Okumak mı yoksa ticarete atılmak mı?

OLİTA HAYDAR

Kilopat
Makaleler
3
Yer
DOĞU ROMA IMPARATORLUĞU
İstanbul' un ortalama bir anadolu lisesinde 12. sınıf öğrencisiyim. Eşit ağırlık okuyorum. Ailem 7 kuşaktır ticaret ile uğraşıyor. Ben de onlar kadar olmasam da bir şeyler biliyorum ve pazarda kiralık yer alıp mal satmayı düşünüyorum. Hatta bu gün babamdan geri ödemeli sermaye alarak 200 kilo vişne sattım. Kazancım 110 TL.

Hafta ile hesaplarsak 2000 lirayı tahminen geçerim. Okuyup kazanacağım para ise 3.000 lirayı geçmez. 3.000 lira zaten üst sınır. Ama anladığım kadarıyla tezgah ne kadar büyük olursa kazancım otomatiman artıyor. İlerde kendi yerimi alırsam, vergisini falan her seyi hesaplarsam net 2000 TL aylık kazancım olur (vergiler dahil).

Tezgahta bir abi vardı bana dedi ki 47 senedir pazarcılık yapıyorum, bir şey kazandırmasa burada kimse durmaz. Mühendis ve doktorla yarışacak gelirim var. Kendi işimi yapıyorum rahatım dedi. Bu mesleklerden fazla vergi veriyorum dedi. Şahsen beni büyüledi. 3.000 liraya birinin köpeği olacağıma kendi işimi mi yapsam? Diyorum. Sizce?

Ticaret öyle kolay değil, 10 kere çıkarsın ama 1 kere batarsan bir daha çıkamazsın. Şimdi biri alıntı atıp nerden biliyorsun diye sormadan anlatayım.

Zamanında amcam kafe işletiyordu yazlık bir beldede ve 3 aylık net kârı 40000-50000₺ oluyordu. İşleri biraz büyüteyim dedi 1 mekan daha açtı ama sadece mekanın kirası aylık 4000$'dı, haliyle getirisinin de yüksek olması lazımdı. İlk aylar kiranın 3-4 katı gelir oldu ama açıldıktan 1 yıl sonra sürekli içeriye çalışmaya başladı, toplamak için 1 mekan daha açtı fakat işler umduğu gibi gitmedi sonunda 3 mekanı da devretti, arabasını sattı ve 5 yıl kredi borcu ödedi.

TM mezunuyum, çalışacağım işte başlangıç maaşım 4500-5000₺ arası olacak. Yıllık zamlar ve kıdem düşümleri ile birlikte daha da artacak tabii. Oku düzgün bir işe gir, en azından alacağın para belli olsun.

Son düzenleme:
Ticaret hakkında kendine güveniyorsan eğer, neden olmasın? Ama bence üniversite şart. Yani, kendini geliştirmek açısından üniversite okuyup, ticarete atılmaya sıcak bakıyorum. Öbür türlüsü de size kalmış. Liseden mezun olup ticarette ilerlemek de mantıklıdır.

Sadece muz ve portakal satarak lüks semtlerden daireler alan, son model arabalara binen insanlar var. Ama bu işin garantisi olmaz. Bugün kazanırsın, yarın hiç kazanamayabilirsin. Öncelikle üniversiteni bitir, okuduğun bölümün şartları işine gelmiyorsa böyle bir atılıma girersin.

Ticaret zekası genden gelen bir şey fakat hayatını riske atma üniversiteni bitir kenarda dursun. Bugün fabrika işletiriz yarın haciz gelmiş icabı.

Yeni konular

Geri
Yukarı