Okulu bırakmak

İNTEL'ci DEDE

Hectopat
Yer
Antartika
Arkadaşlar okul hayatım boyunca hep başarılıydım. LGS sınavında hatırı sayılır bir puan ile nitelikli bir okula yerleştim. Şu an 10. sınıfa geçtim ve iki senedir hedefim olan makine mühendisliği hakkında düşünüyordum. İzlediğim videolar olsun gördüğüm yorumlar olsun hepsi üniversiteye gerek olmadığı, Türkiye'de üniversite okumanın 4 yıl kayıp olduğunu, üniversite olmadan da olabileceği yönündeydi. Bende bu konu hakkında bayağı kafa yordum ve dedim ki ya üniversite okuyup işsiz kalırsam eğer 16 yaşında çalışmaya başlasaydım şimdi bir birikimim olur ve belki bir iş kurardım diye pişman olursam diye düşünüyorum. Aileme üniversitenin bu zamanlarda iş teminatı olmadığını bunun eskiden böyle olduğunu şu anda istediğim bölümden mezun olan gençlerin bile işsiz kaldığını söylediğimde bana deliymişim gibi baktılar ve işsiz kalanların adı bile bilinmeyen üniversitelerden mezun olduğunu ve iyi bir üniversite ve iyi bir bölümden mezun olanların iş bulabileceğini söylüyorlar bu belki doğru ama iyi bir üniversite kazanmak için dershane ya da kurs gibi yerlere gitmek şart gitmeden yapmak imkansıza yakın. Ailemin beni kurs dershane tarzı yerlere gönderecek maddi gücü olmadığını biliyorum bu yüzden tek başıma iyi üniversite kazanabileceğimi sanmıyorum. Yani iyi bir üniversite kazanacağımı, üniversiteden sonra iş bulabileceğimi düşünüyorum ve finansal özgürlüğümü kazanmak istiyorum.
Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir gün ülke elbet düzelecek.
O zaman okumanın değeri yeniden anlaşılacak.
Edebiyat öğretmenim hep derdi " Sadece bilginin fazlasından zarar gelmez" diye.

Bence okuyun.

Diplomasız cumhurbaşkanımızın ülkeyi yönetmesinden de, eğitimin önemini anlayabilirsiniz.
Amacım siyaset değil, kişisel eleştiri.

Lise 1'e geçtim. Üniversiteye girecek olursam mutlaka part-time bir işte çalışmayı düşünüyorum. En azından hem tecrübe kazanırım, hem aileme yük olmam. Üniversiteyi sadece çalışarak geçirenlerin çoğu işsiz maalesef, videolarda bir sürü örneği var.

iyi bir üniversite kazanmak için dershane ya da kurs gibi yerlere gitmek şart
Bu cümlene katılmıyorum. Eğer gerçekten makine mühendisliği istiyorsan evde de yapılabilir. Düzenli tekrar yapıp sürekli soru çözersen bunu başarabileceğini düşünüyorum.

Üniversite bitirmeyen evet çok daha fazla paralar kazanabiliyor arkadaşlar daha erken iş hayatına atıldığı için. Ama şundan çok eminim, bu kişiler hayatı kaliteli yaşamıyor.
Her şey para değil. Sevdiğiniz işi yaptığınızda okulun önemini anlayacaksınız.
Özellikle işe girerken üniversite mezunu olmadığınız için çok zorluk çekersiniz. Kendi işinizi kurmadığınız sürece okul bitirmemek gibi bir hata yapmayın. Kaldı ki maddi durum da çok iyi değilmiş. Geleceğinin parlak olduğunu düşünüyorsan enseyi karartma. Her zaman bir şans var zeki insanlara merak etme.

Arkadaşlar üniversite okumadan tabii ki işe girmem zor olur ama ben iş kurmak için gereken sermayeyi biriktirene kadar çalışıp sonra işimi kurmayı düşünüyorum.

Önemli bir karar alıyorsun. Araştırma yaptın mı? Yapacağın iş ne kadar sermaye istiyor öğrendin mi? TL sürekli değer kaybediyor. 5 sene sonra bu yatırım ne kadar olacak onu hesapladın mı? Kaç yılda biriktireceksin, harcamaların ne olur biliyor musun?

Salaş bir dönerciye bile 100bin lira masraf edebiliyorsun muhitine göre.
Bu sorulara cevabın yoksa okulu bırakma gibi düşüncelere girmemeni tavsiye ederim.

Kim söylüyor bunu?
Benim için imkansıza yakın diyelim çünkü o tarz bir yere gitmeden 20-40k arasına girmek için günde en az 7-8 saat çalışmak gerekir bu yüzdende öyle düşünüyorum.
Önemli bir karar alıyorsun. Araştırma yaptın mı? Yapacağın iş ne kadar sermaye istiyor öğrendin mi? TL sürekli değer kaybediyor. 5 sene sonra bu yatırım ne kadar olacak onu hesapladın mı? Kaç yılda biriktireceksin, harcamaların ne olur biliyor musun?

Salaş bir dönerciye bile 100bin lira masraf edebiliyorsun muhitine göre.
Bu sorulara cevabın yoksa okulu bırakma gibi düşüncelere girmemeni tavsiye ederim.

Şu an bir kararım yok sadece fikir almak için açtım konuyu.

Geri
Yukarı