Opel Insignia vs Volkswagen CC

Sizce hangi Araba?

• Oy verenlerin toplamı
    21
  • Anket kapandı .
Crash testlerden anladığınız zaten zaten arabanın önünün dağılıp dağılmadığı. Bu testlerde birsürü şeye bakılıyor ve puanlama yapılıyor. Şahsen 120bin tl'yi Fiesta, Cruze gibi arabalarla aynı puanı alan bir araca vermem, Passat alır keyfime bakarım. Ha arkadaşlar İnsignia'yı tercih etmiş karşılaştırmasında benim tercihim de İnsignia olurdu.

İki aracın döneminde gelinen teknoloji aynı, fizik kuralları aynı, 120bin fiyatı var diye daha yüksek puan alacak değil. İşlemcideki nanometre olayı gibi, bilgisayarda çelikle ne kadar dayanımlı tasarım yapabildikleri fiyata göre değil gelinen teknolojiye göre değişiyor. 120binlik araç vergileri düştüğümüzde 55bin olsa, 5bin bayinin karı olsa, 10bin markanın operasyon gideri vs olsa, 20bin argesine harcadığı para olsa marka o araca harcadığı malzeme olarak fabrikadan 20bine mal edip çıkaramıyorsa kar edemez zaten. Sıfırdan yaratılan bir modelin kağıttaki tasarımından itibaren banttan inmesine geçen süreçte 1-2 milyar dolar-euro-sterlin gidebiliyor. Kaç adet satılarak bu maliyetin çıkarılabildiği bir aracın fiyatını belirliyor.

Misal Linea'nın makyaj görmesinin Tofaş-Fiat'a maliyeti 50 milyon Euro imiş. Sadece Türkiye'de yılda 72000 Linea satıldığını düşünürsek Türkiye'de ilk 1 yılda satılan makyajlı Linea'ların her birinde aracın fiyatının 690 Euro'su makyaj giderinin geri kazanılması. Bu makyaj 6 yıl gitse araç başına 100 küsürlü Euro ediyor. Bu araç 5 ülkede daha yılda 72000 adet satılsa araç başına 20 küsür Euro ediyor vs vs. Böyle düşününce Ford, Focus'u dünyanın her yerinde 100bin fiyatlı otomobillerden daha çok satıyorsa aracın çelik dayanımının tasarımına onlardan daha fazla para harcayabilme lüksünü elinde bulunduruyor. O araçlar da ona göre daha pahalı satılıyor tabii ama markanın giderini düşük sanmayın, o aracın üretilip satılabiliyor oluşunun operasyonunu yürüten o markanın yüzbinlerce çalışanının maaşı güvenceleri, masa başında sıcakta oturabiliyor olmalarına kadar sayısız gider var. Arabaya o kadar para verdik şurasını da kauçuk kaplamamışlar demeden önce; Ford'un 1.0 Ecoboost motorlu otomobillerimiz fabrikadan ayrılmadan önce test edilirken az yakıt tükettiği için üretim maliyetini şu denli düşürdük diye duyuru yapabiliyor olmasına şaşırmamak gerekiyor. Böyle cimri işte otomobil markaları :p Aston Martin alınca cebinde Volvo anahtarı taşımak, Saab 9-3 alınca eski kasa Chevrolet Aveo ile aynı teyp ekranı tarafından karşılanmak gibi sayısız şey zarar etmemelerini sağlıyor.

Son düzenleme:
Sen hiç arabadan anlamıyorsun @maestro.03 araba hasarı sönümlüyor gayet yumuşak şekilde. Arkadan çarpmaları kimse hesaba katmıyor zaten Fiesta Cruze gibi arabalarla aynı puan alıyor demişsin bence git biraz bir şeyler oku!

Sen hiç arabadan anlamıyorsun @maestro.03 araba hasarı sönümlüyor gayet yumuşak şekilde. Arkadan çarpmaları kimse hesaba katmıyor zaten Fiesta Cruze gibi arabalarla aynı puan alıyor demişsin bence git biraz bir şeyler oku!
Arabanın sönümlediğini sen göremezsin burdan kardeş (süper güçlerin yoksa). Test sonucu ne diyor bir oku sen bana laf atana kadar. Ben okudum ve okuduğumu söyledim, sen aklındaki şeyleri söylüyorsun, asıl sen okuda gel. Test sonucu zaten videolarda yazıyor. Sen arabaya toz kondurmasanda durum ortada. Ayrıca bu işin içindeyim ben, rahat ol sen.

Bütçen tam olarak ne kadar? Mercedes C180 CGI al 100.000 civarında ise bütçen. Bu arabalarla kıyas bile olmaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı