Rehber Olası Samsung B Die çipli RAM'ler ve OC hakkında kısa bilgiler

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
G.SKILL

Patriot

Team Group
(Sadece 3600 MHz CL14 versiyonu.)

Bunların B Die olduğunu nasıl bilebiliriz?
  • B Die Finder sitesinden hepsinin kodunu tek tek arattığınızda size şu bildirimi gösterecek;
1634898527129.png

• tRCDRD değerine XMP'de yazan soldan 2. değere bakarak anlayabiliriz. Bu değer çoğu çipte yüksekken Samsung B Die'da düşüktür.
Örnek gösterecek olursak;

1634898738543.png

XMP'sindeki soldan ikinci rakam ''22'' değerini almış. Bu B Die için yüksek bir değer bu frekansta. Zaten sitede bunu arattığınızda da size bulunamadı hatası verir.

1634898784098.png

Bu attığım RAM'ler eğer üreticiler herhangi bir oynama yapmadıysa veya güncellemeyi unutmadılarsa Samsung B Die olarak elinize ulaşır. Tabii bunların hepsi ürünlerin resmi sitesinden atılma bilgi. Satış yapan sitelerde bu XMP'leri mutlaka kontrol edin. Mesela X sitesinde 4000 MHz CL18 bir G.SKILL Ripjaws V gördünüz. Sadece bu şekilde yazıyorsa B Die olmama ihtimali var. Çünkü 4000 MHz CL18'de 18-22-22-42 XMP'ye sahip model de var, 18-18-18-38 gibi modeller de var. Bunu eğer sitede yazmıyorsa satıcıya mutlaka sorun ve bilgi edinin. Yoksa B Die alacağım diye paranızı boş yere pahalı RAM alarak çöpe atmış olursunuz.

Samsung B Die'ı kimler tercih etmelidir?

Tamamen overclock sevdalıları etmelidir. Çünkü Samsung B Die ihtimali olan RAM'lerin fiyatı normal RAM'lere göre pahalı. CL değerinin düşük olması ve frekansın yüksek olması doğal olarak fiyatları arttırıyor. Eğer ben aldığım RAM'i dibine kadar overclock yapacağım diyorsanız Samsung B Die içeren bir RAM alın ve keyfinize bakın. Tabii bu demek değildir ki sadece overclock yapanlara üretilmiş bir çiptir. Normal kullanıcı da alabilir ucuz olduğunda. XMP'si daha iyi olduğundan performansı stok kullansanız bile normal RAM'lere göre daha performanslı olacaktır.

B Die Finder linki;

AMD ve Intel sistemlerde Samsung B Die nasıl verimli kullanılır?

Öncelikle Intel sistemde kullanacaksanız yüksek frekans ve sıkı gecikmeler kullanabilirsiniz dilediğiniz gibi. Örneğim 4400 MHz CL16 veya CL17 gibi. Akar gider. Ancak AMD'de durum biraz farklı. AMD'de Infinity Fabrick denen bir olay var. DRAM/FCLK=1 oranını yapmazsanız performans kaybı yaşıyorsunuz. Ve şöyle bir durum var, Ryzen işlemciler Intel işlemciler kadar yüksek frekanslara çıkamayabiliyor. Bellek kontrolcünün şansına kalıyorsunuz yani. Zen3 için ortalama 3733-4000 MHz arası, Zen2 için ortalama 3600-3866 MHz arası, Zen ve Zen+ için ortalama 3333-3600 MHz arası değer verebiliyorsunuz. Zen ve Zen+'ta FCLK bulunmuyor. Zen2 ve Zen3'te bu söylediğim değerlerin yarısını FCLK Frequency sekmesine girip ayarlıyorsunuz. FCLK'yi arttırmaya çalışmak isterseniz SoC Voltage arttırmayı deneyebilirsiniz. Ryzen sistemlerde gecikmeleri çok düşük tutabiliyorsunuz frekansı çok yüksek yapamadığınız için.

Not: VDDP, VDDG, IOD gibi voltajları mutlaka kontrol edin. Otomatikteyken o değerler yüksek olabiliyor. Eğer çok yüksek yaptıysa onları düşürün.

Stabilite testi için neler kullanabiliriz?
  • Prime 95 Large FFTs (Bellek kontrolcüyü test ediyor.)
  • AIDA 64 Memory Stress
  • TestMem5 1usmus Config
  • AIDA 64 Ön Bellek ve Bellek Karşılaştırmalı Testi
  • MemTest86
Tüm bu testleri yaparken arkada HWiNFO'yu açık tutup WHEA sekmesinin 0 olduğunu gözlemleyin. 1 bile olsa yaptığınız overclock stabil olmamıştır.

1634899629701.png

Prime 95;
AIDA 64;
TestMem5;
MemTest86;

Yaptığım overclock değerlerini nasıl görüntüleyebilirim?

AMD için;

Intel için;
1634899921363.png

ZenTimings görünümü;

unknown.png

ASRock Timing Configrator görünümü;

unknown-43.png

Söyleyeceklerim bu kadar. Sorunuz varsa konuda sorabilirsiniz.

Bu şekilde B Die bulup konu açmak kolay. Olay o çipe sahip belleği ben alabiliyor muyum? Hayır? O zaman bir anlamı yok. Ha tabii ki konunuz çok güzel ve yararlı lafım kesinlikle size değil. Ayrıca stabilite için bu kadar abartılı testler yapmaya da gerek yok. Default Config bile size stabilite için en azından fikir verebilir. Ayrıca SoC voltajı arttırmak yerine azaltmayı şiddetle öneririm keza çoğu kişide bu voltajın artması hiçbir şeyi değiştirmiyor lakin azaltmak tasarruf olarak güzel şeyler katıyor. VDDG IOD voltajı içinde aynı şey geçerli.

Bu şekilde B Die bulup konu açmak kolay. Olay o çipe sahip belleği ben alabiliyor muyum? Hayır? O zaman bir anlamı yok.
Amazon'dan alabilirsin.

Örneğin Patriot Viper Steel 4400 MHz CL19 olanın satın alma linki;

Ha tabii ki konunuz çok güzel ve yararlı lafım kesinlikle size değil. Ayrıca stabilite için bu kadar abartılı testler yapmaya da gerek yok. Default Config bile size stabilite için en azından fikir verebilir.
O testten geçip Valorant'ta crash yiyen overclock denemelerim oldu. Valorant'ın RAM stabilitesini güzel ölçen bir oyun olduğunu biliyorsundur.
Ayrıca SoC voltajı arttırmak yerine azaltmayı şiddetle öneririm keza çoğu kişide bu voltajın artması hiçbir şeyi değiştirmiyor.
Kesinlikle değiştiriyor. SoC Voltage 1.2 verdiğimde 1966 FCLK yapabiliyorken otomatik ayarda 1.13 falan verdiğinde 1900 bile yapamıyorum örnek verecek olursak. Bellek kontrolcün çöpse bir etkisi olmaz evet.
VDDG IOD voltajı için de aynı şey geçerli.
VDDP VDDG ellemek zaten bence de gereksiz. 0.9-1.0 aralığında tutmak iyi oluyor.

@BerkayZ87 dün benim konumu incelediniz. 5 5600X işlemci kullanıyorum. 3533 mhz çıkabildim stabil sizce yeterlimi daha yukarıları denemek faydalı olabilir mi ? Anakart B550-E Wifi

@BerkayZ87 dün benim konumu incelediniz. R5 5600X işlemci kullanıyorum. 3533 MHz çıkabildim stabil sizce yeterli mi daha yukarıları denemek faydalı olabilir mi? Anakart B550-E.
Samsung C Die için overclock yapmaya değmez. Şu an mevcut kullandığın değer stabilse bırak öyle kalsın. Faydalı olur ancak sinir hastası olursun. Benim eski RAM'im de Samsung C Die idi. Her değer düşürdüğümde CMOS resetliyordum. Sattım kurtuldum.

Kesinlikle değiştiriyor. SoC Voltage 1.2 verdiğimde 1966 FCLK yapabiliyorken otomatik ayarda 1.13 falan verdiğinde 1900 bile yapamıyorum örnek verecek olursak. Bellek kontrolcün çöpse bir etkisi olmaz evet.
Çoğunlukta bir işe yaramama eğiliminde. 1.025v bende şuan. 1.2v yapsam da 1866 MHz' i geçemedim. SoC 1.2V yapmayın bu arada güç tüketimi gözle görülür artacaktır.
Amazon'dan alabilirsin.

Örneğin Patriot Viper Steel 4400 MHz CL19 olanın satın alma linki;
Bu kadar para verip RGB olmayan RAM alacağıma Ballistix RGB falan alırım daha mutlu olurum. Sırf Samsung B Die olacak diye kütük gibi görünen RAM almak saçma geliyor bana.

Çoğunlukta bir işe yaramama eğiliminde. 1.025v bende şuan. 1.2v yapsam da 1866 MHz' i geçemedim. SoC 1.2V yapmayın bu arada güç tüketimi gözle görülür artacaktır.
10-15W işlemci güç tüketimi kimseyi üzmez.
Bu kadar para verip RGB olmayan RAM alacağıma Ballistix RGB falan alırım daha mutlu olurum. Sırf Samsung B Die olacak diye kütük gibi görünen RAM almak saçma geliyor bana.
Konuda bunun hakkında bilgi verdim, dikkatli bakmamışsın.
Samsung B Die'ı kimler tercih etmelidir?

Tamamen overclock sevdalıları etmelidir. Çünkü Samsung B Die ihtimali olan RAM'lerin fiyatı normal RAM'lere göre pahalı. CL değerinin düşük olması ve frekansın yüksek olması doğal olarak fiyatları arttırıyor. Eğer ben aldığım RAM'i dibine kadar overclock yapacağım diyorsanız Samsung B Die içeren bir RAM alın ve keyfinize bakın. Tabii bu demek değildir ki sadece overclock yapanlara üretilmiş bir çiptir. Normal kullanıcı da alabilir ucuz olduğunda. XMP'si daha iyi olduğundan performansı stok kullansanız bile normal RAM'lere göre daha performanslı olacaktır.

Ek olarak zevkler ve renkler tartışılmaz. Sen beğenmezsin başkası beğenir. Ve bulunamayan modelleri listeleyip konu açmak kolay dedin, bulup atınca da tipine kötü diyip sıyrılmaya çalışıyorsun. İlginç yani.

Samsung C Die için overclock yapmaya değmez. Şu an mevcut kullandığın değer stabilse bırak öyle kalsın. Faydalı olur ancak sinir hastası olursun. Benim eski RAM'im de Samsung C Die idi. Her değer düşürdüğümde CMOS resetliyordum. Sattım kurtuldum.
En iyisi olanu kullanıp devam etmek. En azından 64ns kadar düşürdüm. Okuma yazmalarıda gayet yüksek. Yeni ram alacak olsak ne önerirsiniz ?

Geri
Yukarı