Okullar 5. ve 9. Sınıflar İçin Açılıyor

Okulu komple kapatsınlar bence okula gidiyorlar da ne oluyor? Her yeni nesil eski nesilden daha geri akıllı. Eğitim seviyesi zaten dip. Evde otursalar daha karlı. En azından okula harcanacak masrafla sermaye yapar aileler onlara.

Keşke tüm sınıflar için açılsa uzaktan eğitimde bazı konuları hiç anlayamadık üstelik yazılıdan sorumluyuz. Okullar açılsın daha iyi.

Keşke tüm sınıflar için açılsa uzaktan eğitimde bazı konuları hiç anlayamadık üstelik yazılıdan sorumluyuz. Okullar açılsın daha iyi.
İki ucu b............. direk dondursunlar en iyisi.
YKS yi ne yapacağız?
Hallederiz biz ya. Gidip 2. sınıfları açsınlar, evden oyun hamuru yoğurması zor olur.

Okulların açılması doğru ancak maalesef Türkiye`de çarpık bir eğitim yapılanmasının bulunması işi zorlaştırıyor. Şu önlemler alınmalı:
  • Devlet okullarında yeterli sayıda öğretmen ve alan bulunmadığından sıkışık şekilde ders yapılan birçok okul var, hatta çoğunluk bu şekilde. Bu nedenle sayısal derslerin çoğu, sözel derslerin bir kısmı yüzy üze yapılmalı; geri kalan kısım uzaktan işlenmeli. Özetle (mümkünse sene sonuna kadar) dönüşümlü eğitim yapılmalı. Haftada 3 gün (Aralıklı, pazar günü tatil) öğlene kadar eğitim yapılması hem mesafe tedbirlerine uyulabilmesini hem de yemek-tuvalet gibi bulaşma riski yüksek ihtiyaçları önler.
  • Okullarda giriş/çıkış ve aralardaki izdihamı önlemek için giriş/çıkış saatleri yerel okullarda kaydırılmalı, merkezi okullarda da sınıfların çıkacağı merdivenler ve koridorlar belirlenmeli. Farklı zaman aralıklarında ara verilmeli, geçici olarak bayrak törenleri iptal edilmeli.
  • Öğrencilere temizliğin ve mesafenin önemi canlı ve teşvik edici şekilde anlatılmalı, gerekli malzemeler sağlanmalı.
  • Küçük bir sorun gibi gözükse de özellikle daha alt sosyal tabakadan öğrencilerin okuduğu "Meslek Lisesi" gibi eğitim kurumlarında tuvalet, depo gibi küçük ve havasız mekanlarda sigara içilmesi bulaşma riskini ciddi anlamda arttırıyor. Bir süre okullarda sigara içilmesi yasaklanmalı.

Okulların açılması doğru ancak maalesef Türkiye`de çarpık bir eğitim yapılanmasının bulunması işi zorlaştırıyor. Şu önlemler alınmalı:
  • Devlet okullarında yeterli sayıda öğretmen ve alan bulunmadığından sıkışık şekilde ders yapılan birçok okul var, hatta çoğunluk bu şekilde. Bu nedenle sayısal derslerin çoğu, sözel derslerin bir kısmı yüzyüze yapılmalı; geri kalan kısım uzaktan işlenmeli. Özetle (mümkünse sene sonuna kadar) dönüşümlü eğitim yapılmalı. Haftada 3 gün (Aralıklı, pazar günü tatil) öğlene kadar eğitim yapılması hem mesafe tedbirlerine uyulabilmesini hem de yemek-tuvalet gibi bulaşma riski yüksek ihtiyaçları önler.
  • Okullarda giriş/çıkış ve aralardaki izdihamı önlemek için giriş/çıkış saatleri yerel okullarda kaydırılmalı, merkezi okullarda da sınıfların çıkacağı merdivenler ve koridorlar belirlenmeli. Farklı zaman aralıklarında ara verilmeli, geçici olarak bayrak törenleri iptal edilmeli.
  • Öğrencilere temizliğin ve mesafenin önemi canlı ve teşvik edici şekilde anlatılmalı, gerekli malzemeler sağlanmalı.
  • Küçük bir sorun gibi gözükse de özellikle daha alt sosyal tabakadan öğrencilerin okuduğu "Meslek Lisesi" gibi eğitim kurumlarında tuvalet, depo gibi küçük ve havasız mekanlarda sigara içilmesi bulaşma riskini ciddi anlamda arttırıyor. Bir süre okullarda sigara içilmesi yasaklanmalı.
Bakan mısın kardeşim. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı