Okuyarak adam olunur mu?

yiitEy

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
| MSI H610M-G PRO DDR4 | MSI GEFORCE RTX 3050 VENTUS 2X 8 GB OC EDITION | Intel Core i3 12100F 3.30GHz | XPG Gammix D10 8GBx2 3200MHz | Kioxia Exceria Plus G2 500 GB NVMe M.2 SSD | Hitachi 500 GB HDD | Powerboost VK-P15B 600W 80+ 4x120mm ARGB Fan ATX Kasa |

| Acer NITRO 5 | Nvidia GTX 1050 3 GB | Intel Core i5 9300H 2.4GHz | 8 GB 2666MHz | NVMe M.2 256 GB SSD | Fujitsu 256 GB HDD |
Meslek
Öğrenci
Başlık birazcık yanlış olabilir, kısaca bu ülkede okuyarak iyi bir yerlere gelinebilir mi? Olumlu bir gelecek olur mu? Biraz da bunu tartışalım.

Yani çok iyi bir eğitim olursa ve kendisi de çok çalışırsa bir yerlere gelinebilir.

Hocam okullarda adam olma eğitimi verilmiyor ama iş imkanlarından bahsediyorsunuz sanırım. Burada okuyarak iyi bir yere gelmek tabi ki mümkün, ancak ekteki oyunun kazanılma ihtimali gibi görüyorum.

oyuncak-kapma-makinesinin-ardindaki-sir-ortaya_x_8471_b.jpg

Türkiye'de de olunmaz, x bir ülkesinde de olunmaz, Mars gezegeninde de olunmaz.

Okul sana diploma verir, okul sana okuduğun bölüm için temel atar. Sen mezun olup okuduğun bölümün işine başlayarak bu temeli güçlendirip kendine bina yaparsın.

Adam olmak, karakterli olmak, insan olmak ise diploma almak gibi somut bir olay değil, soyut bir mevzudur. Elindeki diploman, bitirdiğin üniversite sayısı, doktoran, bilmem hangi şirketin CEO'su olup şu kadar zengin olman senin karakterinin özünü açıklamaz. Açıklasa açıklasa senin biyografindeki eğitim ve kariyer kısmını açıklar.

Adam olmak nedir onu tanimlayin once.

Okulda aldigin egitim ile, egitimini aldigin konuda bilgi sahibi bir insan olursun. Bu bir aractir. Bunu nasil kullanacagin senin diger ozelliklerine baglidir.

Okul sihirli bir fabrika degil, A noktasindn ham madde olarak a girip 5 sene sonra B noktasinda sizi bir yere getiren.

Nasil yararlanacagin, onune cikan firsatlari nasil degerlendirecegin, egitimini ve kariyerini nasil yonlendirecegin senin elinde.

Tum bu dediklerim isiginda, evet olur. Aldigi egitimden destek alarak hicbir torpile ihtiyac duymadan cok iyi yere gelen insanlar var. Bunu butunuyle okula mal edemeyiz ( egitim ailede baslar ) ama okulun katkisi da kucumsenemez.

Turkiye'de herkesin bildigi 5-10 tane okul var sadece. Digerleri cop. Bilecik zoptrik fakultesinden mezun olmus insanin hayatindaki basarisizligi genele yayip da "okuyanlar bir sey yapamiyor" sonucuna atlamayin.

Adam olamamis ( her ne ise o artik ) ODTU bilgisayar mezunu gosterin, oradan tartisalim.

Yeni konular

Geri
Yukarı