OMEN-15 Gaming Laptop Oyunlarda 90 Derece Isınması normal mi?

CptSpork

Hectopat
Merhaba 2 gün önce MediaMarkt'dan OMEN-15 aldım. (i7 8750h, 16 GB RAM, 1060 6 GB, 2 TB HDD + 256 GB SSD özelliklere sahip.) Memnunum ancak oyunlarda CPU 90, 94 derece oluyor. Bilgisayarın fanlarını yoğun bir şekilde çalıştırma modu "Comfort" var acmadigimda bir oyunda 97 dereceyi gördüm. Arkadaşım bu bilgisayarın daha düşük modelinden aldı, onda da olmuş 1 hafta sonra 90 dereceden 70 derece oynamaya başlamış. Sizce sorun bilgisayarda mı yoksa normal bir şey mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
Ve 90-94 derece oynamak bilgisayara zarar verir mi? Gunde en az 6 saat oynuyacagim da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Oyun sırasındaki verileri fotoğraf ya da video olarak bizimle paylaşırsanız daha verimli olur. Yalnız Cpu-Gpu Mhz, Cpu-Gpu sıcaklık ve kullanımı gibi değerleri paylaşmalısınız. Böylece performansı kesmeden mi bu değerlere çıkıyor yoksa aksi bir durum mu var anlayabiliriz.
Comfort modunu açtığınızda sonuçlar nasıl oluyor? O modlar oyunlarda cihazın soğutulması için var, özellikle kulaklık takar iken açmalısınız diye düşünüyorum.
Sıcaklığın zarar verme durumuna gelecek olursak; tecrübelerimden bahsedeceğim çünkü bu konuda kesin teknik bir bilgi söylenmiyor. Uzun süre giriş seviyesi bilgisayarımı yük altındayken yüksek sıcaklıklarda oynadım hiçbir problemle karşılaşmadım.

Ek olarak eğer bilginiz yeterli ise işlemciye undervolt yapabilirsiniz, böylece sıcaklık değerleri düşecek düşmese bile performansınız artacaktır.
Steam'den istek attım ama onaylamadın sanırım. Rica edersem bu konu hakkında bana da yardımcı olabilir misin? OMEN 15 kullanıyorum bende ve 97 dereceleri dahi gördüğüm oldu. Oyunlarda GTA V olsun PUBG olsun 90 derecelere kolaylıkla çıkıyor. Kasma sorunu yaşamıyorum ama bu kadar yüksek dereceye çıkması korkutuyor beni.
Steam Nick: UciCores

Steam'den istek attım ama onaylamadın sanırım. Rica edersem bu konu hakkında bana da yardımcı olabilir misin? OMEN 15 kullanıyorum bende ve 97 dereceleri dahi gördüğüm oldu. Oyunlarda GTA V olsun PUBG olsun 90 derecelere kolaylıkla çıkıyor. Kasma sorunu yaşamıyorum ama bu kadar yüksek dereceye çıkması korkutuyor beni.
Steam Nick: UciCores

İstek kutumda 20 tane istek var, stem nickini verirsen onaylayayım.
Edit : Onaylıyorum.
Arkadaşlar Çağrı'nın derdine derman olduk, iyi de arkadaş olduk. Bu konudan sonra Omen 15 laptoplar için NoteBook FanControl programında bir Config düzenledim ve ayrıca Undervolt rehberi oluşturdum. Undervolt rehberi şu an aktif. Fan configi ise daha sonra yüklenecek.

Eğer bunu iade edersem bir daha töbe 5 yıl laptop almam. Herkes kasa al kasa dedi, malesef çok gezdiğim için laptop aldım, ancak bu bilgisayarla 8 saat oyun oynayabileceğimi düşünmüyorum her gün şu ısınma olayı çözülmezse. Çözülürse belki iade etmeyebilirim. Ancak omen alınca Steam cüzdan kodu veren bir kampanya var bu kampanyaya faturam ile başvurdum iade hakkım geçersiz olmuş olabilir mi? Eğer olmadıysa ve bu sıcaklık olayı değişmez ise iade etmeyi düşünüyorum.
Fakat en son attığım resimlerde yaptığım ayarı yapınca rocket leage, unturned gibi oyunlarda sıkıntı olmuyor ancak CS:GO, Insurgency gibi oyunlarda gözle görülür bir FPS düşüşü oluyor.
Sorun çözülmedi bu arada, yanlışlıkla çözüldü olarak işaretledim. Sıcaklık değerlerini atacağım.
Eki Görüntüle 405622
Eki Görüntüle 405623
Rocket League'da 1 el 2V2 attım ve 2 resim aldım. Dilerseniz başka oyunlarda da daha çok fotoğraf alabilir veya video çekebilirim.
Soğutucu ve bilgisiyarın comfort modu açık değildi.

CS:GO'da o kadar ısınması normal değil 70 derece ile çalışıyor benim Gaming laptopda.

Edit : Onaylıyorum.
Arkadaşlar Çağrı'nın derdine derman olduk, iyi de arkadaş olduk. Bu konudan sonra Omen 15 laptoplar için NoteBook FanControl programında bir Config düzenledim ve ayrıca Undervolt rehberi oluşturdum. Undervolt rehberi şu an aktif. Fan configi ise daha sonra yüklenecek.

Sorun çözüldü gerçekten şuan 85-90 derecenin altına düşmeyen bilgisayarda PUBG oynarken 70-75 dereceleri görüyorum. Herşey için tekrar teşekkürler :))

Edit: Onaylıyorum.
Arkadaşlar çağrı'nın derdine derman olduk, iyi de arkadaş olduk. Bu konudan sonra omen 15 laptoplar için notebook fancontrol programında bir Config düzenledim ve ayrıca undervolt rehberi oluşturdum. Undervolt rehberi şu an aktif. Fan Config'i ise daha sonra yüklenecek.

Hocam HP omen almak istiyorum. Bu ısınma ciddi bir sorun yaratır mı? Çözümü kolay mı? Aldıktan sonra sana danışabilir miyim?
Merhaba 2 gün önce MediaMarkt'dan OMEN-15 aldım. (i7 8750H, 16 GB RAM, 1060 6 GB, 2 TB HDD + 256 GB SSD özelliklere sahip.) memnunum ancak oyunlarda CPU 90, 94 derece oluyor. Bilgisayarın fanlarını yoğun bir şekilde çalıştırma modu "comfort" var acmadigimda bir oyunda 97 dereceyi gördüm. Arkadaşım bu bilgisayarın daha düşük modelinden aldı, onda da olmuş 1 hafta sonra 90 dereceden 70 derece oynamaya başlamış. Sizce sorun bilgisayarda mı yoksa normal bir şey mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
Ve 90-94 derece oynamak bilgisayara zarar verir mi? Gunde en az 6 saat oynuyacagim da.

Dostum laptoptan memnun musun? Önerir misin? Deneyim ve fikirlerini paylaşır mısın?

Hocam HP omen almak istiyorum. Bu ısınma ciddi bir sorun yaratır mı? Çözümü kolay mı? Aldıktan sonra sana danışabilir miyim?

Dostum laptoptan memnun musun? Önerir misin? Deneyim ve fikirlerini paylaşır mısın?

HP destek çok yardımcı. Omen premium bir ürün olduğu için hiçbir sorununuzu (%95) çözmeden bırakmıyorlar. Format atmaya kadar herşeyi uzaktan sana yaptırabiliyorlar. Kimi sorunlar var onların da bilemedikleri, orada iş sana kalıyor. Ben şu an laptobumdan memnunum. 78 dereceyi geçmiyor ısısı. (Tabi benim yaptığım bir kaç işlem var yoksa 95 derecelerde). Ben HP çalışanı değilim, meraklının tekiyim sadece. Aldıktan sonra bana tabii ki danışabilirsin ama tüm sorularının cevabını verebileceğimi sanmam. Önerir miyim? Öneririm. Normalde bu fiyata 1500 daha koyup Asus'ta 1650 alabiliyorken (Temmuz 2019) HP'de 2060 aldım. Overclock yönünden performansı Asus'a göre düşük. Ama daha ucuza aldığımı ve güçlü bir sistem aldığımı göz önünde bulundurursak bu çok da etken bir madde değil. Konfigürasyonları saçma. Çağrı 1060 ve 144Hz ekran ile aldı, ben 2060 ve 60Hz ekran ile aldım. Gibi gibi

Çağrı şu an forumda inaktif. O model Türkiye'deki son bilgisayarı aldı. Macunu da sertleştiği için bilgisayar ne kadar tozsuz olsa da ısınıyor. Bakıma götürecek HP'ye. Onun yerine ben yazdım.

HP destek çok yardımcı. Omen Premium bir ürün olduğu için hiçbir sorununuzu (%95) çözmeden bırakmıyorlar. Format atmaya kadar her şeyi uzaktan sana yaptırabiliyorlar. Kimi sorunlar var onların da bilemedikleri, orada iş sana kalıyor. Ben şu an laptobumdan memnunum. 78 dereceyi geçmiyor ısısı. (Tabi benim yaptığım birkaç işlem var yoksa 95 derecelerde). Ben HP çalışanı değilim, meraklının tekiyim sadece. Aldıktan sonra bana tabii ki danışabilirsin ama tüm sorularının cevabını verebileceğimi sanmam. Önerir miyim? Öneririm. Normalde bu fiyata 1500 daha koyup ASUS'ta 1650 alabiliyorken (Temmuz 2019) HP'de 2060 aldım. Overclock yönünden performansı ASUS'a göre düşük. Ama daha ucuza aldığımı ve güçlü bir sistem aldığımı göz önünde bulundurursak bu çok da etken bir madde değil. Konfigürasyonları saçma. Çağrı 1060 ve 144Hz ekran ile aldı, ben 2060 ve 60Hz ekran ile aldım. Gibi gibi.

Çağrı şu an forumda inaktif. O model Türkiye'deki son bilgisayarı aldı. Macunu da sertleştiği için bilgisayar ne kadar tozsuz olsa da ısınıyor. Bakıma götürecek HP'ye. Onun yerine ben yazdım.

Anladım hocam cevabın için teşekkür ederim. 60Hz 2060 olanından alacağım harici bir monitörüm var.
Yeni bir konu açmayı düşünüyorum. 3 gündür resmen PC'yi alamıyorum. Sadece PC değil alışveriş yapamıyorum 2 farklı hesaptan 3 farklı kartan 2 farklı bankadan denedim yok satın alamıyorum ne oldu anlamdım sinirlenmeye başladım artık.

Ege_s35 işin uzmanı diyebilirim. Laptop ısınma konusu hakkında yapılabilecek ne varsa kendisi biliyor. Sağolsun bana da yardımcı oldu, arkadaşda olduk. Yazılımsal olarak ne yapılabilecek ise yaptı ancak donanımsal olarak da yapmanız gerekenler var. Termal macunu yenilemek ve özellikle fanları temizlemek bayağı bir işe yarıyor. (Şu andada Bilgisiyarıma bağlandı yeni işlemler yapıyor. Ege bağlandığı için forum geldi aklıma son durumdan bilgi vereyim dedim.)

Anladım hocam cevabın için teşekkür ederim. 60Hz 2060 olanından alacağım harici bir monitörüm var.
Yeni bir konu açmayı düşünüyorum. 3 gündür resmen PC'yi alamıyorum. Sadece PC değil alışveriş yapamıyorum 2 farklı hesaptan 3 farklı kartan 2 farklı bankadan denedim yok satın alamıyorum ne oldu anlamdım sinirlenmeye başladım artık.

Harici monitörden de 60Hz alırsın maksimum.

Geri
Yukarı