Okulu bırakıp işe başlamak

reavenfn

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar yazıda içinde olduğum bir durumdan bahsetmek istiyorum zaman ayırıp okuyan herkese teşekkürler.

Arkadaşlar şu anda 9.sınıfta okumaktayım. Fakat okuldan hiç zevk almıyorum hiç sevmiyorum da okulu dersleri okula gitmeyi vs. her zaman böyleydim fakat ortaokulda çok güzel arkadaşlıklarım oldu ve sadece arkadaşlarım içindi o sıkıcılığı çekmem, arkadaşlarım o sıkıcılığı unutturuyordu hissettirmiyordu. Fakat liseye geçtik ve farklı okullardayız sınıfımda kafa dengi kimse yok ve çok sıkılıyorum okulda zaten ders çalışmayı vs sevmiyorum hiçbir zamanda ders çalışmadım ama derslerim iyi derste dinlediğimde anlıyorum sınava kadar yetiyor fakat ciddi anlamda okumaya hiç isteğim yok bende okulu bırakıp çalışmayı düşünüyorum. Ailem buna karşı çıkmaz babam doğlu benden bile daha küçükken çalılıyordu onun zamanında okumak yoktu okulu bırakırsam *çalıştığım sürece* bir şey demez. Bu kadar cevap yazan olursa şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum iyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam arkadaşlar yazıda içinde olduğum bir durumdan bahsetmek istiyorum zaman ayırıp okuyan herkese teşekkürler.

Arkadaşlar şu anda 9.sınıfta okumaktayım. Fakat okuldan hiç zevk almıyorum hiç sevmiyorum da okulu dersleri okula gitmeyi vs. her zaman böyleydim fakat ortaokulda çok güzel arkadaşlıklarım oldu ve sadece arkadaşlarım içindi o sıkıcılığı çekmem, arkadaşlarım o sıkıcılığı unutturuyordu hissettirmiyordu. Fakat liseye geçtik ve farklı okullardayız sınıfımda kafa dengi kimse yok ve çok sıkılıyorum okulda zaten ders çalışmayı vs sevmiyorum hiçbir zamanda ders çalışmadım ama derslerim iyi derste dinlediğimde anlıyorum sınava kadar yetiyor fakat ciddi anlamda okumaya hiç isteğim yok bende okulu bırakıp çalışmayı düşünüyorum. Ailem buna karşı çıkmaz babam doğlu benden bile daha küçükken çalılıyordu onun zamanında okumak yoktu okulu bırakırsam *çalıştığım sürece* bir şey demez. Bu kadar cevap yazan olursa şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum iyi akşamlar.

Eğer okuyup ileride bir şeyler başarabileceğini düşünmüyorsan net çalış demek isterim ama iş imkanları da kısıtlı canım Türkiye'mde ailenin tanıdığı bir yer varsa orada başla ileride kendi işni yaparsın ve maaşın çok çok daha fazla olur birkaç arkadaşım lisede (bundan 6-7 sene önce) çalışmaya başladılar şu an çoğu aylık 5-6bin civarı kazanıyor ama o zamanki Türkiye ve şu anki Türkiye aynı değil bunları göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsin.

Hocam bazı gençler liseyi bitirir bitirmez doğru dürüst eğitim almak için yurtdışına kaçıyorlar. Sizi pek yargılamak istemem ama bu kadar işsizin olduğu bir ülkede normal işci gibi çalışmak ne kadar mantıklıdır ki? Türkiye'nin ekonomik şartları yüzünden alacağınız maaş ileride size yetmeyecektir bile. Bu yüzden eğitiminizi alıp kendinizi geliştirebilmeniz kadar geliştirmeniz gerekmektedir.

Son düzenleme:
Türkiye'de ilk 30 binde değilsen okuman anlamsız piyasada kalifiye eleman eksikliği çok. Üniversitelerin hepsi boş kurumlar ben 3 matematik çözüp mühendislik fakültesini türev integral bilmeden bitirdim. Türkiye'de mühendislik excel tablosuna veri girmek olmuş. ilk 30 bindeki gençlere sözüm yok ama kalanının okumasına gerek yok. Dışardan kendini geliştir ölçeklenebilirliği olan bir işe girersen okul okuyanların çok ötesine geçersin bence. Ama inşaat ustası olacaksan 50 yıl çalışsan da inşaat ustası olursun okulu bırakacaksan yapcağın meslek bırakmaya değmeli

Mantıklı düşünüyorsun okumanın devri bitti, artık önemli olan diploma değil insanın kendisini geliştirebilmesi. Ama lise diploması şart karşına her yerde çıkar. O yüzden okulu bırakmak gibi bir hataya düşme. Benim tavsiyemi sorarsan; bir şekilde lise diplomanı almaya çalış -zaten sınıf geçebilmek için pek efor sarf etmeye gerek yok- bir yandan da yapmak istediğin işi öğren, derim.

1 Derslerinde başarılı değilsen bile en azından liseye git çünkü bazı iş yerleri liseyi bitirmiş insanlar istiyor.
2 Ailenin ekonomik durumu iyi değilse bişey diyemem. Bazılarımız çalışmak zorunda kalıyor ne yazık ki.
3 Sırf dersler sıkıcı diye okul bırakılmaz. Memur olmak,meslek sahibi olmak bu ülkede önemli birşey .
4 Bu kadar genç iken hangi güzel işi buldun ki okulu bırakmayı düşünüyorsun. İlerde çıkarılma durumun var mı? Sigortan var mı? Çok para mı kazanacaksın? Genç olmana rağmen çalışabilecek misin?
5 Son olarak bırakma derim . Pişman olursun büyük ihtimalle. Çünkü tanıdığım nereydeyse herkes okuyup bir iş sahibi olmanın çok önemli düşünüyor.

Valla sen bilirsin ama çalışırken de sıkılırsın. Ama ben burada bırakma diyenlere katılmıyorum. Çünkü derse ilgisi olmayan biri, okulda psikolojik sorunlar yaşayabilir. Açık liseye geçebilirsin. Ama bence 1 yıl daha dişini sık erken karar verme.

5 Son olarak bırakma derim . Pişman olursun büyük ihtimalle. Çünkü tanıdığım nereydeyse herkes okuyup bir iş sahibi olmanın çok önemli düşünüyor.
Meslek öğrenmekten kimseye zarar gelmez. Ben okuduğuma pişmanım. Kuzenimle aynı yaştayız adam meslek lisesinde okudu araba tamircisi oldu. Bense büyük sözü dinledim ve anadolu lisesine gittim. Muhtemelen ben mezun olup iş bakarken kuzenim tamirci dükkanı açıp patron olacak fark bu. Bende üniversite öğrencisiyim maalesef ki okullarımızda verilen eğitim beş para etmez. Tıp, iyi bir yerden mühendislik / hukuk okunmadığı sürece boş. Hukuk gibi bölümler bile yavaştan ölüyor. Şöyle ki yeni mezun kimle görüştüysem hepsi rahatlıkla şu cümleyi kurabilir "Meslek meslekte öğrenilir.". Arkadaşa da tavsiyem ne yapmak istiyorsa onu yapsın hayallerinden vazgeçmesin.

Türkiye'de ilk 30 binde değilsen okuman anlamsız piyasada kalifiye eleman eksikliği çok. Üniversitelerin hepsi boş kurumlar ben 3 matematik çözüp mühendislik fakültesini türev integral bilmeden bitirdim. Türkiye'de mühendislik excel tablosuna veri girmek olmuş. ilk 30 bindeki gençlere sözüm yok ama kalanının okumasına gerek yok. Dışardan kendini geliştir ölçeklenebilirliği olan bir işe girersen okul okuyanların çok ötesine geçersin bence. Ama inşaat ustası olacaksan 50 yıl çalışsan da inşaat ustası olursun okulu bırakacaksan yapcağın meslek bırakmaya değmeli
'İlk 30 bbin' diye bir zorunluluk yok. Önemli olan öğrencinin içinden gelen şeyi en iyi şekilde yapabilmesi. Bu da yks sonucuyla ölçülmüyor.

Çalışmak kolay değil.
Çalışsan nerede çalışacaksın? Bir yerlerde ayak işleri yapabilirsin anca. Fabrikada işçilik vs. zor. Şimdi sana kolay gibi gelebilir ama 30-40 sene yapılacak işler değil bunlar.

Geri
Yukarı