Okyanusun korkunçluğu

alitility

Hectopat
Makaleler
12
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, MSİ B550 GAMİNG PLUS, XPG 3200 MHZ 8+8 16 GB, SAPPHİRE PULSE RX 580 4G, CORSAİR VS550, GAMEBOOSTER GB-G1956BW, WDC SN530 256G NVME, X2 JD 120
Keşfetmek istesen keşfedemiyorsun, ne olduğunu bilmiyorsun, her türlü fosil olabilir, bilmediğimiz devasa canlılar olabilir, küvete 1 kere girdim onda da korkudan bayılıyordum okyanusa düşsem en fazla 5 dakika falan yaşarım sanırım ne yüzme biliyorum ne de o an sakin kalmayı, ama bunları kenara bırakınca beni en çok meraklandıran altında ne olduğu, dibinde yaşayan bir toplum olabilir mi? Zamanla suya adapte olmuş insanlar gibi, deniz kızı saçmalığına girmiyorum olsa olsa deniz erkeği olur oda zaten güç gösterisi yapacağım diye soyunu tüketmiştir.

Esrarengiz Kasaba'nın bir bölümünde yer altında bal mumu mu neydi onunla kaplanmış şekilde dinozorlar vardı, okyanusun altında da olabilir mi? Veya the MEG'deki gibi okyanusun dibinde tabaka olup o tabakanın altında yaşamlar olabilir mi? Bunlar ütopik şeyler çünkü ne olduğunu bilmiyoruz, ben desem ki uzayda yaşam var kimse karşı çıkamaz neden çünkü bilmiyoruz, tabii varlığı ya da olmadığı kanıtlanmamış ki mantıksal olarak bu sonsuz evrende tek olamayız, ama filmlerdeki gibi yaşamların olduğunu zannetmiyorum, paralel evren, çoklu evren olaylarına hiç girmiyorum zaten, belki de uzaydaki yaşam sadece hayvansaldır, bizim dünyamızdada en başta sadece hayvanlar yaşıyordu, ya da doktor whodaki gibi gezegenler olabilir mi? Keşke olsa da tardis beni alsa götürse. Uzay hakkında bir sürü tahminde bulunabiliyorsun ama su ile bulunamıyorsun, okyanuslar önceden nasıl yerlerdi mesela, kim bilir okyanusun altında kaç tane antik şehir vardır, belki de bilmediğimiz teknolojiler vardır, belki de tüm insanlığı yok edecek virüslerde vardır, ya da uzayı keşfedebilmemizi sağlayacak teknoloji, çünkü çok uzun zaman önce yapılan piramitlerde anıtlarda falan helikopter resmi tekne, uçak resmi falan var, bu olayın doğruluğunu bilmiyorum gördüğüm için söylüyorum belki de Photoshop ile yapılmıştır, belki de okyanusun altında da piramitler vardır, hiç bilmediğimiz bir toplum yaşamıştır, teknolojide çok üstünlerdir, neyse bu konu hakkında daha çok konuşurum da forumda bununla ilgili konuşacak insan yok söylemek istediklerim bu kadardı.

Keşfetmek istesen keşfedemiyorsun, ne olduğunu bilmiyorsun, her türlü fosil olabilir, bilmediğimiz devasa canlılar olabilir, küvete 1 kere girdim onda da korkudan bayılıyordum okyanusa düşsem en fazla 5 dakika falan yaşarım sanırım ne yüzme biliyorum ne de o an sakin kalmayı, ama bunları kenara bırakınca beni en çok meraklandıran altında ne olduğu, dibinde yaşayan bir toplum olabilir mi? Zamanla suya adapte olmuş insanlar gibi, deniz kızı saçmalığına girmiyorum olsa olsa deniz erkeği olur oda zaten güç gösterisi yapacağım diye soyunu tüketmiştir.

Esrarengiz Kasaba'nın bir bölümünde yer altında bal mumu mu neydi onunla kaplanmış şekilde dinozorlar vardı, okyanusun altında da olabilir mi? Veya the MEG'deki gibi okyanusun dibinde tabaka olup o tabakanın altında yaşamlar olabilir mi? Bunlar ütopik şeyler çünkü ne olduğunu bilmiyoruz, ben desem ki uzayda yaşam var kimse karşı çıkamaz neden çünkü bilmiyoruz, tabii varlığı ya da olmadığı kanıtlanmamış ki mantıksal olarak bu sonsuz evrende tek olamayız, ama filmlerdeki gibi yaşamların olduğunu zannetmiyorum, paralel evren, çoklu evren olaylarına hiç girmiyorum zaten, belki de uzaydaki yaşam sadece hayvansaldır, bizim dünyamızdada en başta sadece hayvanlar yaşıyordu, ya da doktor whodaki gibi gezegenler olabilir mi? Keşke olsa da tardis beni alsa götürse. Uzay hakkında bir sürü tahminde bulunabiliyorsun ama su ile bulunamıyorsun, okyanuslar önceden nasıl yerlerdi mesela, kim bilir okyanusun altında kaç tane antik şehir vardır, belki de bilmediğimiz teknolojiler vardır, belki de tüm insanlığı yok edecek virüslerde vardır, ya da uzayı keşfedebilmemizi sağlayacak teknoloji, çünkü çok uzun zaman önce yapılan piramitlerde anıtlarda falan helikopter resmi tekne, uçak resmi falan var, bu olayın doğruluğunu bilmiyorum gördüğüm için söylüyorum belki de Photoshop ile yapılmıştır, belki de okyanusun altında da piramitler vardır, hiç bilmediğimiz bir toplum yaşamıştır, teknolojide çok üstünlerdir, neyse bu konu hakkında daha çok konuşurum da forumda bununla ilgili konuşacak insan yok söylemek istediklerim bu kadardı.
Okyanusların hepsi keşfedilmese de en derinine kadar neredeyse inildi. Sandığımız gibi kocaman yaratıklar bulunamadı. O basınçta yaşayabilmeleri için boyutlarının çok büyük olmaması gerekir bu yüzden genellikle bakteriler vb canlılar yaşıyor. Diğer yaşayanlarsa genelde fener balığı tarzı balıklar sanırsam. Denizkızı mevzusuna gelirsem elbette gerçek değiller. Ama olsalardı öyle karayip korsanlarındaki gibi taş gibi hatunlar olmayacaklardı ondan eminiz. Deniz kızları genellikle denizcileri avlamak amaçlı güzel melodiler mırıldanırlar ya da görünüşleriyle onları baştan çıkartırlar. Denizciler de genelde ya yollarını kaybedip batarlar ya da bu garabet yaratıklara yem olurlar. Veyahut bu tarz denizkızları insana hiç benzemeyedebilirdi olsalardı. Sadece melodi yoluyla insanları baştan çıkartıp avlayan çirkin mi çirkin bir yaratık olabilirdi (Ki bence bunun ihtimali daha yüksek). Ama yabancı bir gezegende subnautica vari bir maceraya atılma şansım olsa reddetmezdim keşfetmeyi severim.

Okyanusların hepsi keşfedilmese de en derinine kadar neredeyse inildi. Sandığımız gibi kocaman yaratıklar bulunamadı. O basınçta yaşayabilmeleri için boyutlarının çok büyük olmaması gerekir bu yüzden genellikle bakteriler vb canlılar yaşıyor. Diğer yaşayanlarsa genelde fener balığı tarzı balıklar sanırsam. Denizkızı mevzusuna gelirsem elbette gerçek değiller. Ama olsalardı öyle karayip korsanlarındaki gibi taş gibi hatunlar olmayacaklardı ondan eminiz. Deniz kızları genellikle denizcileri avlamak amaçlı güzel melodiler mırıldanırlar ya da görünüşleriyle onları baştan çıkartırlar. Denizciler de genelde ya yollarını kaybedip batarlar ya da bu garabet yaratıklara yem olurlar. Veyahut bu tarz denizkızları insana hiç benzemeyedebilirdi olsalardı. Sadece melodi yoluyla insanları baştan çıkartıp avlayan çirkin mi çirkin bir yaratık olabilirdi (ki bence bunun ihtimali daha yüksek). Ama yabancı bir gezegende Subnautica vari bir maceraya atılma şansım olsa reddetmezdim keşfetmeyi severim.

Tüm kısımlarda haklı olduğun için direkt son kısma geliyorum, başka gezegendeki macera söyleyince güzel ama işin derinine inince hiç sarmıyor, yalnız başına olacaksın konuşacağın kimse yok falan, bir de oyunda öldüğün gibi gerçekte yeniden doğma yok o bozuyor, ama macera olarak bayağı iyi.

Tüm kısımlarda haklı olduğun için direkt son kısma geliyorum, başka gezegendeki macera söyleyince güzel ama işin derinine inince hiç sarmıyor, yalnız başına olacaksın konuşacağın kimse yok falan, bir de oyunda öldüğün gibi gerçekte yeniden doğma yok o bozuyor, ama macera olarak bayağı iyi.
Elbette ama maceracı her riski almalı. Şuanki kıymetsiz hayatımı böyle bir uğurda riske atardım şahsen. Tabii subnautica gibi ekipmansız değil de hazırlıklı ve destek alarak. Keşiflerini bildirip insanlığa baya bir katkı sağlamak ve 1.elden deneyimlemek çok güzel olurdu açıkçası.

Elbette ama maceracı her riski almalı. Şu anki kıymetsiz hayatımı böyle bir uğurda riske atardım şahsen. Tabii Subnautica gibi ekipmansız değil de hazırlıklı ve destek alarak. Keşiflerini bildirip insanlığa bayağı bir katkı sağlamak ve 1.elden deneyimlemek çok güzel olurdu açıkçası.

Dediğin gibi tabii ki daha iyi, GTA da NPC olmak bile Türkiye de yaşamaktan daha heyecanlı her an kafanın üstünden tank geçebiliyor falan, böyle bir macera olacaksa su olmasın sudan aşırı korkuyorum, gemim okyanusa inse hiçbir şey yapamam açlıktan ölür giderim hiçbir olayı kalmaz.

Dediğin gibi tabii ki daha iyi, GTA da NPC olmak bile Türkiye de yaşamaktan daha heyecanlı her an kafanın üstünden tank geçebiliyor falan, böyle bir macera olacaksa su olmasın sudan aşırı korkuyorum, gemim okyanusa inse hiçbir şey yapamam açlıktan ölür giderim hiçbir olayı kalmaz.
Şöyle düşün ama, uzay sessiz boş soğuk çevresel tehlikeler çok fazla. Yani şuanki teknolojiyle aşağı yukarı okyanus da aynı da en azından demin saydığım eksiler yok. Ama daha korkunç elbette. Gerçi korkunç olmazsa macera olmaz zaten.

Internet çekiyorsa sıkıntı yok. :)
Uzayda FHD çekiyor. :p

Evet okyanuslar gerçekten gizemli. Okyanuslara yeterli değerin verilmedigini düşünüyorum.

Şöyle düşün ama, uzay sessiz boş soğuk çevresel tehlikeler çok fazla. Yani şu anki teknolojiyle aşağı yukarı okyanus da aynı da en azından demin saydığım eksiler yok. Ama daha korkunç elbette. Gerçi korkunç olmazsa macera olmaz zaten.

Aynen öyle.

Subnautica oynamayı düşünür müsünüz? :)

Oynadım da beni pek sarmadı, oyun şahane kesinlikle lafım yok ama o yok derinlere inip parça toplayacaksın falan pek bana göre değil, hileyle bile saatler sürmüştü bitirmem.

Geri
Yukarı