Opel insignia mı? Peugeot 508 mi?

Kafamdaki seçim çok net, 10 defa seçim şansım olsa hepsinde 508 derim. Tasarım ve iç mekan kalitesi bakımından Insignia'dan daha iyi. Tasarım göreceli ama iç mekandaki kalite farkı nesnel bir konu. Yol tutuşunda da Insignia'dan eksiğini görmedim ki sınır zorlayan, bir dönem (SUV alana kadar) pistlere çıkıp lastikleri haşat eden biriydim. Gerçek anlamda yüklenmeyi yapabiliyordum, Kuşadası girişindeki virajlarda farklı çok sayıda arabayı 2 tekerlek üzerine çok defa kaldırmışlığım oldu... Bu bir başarı değil dangalaklık örneği aslında ama neyse. :D

Konfor olarak, motor olarak, şanzıman olarak segmentinde bir sıralama yapacak olsak yıllar boyunca üstlerde olduğu aşikar. Passat'cılar kızmasın arabayı bu sıralamaya bile sokmam.
Konfor olarak Insıgnia da 508 de Passat'ın rakibi değil. Karakteristik olarak Insignia ve 508 sportif ve daha sert yapıdaki arabalar, Passat ise daha geniş iç hacim ve konfor üzerine olan bir araba. Aralarında özellikle süspansiyon konforu bakımından ciddi anlamda fark var. Açıkçası bu arabalarla Passat kıyaslanmasını anlamıyorum, aradaki benzerlik sadece D sınıfı olmaları. A4/A6 ile A5/A7 arasındaki gibi farklara sahip bu arabalar.

SUV Yapıyorsun 2 çeker SUV olur mu ya?
Maalesef oluyor. :D Normal bir kullanıcının 4 çekere ihtiyaç duyacağı an sayısı tüm hayatında toplasan birkaç defadır. SUV fiyatlarını da düşününce gerçek anlamda araziye çıkmak 4 çeker kadar başka bir parametre (billur) istiyor. Bu bakımdan normal kullanımda sorun yok, bozuk yollara daha kolay girme avantajı var sadece ama yol tutuş ve yokuş yukarı kalkış performansı bakımından HB arabalar kadar başarılı değiller tabii.

Son düzenleme:
Maalesef oluyor. :D Normal bir kullanıcının 4 çekere ihtiyaç duyacağı an sayısı tüm hayatında toplasan birkaç defadır. SUV fiyatlarını da düşününce gerçek anlamda araziye çıkmak 4 çeker kadar başka bir parametre (billur) istiyor. Bu bakımdan normal kullanımda sorun yok, bozuk yollara daha kolay girme avantajı var sadece ama yol tutuş ve yokuş yukarı kalkış performansı bakımından HB arabalar kadar başarılı değiller tabii.
Hocam haklısınız. 4 Çeker olunca daha güzel hissediliyor. Ama haklılarda 4 çekerin eksileri hesaba katarsak normal bir kullanıcı için aşırı gereksiz.

Kafamdaki seçim çok net, 10 defa seçim şansım olsa hepsinde 508 derim. Tasarım ve iç mekan kalitesi bakımından Insignia'dan daha iyi. Tasarım göreceli ama iç mekandaki kalite farkı nesnel bir konu. Yol tutuşunda da Insignia'dan eksiğini görmedim ki sınır zorlayan, bir dönem (SUV alana kadar) pistlere çıkıp lastikleri haşat eden biriydim. Gerçek anlamda yüklenmeyi yapabiliyordum, Kuşadası girişindeki virajlarda farklı çok sayıda arabayı 2 tekerlek üzerine çok defa kaldırmışlığım oldu... Bu bir başarı değil dangalaklık örneği aslında ama neyse. :D

Konfor olarak Insıgnia da 508 de Passat'ın rakibi değil. Karakteristik olarak Insignia ve 508 sportif ve daha sert yapıdaki arabalar, Passat ise daha geniş iç hacim ve konfor üzerine olan bir araba. Aralarında özellikle süspansiyon konforu bakımından ciddi anlamda fark var. Açıkçası bu arabalarla Passat kıyaslanmasını anlamıyorum, aradaki benzerlik sadece D sınıfı olmaları. A4/A6 ile A5/A7 arasındaki gibi farklara sahip bu arabalar.

İnsignia ve 508 bence de Passat'ın rakibi değil. Çünkü ikisi de Passat'tan daha iyi. Volkswagen yıllar boyunca göz önünde durdu diye daha iyi olmaz. Passat'ı Mondeo,İnsignia,508,SuperB gibi arabalardan iyi tutanı araba bilgisinden şüphe ederim.Zevk meselesi orası ayrı ama daha üst segment olmasının mümkünatı yok. SuperB de aynı sayılır ama yeni kasa gayet geniş.Passat'ın da çok daha geniş ve daha konforlu değil bence.

Passat'ı Mondeo, Insignia, 508, SuperB gibi arabalardan iyi tutanı araba bilgisinden şüphe ederim.
Bir araba alacak insanın tek kriteri yoktur, çok değişken birden fazla kriteri olur. Çok konforlu olsun gibi bir kriter konulmuşsa oradan Insignia ve 508'i çıkarır alacak kişi. Bu kriterden sonra sessiz olsun, yalıtım konusunda da eksiği olmasın derse o listeden SuperB de çıkar. Geriye Mondeo ve Passat kalır, Mondeo hâlâ üretiliyor varsayalım bu defa bu 2 araba arasında seçim yaparken alıcı biraz daha kısa olsun da park işi kolaylaşsın derse geriye Passat kalıyor... Ne oldu şimdi? O kriterlere sahip kişi için bu arabalar arasında en iyi Passat oldu.

Ben çıkarım araba güzel görünsün derim, o zaman geriye Insignia ve 508 kalıyor hadi belki SuperB ekleyeyim yanına. Sonra iyi yol tutuşu olsun, iç mekan hacmi çok da önemli değil dersem kalıyor Insignia ve 508. Bu ikisi arasındayken de daha güncel kasa olanı alayım ya da iç mekanı daha kaliteli olanı alayım dersem 508 alıp çıkarım bayiden bu kadar basit.

Kriterler kişiye göre değişir, bana göre iyi olan bir araba (Tiguan) kutu gibi tasarım ve çift kavramalı şanzıman sevmeyen biri tarafından kötü bulunabilir. Kısacası o dediğin şeyi sen tekrar bir düşün. Tercihlerin basmakalıp olarak değil, değişen ihtiyaçlara göre yapıldığını göz önünde bulundur derim. Çünkü bir arabanın diğerlerinden iyi olduğunu belirleyen şey kişinin o anki ihtiyaçları ve tercihleri oluyor. Hiçbir araba diğerlerinden bu kriterlerin tamamında daha iyi olamaz, dolayısıyla genellenecek şekilde en iyi diye bir şey yoktur. Ben iç mekan hacminin geniş olmasını istiyorum, araba konforlu olsun istiyorum diyen birisi için Passat, 508 ve Insignia'dan daha iyidir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı