Onepiece vs naruto

KeremSensei

Centipat
Sizce OnePiece mi yoksa Naruto mu? Edit: Onepiece.

Darktower

Gigapat
Makaleler
13
Anime olarak Naruto. O kadar iyi küresel oynuyor ki, anime ya da manga satışından çok ek üründen gelen gelirler sayesinde köşeyi dönüyorlar. Hatta bu konu hakkında One Piece manga yazarına ait bir röportaj vardı. Naruto kadar para kazanmıyorum tarzı bir şey söylüyordu.

Satışlar kimilerine göre iyi olduğunu gösteren şey olmayabilir gibi bir tez sunabilirsin. Ama ben buna inanmıyorum. Eğer tüketici bir şeyi sevip, onun ek ürününü alacak hale geliyorsa o ürün başarılıdır. Tabii Naruto'nun tekrar analiz edince şunu ben olsam şöyle yapardım tarzı dediğim çok şey var. Mesela Boruto olayını tamamen çöpe atardım. 🤬

Manga okumayı sevmiyorum. Ama Japonlar yıllarca One Piece mangasını usanmadan okudular ve en çok satan manga oldu. Anime tarafında ise başarılı olduğunu düşünmüyorum. Nedeni ise uzun animelerde karaktere ısındırmak için çocukluk, ergenlik, gelişim süreci tadında ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. Sırf bu yüzden evreni bakınca aşırı dandik olan Harry Potter bile seviyorum.

One Piece zamanına göre bile soğuk olan çizimleri ve başlangıçtaki animelerden aykırı olan havası ile beni elde tutamamıştı. Amerikalı bir firma Japon kafası bir hikayeyi anlatıyor hissi çok vermişti. Halen daha 36 bölümüne kadar izleyip saldığım bir seri olarak duruyor. Belki bir ara izlerim. Ama ben animelerde aksiyon sahnelerinden çok, karakter gelişimi ve verilen mesajları seviyorum. Naruto bu tarz çok güzel mesajlar veriliyor. Aynısı One Piece varsa belki biraz kararım değişebilir.

Şurada mesela Orta doğuda yaşayan biri olarak Afganistanı araya alan Rusya ve Amerika göndermesi bile yapabilirsin. Aslında ülkelerin insanları saçma çıkarları uğruna nasıl kullandığını anlatan göndermeler var.

Mesela Naruto'nun ilk 30 bölümü daha çok duygusal bir Arc içerdiği için beni elde tutmayı başarmıştı. Ama One Piece gemi elemanı toplarken fena baymıştı. İkisi de o zamanlar dövüşleri gereksiz uzatıyordu. Bu olayı kimsenin sevdiğini düşünmüyorum.

Bu belki ön yargı olabilir. Ama Naruto'nun sadece güçlü büyüler atıldığı, dağların vb. yok olduğu savaş sahnelerini nasıl sevmiyorsam. Böyle absürd karakterlerin, göz yoran geçişler ile dövüşlerini sevemiyorum. Bu dövüşler izlediğim videolara bakarak One Piece daha çok var gibi duruyor.

Mesela Fairy Tail kalitesiz animesini izlemiştim. O aralar bitirme huyum olduğundan bitirdim. Şu an başlasam yarısında salarım. Fairy Tail inanılmaz One Piece kopyası diyorlardı. Eğer gerçekten öyle ise One Piece pek seveceğimi sanmıyorum. Ama Fairy Tail gibi bir facia da beklemiyorum açıkcası.

Türkiye tarafında pek animasyon içeriği görmüyorum. Ama eğer uzun bir seri yapacaksanız, karakter gelişimini köşeye atmayın. İnsanlar çok uzatıyorsunuz lafları yapar ama yapı taşları atılmamış uzun bir Shounen ham bir tad bırakıyor. Aksiyon sahneleri öven salyalıların çok göründüğüne bakmayın. Bu animeleri sevdiren şeyler karakterler ve izleyici arasında bu bağı oluşturan gelişim senaryosudur.

Çizim konusunda ise One Piece daha iyi olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Ayrıca bu iki temel serinin, diğer animelere örnek olduğu çok şey var. Bu tarz serilerin azalması şahsen beni üzüyor. Saçma bir şekilde uzatılan ve her bölümü 50 dakikalık diziler varken, bu tarz animelerin azalması ise canımı sıkıyor.

Son düzenleme:
KS
KeremSensei

KeremSensei

Centipat
Anime olarak naruto. O kadar iyi küresel oynuyor ki. Anime ya da manga satışından çok ek üründen gelen gelirler sayesinde köşeyi dönüyorlar. Hatta bu konu hakkında One piece manga yazarına ait bir röportaj vardı. Naruto kadar para kazanmıyorum tarzı bir şey söylüyordu.

Manga okumayı sevmiyorum. Ama japonlar yıllarca One piece mangasını usanmadan okudular ve en çok satan manga oldu. Anime tarafında ise başarılı olduğunu düşünmüyorum. Nedeni ise uzun animelerde karaktere ısındırmak için çocukluk, ergenlik, gelişim süreci tadında ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum.

One piece zamanına göre bile soğuk olan çizimleri ve başlangıçtaki animelerden aykırı olan havası ile beni elde tutamamıştı. Amerikalı bir firma japon kafası bir hikayeyi anlatıyor hissi çok vermişti. Halen daha 36 bölümüne kadar izleyip saldığım bir seri olarak duruyor. Belki bir ara izlerim. Ama ben animelerde aksiyon sahnelerinden çok, karakter gelişimi ve verilen mesajları seviyorum. Naruto bu tarz çok güzel mesajlar veriliyor. Aynısı One piece varsa belki biraz kararım değişebilir.

mesela Naruto'nun ilk 30 bölümü daha çok duygusal bir arc içerdiği için beni elde tutmayı başarmıştı. Ama One piece gemi elemanı toplarken fena baymıştı. İkisi de o zamanlar dövüşleri gereksiz uzatıyordu. Bu olayı kimsenin sevdiğini düşünmüyorum.

1-One piecedeki luffy ergenlikten time skip post ile yetişkin oluyor.
2-dövüşü ne kadar uzatırsan izleyiciyi meraklandırırsın.
3-narutoda iyi bir Legend gen shounen anime lafım yok.
4-senin düşüncen sağ ol konuma mesaj yazdığın için.

Yukarı