizde kendimiz yorumlar kafamızda daha anlamlı daha güzel bir şekilde yorumlarız. Ancak izlenen filmde bize gösterilenleri anlamak zoruıdayız. Okunan kitap çok farklı şekilde yorumlanabilir ancak filmden tek sonuç ve tek anlam çıkar.
Bu arada münazara stili nedir? Okul tarzı mı? yoksa parlementer münazarası mı?

Kitap okurken kahraman olabilirsiniz fakat film izlerseniz sadece o kahramana bakarsınız.Çünkü kitap ufku geliştirir ama film görsel zekayı geliştirir.

Dediğim şeyleri söylebilirsiniz. Tarzınızı tam bileyemiyorum ama münazarada ne söylediğin önemli değil nasıl söylediğin önemli. Söylediğim her şeyi en ince ayrıntısına kadar 6 yaşındaki bir çocuğa anlatırmış gibi anlatmanız gerekiyor. Sadece konuşarak değil beden hareketlerinizle de münazaranın içinde olmalısınızdır. Esprili olmak, hafif sürprizler yapmak ta çok iyidir.

Film de oyuncular iyi rol yapamaz ise beklenen etkiyi gösteremez. Sürekli film çıkıyor 2 gün sonra unutuluyor ancak okunan kitabın etkisi uzun süre aklımızdan çıkmaz. Kitap zihni açar , ufku genişletir , yorum gücünü , kişisel gelişimi sağlar. Film bunları sağlayamaz. Sürekli soru sor ve sorgulayın .Siz sorguladıkça onlar sorulara cevap vermek ile uğraşacağı için kendi tezlerini savunamazlar. Ayrıca kendi tezlerini iyi savunsalar bile jüri sizin sorularınıza cevap vermedikleri için siz öne geçeceksiniz. Ayrıca kendinizden emin olun. Rahat olun , tezinizi ezberleyin , kağıttan okumayın , çirkef bir tavır takınmayın , sizin üzerinize oynarlar ise sakin olun. Sizde onların üzerine oynamayın sakin olmaktan vazgeçmeyin. Psikolojik harbi iyi yürütürseniz ve tezinizi iyi savunursanız olayı bitirirseniz. Elimden geldiğince yardımcı olurum. Soracağın soru olur ise buradayım. İyi çalışmalar. Başarılar dilerim.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Karşı tarafa ne gibi sorular sorabilirim?

Ödevinizi neden burada yapıyorsunuz peki? :) Ödevi sen değil soruna cevap veren insanlar yapıyor belli ki. Pek etik gelmedi açıkçası.
Burda bir ödev yaptırmıyorum. Sadece konu hakkında yardım istedim.

Eğer münazaradan söz ediyorsan olayın rengi ve şekli "karşı tarafın cevap veremeyeceği sorulara" ulaşmak değil, kaliteli bir münazara ve münakaşa ortamı yakalamak olmalı. Aslında düşününce ulaşılması o kadar da zor sorular ve konular değil aradıklarınız. Sizin zaman ayırmanız gerek. Ayrıca insanlardan doğruca size fikir vermelerini, yani yapmanız gerekeni onlardan yapmasını istiyorsunuz. Ben daha çok bu kısmı doğru bulmadım. Forumun polisi ya da ahlak bekçisi değilim yine de. Yanlış bulduğumu belirtme ihtiyacı hissettim.

Zaten yapılan ağır, sert ve kesin bir münazara değil. Sadece fikirlerin tartışılacağı bir ortam. Eğer olur da bir gün gerçek bir parlementer münazarasına girersen 15 dakika da heyecandan kalp krizi geçirebilirsin. Münazara çok güzel bir aktivite hem de güzel arkadaşlıkların edinileceği bir ortamdır herkes katılmalı böyle şeylere.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı