Okunacak en iyi sözel bölüm hangisidir?

Herkes sözel yapabilir, ama herkes matematik yapamaz. Sınavın eleyici olması için yapıyorlar. Sözel olsa şimdi herkes hukuk kazanırdı.

Tm yerine TF gibi bir şey olsa daha mantıklı olabilirdi. Biyoloji gibi derslerin sorularında az da olsa sözel yetenek isteniyor.

Tm yerine TF gibi bir şey olsa daha mantıklı olabilirdi. Biyoloji gibi derslerin sorularında az da olsa sözel yetenek isteniyor.

Bence mesleklere göre sınıf da olsa fena olmazdı. Pilot olmak isteyene göre pilotluk dersleri, tıp okumak isteyene tıp dersleri, üniversite belki böyledir ama keşke lise de başlasaydı.

Sözelin en iyi bölümleri;
1-Özel Eğitim Öğretmenliği (öğretmenlikler arasında en iyisi diyebilirim)
2-Türkçe Öğretmenliği
3-Okul Öncesi Öğretmenliği
4-Gastronomi (yemek alanını severim, aşçı olmayı severim diyorsan da bu bölümü önerebilirim)

Şu mantıkta beni bitiriyor. Bir sürü tanıdığım var sayısalı fulleyip sözelde tek net yapamayan. Çok boş bir algı.

Gayet düzgün bir algı ile yaklaşmıştım aslında. Bir sayısalcı olarak söyleyeyim, en başından beri salmadan çalışan birisi için matematik düğüm ipliği gibi çözülüyor bal gibi.

Herkesin matematik yapamasından kastım, eğitim sistemimiz başarısızlığı acımasızca cezalandırdığı için başarısızlıktan, dolayısıyla ağırlığı yüksek olan matematikten öğrencilerin korkmaları ve derse hiç girişmemeleri.

Matematiği yapamıyorum diye yakınların da genel sorunu bu. Üstüne giden de olduğunu hiç sanmıyorum, gitsen şu an çözerdin. Kaynak çok, al antrenmanlarla matematik kitaplarını baştan çöz, hala yapamıyorsan özel dersten destek al, o bu yapıyorsa senin yapmana engel olan ne olabilir?

Yani sorun beyinde değil, psikolojide. Yani matematikten değil, başarısızlıktan korkuluyor, başarısız olsan da dünyanın sonu değil.

Sözel yapabilmeye gelirsek matematiğe göre oldukça kolay, ezberle çalışan bir alan olduğundan matematik gibi pratik istemez, ama kimi insan da tercihlerden dolayı sözel tercih etmez, bölüme talep de az Türkiye genelinde.

Dedikerime bakarak algının boş olmadığını bir kez daha düşünün.

Yeni konular

Geri
Yukarı