Okumak mı yoksa ticarete atılmak mı?

Bana göre en mantıklı çözüm önce okuman, sonra da istediğini yapmandır. Eğer ticarette bir kez çökersen de hemen bir işe girersin ve zaman içinde belini doğrultursun. Tabii sen yine de bana çok kulak asma. Sonuçta senden en az 4-5 yaş küçüğüm:D.

Türkiye'de okuyanı dikiyorlar kardeşim direk niyetine, herkesin tercihi okuyan insandan yanadır ama iş yapmaya geldi mi birisi bile yüzüne bakmaz. O yüzden canın ne yapmak istiyorsa yap.
Nasıl bir tabir bu, açar mısın?
Diyor ki sınırın 5.000TL olduğu ülke de 3.000TL ye çalışarak köpek mi olsam yoksa kendi işimi yaparak kimsenin köpeği olmasam mı? diyor.

Öncelikle hiçbir mühendis veya doktor 3.000 TL kazanmıyor. Belki mühendisler ilk birkaç senesinde alabilir.
Ayrıca üniversite de verilen bilgileri sadece ileride para kazanmana olanak sağlayacak şeyler olarak da düşünme bir matematik sorusunu çözmek sadece matematiği geliştirmez aynı zaman da hayatta karşılacağın problemleri çözmene de olanak sağlar farklı açılardan olaylara yaklaşmanı sağlar.
En önemlisi diploma senin garantin olur yarın bir dükkan açıp batabilirsin ama bir mühendis işten atılırsa 500 TL daha düşük maaşlı yeni işe girer.
İlla ticaret yapacağım diyorsan da diploması olanlar ticaret yapamaz diye de bir kurar yok.

Ben derım kı oku okulunu bıtır sonra yıne ısını yapabılırsın babanın yanında veyahut herhangı bır yerde en azından elının altında meslegın olur. Bakarsın bır gun bahcelere bır sey olur veya bı olay gerceklesır meslegınden devam edebılırsın :) Tabıi senın tercıhın okurken bı yandan devam edersın okul bıtıncede hangısıne devam etmek ıstersen edersın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle hiçbir mühendis veya doktor 3.000 TL kazanmıyor. Belki mühendisler ilk birkaç senesinde alabilir.
Ayrıca üniversite de verilen bilgileri sadece ileride para kazanmana olanak sağlayacak şeyler olarak da düşünme bir matematik sorusunu çözmek sadece matematiği geliştirmez aynı zaman da hayatta karşılacağın problemleri çözmene de olanak sağlar farklı açılardan olaylara yaklaşmanı sağlar.
En önemlisi diploma senin garantin olur yarın bir dükkan açıp batabilirsin ama bir mühendis işten atılırsa 500 TL daha düşük maaşlı yeni işe girer.
İlla ticaret yapacağım diyorsan da diploması olanlar ticaret yapamaz diye de bir kurar yok.
Yanlış anlama ama trigonometri ile (örnek veriyorum) eşim ile olan sıkıntılarımı mı çözeceğim, yoksa olasılık konusu ile kumar mı oynayacağım? Senin dediğin doğru aslında ama bir de bu taraftan bakmak gerekiyor.

Bence çok mantıklı düşünüyorsun. Yakın arkadaşım günlük yardıma gidiyor. 100₺ yevmiye alıyor, sigarası ve yemeği dahil. Aylık 2000₺ kazanıyor. Bir de pazarcıyı düşün.

Yeni konular

Geri
Yukarı