Okulların yüzdelik dilimlerinin azalması veya artması neye bağlı?

Okulların yüzdeliklerin azalması veya artması neye bağlı?
Okulların yüzdeliğinin azalması sınavın zorluğuna ve tercih yapanların yüzdelik dilimine göre değişir. Mesela 2021 yılındaki sınav bariz olarak 2022'deki LGS'ye göre daha zordu. Bundan dolayı daha az puanla daha iyi yüzdelik dilimlere girilebiliyordu. Yani tercih yapan kişi sayısı azalacağı için taban yüzdelik dilim daha da yükseliyordu. 2022'de ise tam tersi. Daha yüksek puanla daha kötü yüzdelik dilimlere yerleşirsiniz. Bir başka örnek ise mesela 2021 yılında 0.6 ile alan 120 kontenjanı olan bir lise düşünün. Bu 0.6 yüzdelik dilimi 120 kişiden 120. olanın 0.6 ile girdiğini gösterir. Burda amaç şudur : 500 kişi tercih etmiş ise en iyi 120 kişiyi almaktır. Ve en iyi 120 kişiden sonuncu olanın yüzdelik dilimi o senenin taban yüzdelik dilimini belirler.

Okulların yüzdeliğinin azalması sınavın zorluğuna ve tercih yapanların yüzdelik dilimine göre değişir. Mesela 2021 yılındaki sınav bariz olarak 2022'deki LGS'ye göre daha zordu. Bundan dolayı daha az puanla daha iyi yüzdelik dilimlere girilebiliyordu. Yani tercih yapan kişi sayısı azalacağı için taban yüzdelik dilim daha da yükseliyordu. 2022'de ise tam tersi. Daha yüksek puanla daha kötü yüzdelik dilimlere yerleşirsiniz. Bir başka örnek ise mesela 2021 yılında 0.6 ile alan 120 kontenjanı olan bir lise düşünün. Bu 0.6 yüzdelik dilimi 120 kişiden 120. olanın 0.6 ile girdiğini gösterir. Burada amaç şudur: 500 kişi tercih etmiş ise en iyi 120 kişiyi almaktır. Ve en iyi 120 kişiden sonuncu olanın yüzdelik dilimi o senenin taban yüzdelik dilimini belirler.

Benim genel yüzdelik dilimim 6.94; il yüzdelik dilimim ise 6.77 çıktı. Ve tercihimi yaşadığım ilde yapacağım istediğim okulun taban yüzdelik dilimi 4.51 kontenjanlarda açıklandı biliyorsunuz ki değişmedi hocam kontenjan geçen sene ile aynı (204 kişi) İstanbul'da yaşıyorum hocam sizce bu okula gider miyim?

Benim genel yüzdelik dilimim 6.94; il yüzdelik dilimim ise 6.77 çıktı. Ve tercihimi yaşadığım ilde yapacağım istediğim okulun taban yüzdelik dilimi 4.51 kontenjanlarda açıklandı biliyorsunuz ki değişmedi hocam kontenjan geçen sene ile aynı (204 kişi) İstanbul'da yaşıyorum hocam sizce bu okula gider miyim?
Biraz zor ama imkansız değil

Umut kesilmez. Her şey olabilir.

Haklısınız hocam ama bazı başka hocalar YouTube'da falan umudunuzu kesmeyin yüzdelikler 2021'e benzeyecek diyorlardı ama gördük işte o yüzden benim pek umudum kalmadı hocam ama istatistiklere bakınca benim istediğim okula gitmem mümkün değil değil mi?

Haklısınız hocam ama bazı başka hocalar YouTube'da falan umudunuzu kesmeyin yüzdelikler 2021'e benzeyecek diyorlardı ama gördük işte o yüzden benim pek umudum kalmadı hocam ama istatistiklere bakınca benim istediğim okula gitmem mümkün değil değil mi?
@küflü ekmek

Umut kesilmez. Her şey olabilir.

Hocam?

Okulu yazan öğrencilere bağlı. Sınavın kolaylığı zorluğu bir şey değiştirmez genelde.
Merhaba benim genel yüzdelik dilimim 6.94; il yüzdelik dilimim ise 6.77 çıktı. Ve tercihimi yaşadığım ildeki bir okula yapacağım istediğim okulun taban yüzdelik dilimi 4.51 kontenjanlarda açıklandı biliyorsunuz ki değişmedi hocam kontenjan geçen sene ile aynı (204 kişi) İstanbul'da yaşıyorum hocam sizce bu okula gider miyim?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı