Okullar kapanmalı mı?

Bu konuyu açtığım için bir çok kişi yanlış anlamış olabilir. Ben çokça duymaya başladım. Korona çıkan öğrenciler. Üstüne üstlük sadece bu değil her okul çıkışı her türlü okulun önü tıklım tıklım veli dolu oluyor. Ve sadece bunlar değil bence okullar açık kalmalı ama gerekb tebbirler alınmalı. Ve öğrenciler 2 kişi oturup aynı zamanda sınıfları 40 küsür kişi. Bir çok kişi lgs giricek. Ne olucak bizde bilmiyoruz ama umarım gereken kurallara uyunup güzel bir eğitim sağlanır diyecem ama zor.

Kapanmamalı fakat gösteriş önlemleri yerine gerçek önlemler gelmeli. Bir çocuk maskesini ders içinde uzun süreli çıkarıyorsa disiplin cezası almalı. Okulda korona olduğu düşünülen kişilere direkt test yapıp pozitif çıkmaları halinde doğru strateji izleyecek bir sağlık personeli bulunmalı. Her sınıfta maske kutusu olmalı. Ben neden gidip kantinden parayla maske almak zorunda olayım ki? Sosyal mesafe konusunda bir şey yapılabileceğini pek düşünmüyorum. Benim sınıfım 25 kişi fakat 15 kişi falan genelde okula geliyor böyle olduğu için herkes tek tek oturuyor. Fakat 40 kişilik sınıflarda bu mümkün değil. Camların hep açık olması gerekiyor böylece sürekli içeri temiz hava girmiş olur. Pazartesi ve cuma günleri İstiklâl Marşı'nın sınıflarda okutulması gerektiğini düşünüyorum. Pazartesi marş bitince öğrenciler hurra diye dip dibe okula giriyorlar. Bu nu önlemek için ilk başta öğrenciler ve öğretmenlerin sınıflarına geçmeleri bekenecek ondan sonra istiklâl marşı okunduktan sonra Ders'e başlanacak. Cuma günleri ise hurra diye dışarı çıkmaya çalışıyorlar. Cuma günleri mesela sınıflarda istiklâl marşı okutulduktan sonra en aşağıdan en yukarı katlara doğru okul sırasıyla tahliye edilmeli. Maksimum 15 dk falan fazla sürer çıkmamız fakat en azından daha güvenli olur. Şu an aklıma gelen önlemler bunlar biraz daha düşünsem başka şeylerde aklıma gelebilir. Bir zahmet ama devletimiz düşünsün bunları da.

Bence kapanmalı. Teorik eğitimin yanında pratik eğitime de ihtiyaç duyan okullar (meslek liseleri), bölümler (gastronomi) gibi eğitime devam etmeli lakin söz konusu teorik eğitimse uzaktan eğitim gayet yeterli diye düşünüyorum.
Uzaktan eğitimde anlayamıyorum, dikkatim dağılıyor gibi sözcükleri gerçekçi bulmuyorum.
Aşının etkisinin azaldığı bir dönemde, 3. doz aşılamaların düşük olduğu bir dönemde okulları açık tutmak anlamsız diye düşünüyorum.
Tamamen kapanmaya gidelim demiyorum. Ticaret haneler açık kalmalı lakin çalışan insanlar toplu taşımada rahat hareket etmek istiyorsa okullar kapanmalı, toplu taşımalar rahatlamalı, öğrenciler de evlerinde rahat rahat derslerine devam etmelidir.
Ben uzaktan eğitimde bir şey öğrenemedim diyen arkadaşlar da suçu kendinde aramalıdır diye düşünüyorum.
Benim için çok daha verimli geçti, çok daha rahat, kendime ve öğrenmek istediğim şeylere vakit ayırabildiğim bir dönemdi bundan dolayı karşı tarafın bu iddialarının doğruluğunu onaylayamıyorum. Yine de kişiden kişiye durum değişse de benim fikrim bu yönde.

Öğretmenlerin bile kurallara uymadığı bir pandemiyi çocuklar nasıl virüssüz geçirsin? Açık kalması gerekiyor diye düşünüyorum fakat çok zor. Şahsen kardeşimin okulunda çoktan 2 corona + 1 temaslı hoca var. Nasıl virüs kapmasınlar şimdi? Bağırmak için maskeleri indiriyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı