ONT cihazı değişim imkanı var mı?

gercekjokerbenim

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, gigabit internete geçmek için Keenetic Hero DSL modem aldım. Henüz bahsedeceğim sorundan dolayı internet servis sağlayıcımla konuşup paket yükseltmesi yaptırmadım. Modem arayüzünden kablolara baktığım zaman ONT (ismini yanlış biliyor olabilirim, cam kablonun takılı olduğu cihaz) cihazından modeme gelen kablo 100 Mbps olarak görünüyor. ONT cihazına bağladığım kablo 20 veya 25 metrelik bir CAT6 kablo olmasına rağmen neden böyle görünüyor olabilir? ONT cihazındaki Ethernet portunun gigabit port olmama ihtimali var mıdır acaba?

abMV1XG.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Türk Telekom, Turkcell, Kablonet firmalarının verdikleri ONT'ler 1000 Mbps destekliyor.
Kablonuz sıkıntılı büyük ihtimal, başka bir kablo ile deneyin.

O kadar uzun ikinci bir kablonuz yoksa cihazları birbirine yaklaştırıp daha kısa bir kablo ile deneyebilirsiniz.
Ethernet port hızını görmeniz için ONT'nin fiber bağlantısı olmasına gerek yok.
Test için ONT'yi modemin yanına götürebilirsiniz.

Evime birkaç gün önce 500 Mbps internet bağlattım evimde daha önce TurkNet vardı ve TurkNet'i kapattırırken ont dahil tüm cihazları iade ettim. Türk Telekom ekibinde gelen arkadaş vermesenizde olurdu dedi, dedim iade ettim ne olacak şimdi? Yanımda ont cihazı getirdim dedi ve getirdiği cihazı bağladı. 500 Mbps internet olmasına rağmen indirme hızı Speedtest üzerinde 94'ü geçmiyordu. Aynı gün içerisinde arkadaşa beni aradığı numaradan ulaşarak tekrar çağırdım ve geldiğinde elindeki başka ont cihazını bağladı işlem halloldu. Ont cihazlarında problem olabiliyor bunun için Türk Telekom ekibindeki arkadaşlar ile görüşüp yardım isterseniz yardımcı olacaklardır.

Evime birkaç gün önce 500 Mbps internet bağlattım evimde daha önce TurkNet vardı ve TurkNet'i kapattırırken ont dahil tüm cihazları iade ettim. Türk Telekom ekibinde gelen arkadaş vermesenizde olurdu dedi, dedim iade ettim ne olacak şimdi? Yanımda ont cihazı getirdim dedi ve getirdiği cihazı bağladı. 500 Mbps internet olmasına rağmen indirme hızı Speedtest üzerinde 94'ü geçmiyordu. Aynı gün içerisinde arkadaşa beni aradığı numaradan ulaşarak tekrar çağırdım ve geldiğinde elindeki başka ont cihazını bağladı işlem halloldu. Ont cihazlarında problem olabiliyor bunun için Türk Telekom ekibindeki arkadaşlar ile görüşüp yardım isterseniz yardımcı olacaklardır.

Nokia ONT'lerde sıkıntı oluyormuş böyle sanırım, ilk defa Türk Telekom kullanmadığım için pişman olacağım galiba bu tarz firmaların ilgileneceklerini hiç sanmıyorum.

Nokia Ont'lerde sıkıntı oluyormuş böyle sanırım, ilk defa Türk Telekom kullanmadığım için pişman olacağım galiba bu tarz firmaların ilgileneceklerini hiç sanmıyorum.

Bu ont marka olayını da sordum gelen ekipteki arkadaşa kendi kafalarına göre ont kullanamadıklarını o bölgede ont cihazının ana sonlandırıcısı hangi markaysa o marka ont cihazı kullandıklarını belirtti. Yani Nokia ont cihaz sonlandırıcısı var ise Nokia, Huawei var ise Huawei kullanıyorlarmış. Bende çok tereddüt ile bağlattım ama şimdilik memnunum hızdan pingten ve sorunsuzluktan. Yine belirttiğim gibi teknik ekip ile bir görüşün yardımcı olacaklardır.

Nokia ONT'lerde sıkıntı oluyormuş böyle sanırım, ilk defa Türk Telekom kullanmadığım için pişman olacağım galiba bu tarz firmaların ilgileneceklerini hiç sanmıyorum.

ONT'nin Nokia olması ile alakası yok.
Ya kablonuz sıkıntılı ya ONT cihazınız arızalı ya da modemiz arızalı.
Arızanın hangisinde olduğunu bulmaya çalışın.

Nokia ONT ile aldığım hız:

1664992170625.png

ONT'nin Nokia olması ile alakası yok.
Ya kablonuz sıkıntılı ya ONT cihazınız arızalı ya da modemiz arızalı.
Arızanın hangisinde olduğunu bulmaya çalışın.

Nokia ONT ile aldığım hız:

Eki Görüntüle 1536460

Hocam selam. Türk Telekom FTTH'den TurkNet ISS'yi kullanıyorum. Nokia g-010G-Q ONT ile ZTE Zxhn H298a V1 kullanıyordum ve modemde aşırı bufferbloat var diye Keenetic hopper geçtim. Ama ne yaptıysam yapayım ne kadar QoS çekip sınırlama yaparsam yapayım indirme yaptığım zamanlarda hep ping oluyor. İnternette biraz araştırınca hep bu Nokia ONT kullananlarda oluyormuş bu sıkıntı. Ama aynı sizin dediğiniz gibi Nokia ONT'larda sıkıntı yok diyenler de var. Ne yapacağımı bilemedim acaba bufferbloatı çözmek için başka neler yapabilirim?

Geri
Yukarı