OpenCore Big Sur kurulumunda kilitlenme

4 tane config denedim bunların bazıları bir tane Lenovo Laptop için config , bir tane HP markaya sahip bir config ve şuanda da en yakın olan aynı donanımları kullanan sadece SSD'si eksik olan benim bilgisayarımın modeline yakın olan N55X modele sahip bir laptop için config dosyasını da denedim(X te bir rakam şuanda hatırlamıyorum ama galiba 2) dediğim gibi özellikler aynı

@405668 hocam yine takıldı böyle Apple HFS İlede

Vallaha mesajınızı yeni gördüm kusuruma bakmayınız. Balena Etcher ile kurdum, öyle bir seçeneğin olduğunu pek hatırlamıyorum ama herkes Balena Etcher ile hazırlıyordu flaş belleği bundan dolayı aynı onlar gibi yaptım ve bana fayda olsun diye bir sürü video izledim şimdiden çok teşekkür ederim.

@405668 @omercigerci34 @453482 Arkadaşlar internette hiç yok çok zor değilse ve bilgi dahilinizde ise bana (Asus N752VX) bir tane config dosyası hazırlayabilir misiniz ? İsterseniz 50 liraya kadar ödemede yaparım. Çok uzun sürmüyor diye düşünüyorum, eğer çok uzun sürerse yine bakarız ama bütçeyi daha çok arttırabileceğimi sanmıyorum, öğrenciyiz sonuçta :).
Çok yukarıdan kasıt 100, belki 120-130 un üstü.
Hocam zaten olayın config ile bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum ve olsa bile bunu zaten para ile yapılabileceğini sanmıyorum çünkü özel yapılan bir şey yok aslında. İsterseniz bir config dosyası oluşturmaya çalışırım ama konu cidden config ile mi alakalı o bile şuan belli olmadığı için config yapmak mantıksız olur gibi çünkü daha çok macOS bir disk ile uğraşıyor gibi gözüküyor. Bunu çözmek için bir de kurulumun ilk aşamasını geçtikten sonra eğer cihazda ekstra bir disk var ise onları sökmenizi öneririm (flaş bellek gibi şeyler de dahil). Onun dışında son olarak belki SMBIOS sorun çıkartıyor olabilir onu da bir desteklenen bir MacBook veya MacMini sürümüne alıp (örnek olarak macOS Big Sur destekleyen bir MacBook Air versiyonu "MacBookAir7,2") kolayca değiştirebilirsiniz ama isterseniz o sorunu ben de halledebilirim çünkü çok uzun sürecek bir şey değil. Bu da olmaz ise boot argümanlarına "-x" komutunu girerek sistemi açmayı deneyin (bu komut güvenli mod ile açarak sistemin açılmasını engelleyebilecek her şeyi kapatır) bu arada aynı şekilde ben de bu komutu sizin config dosyanızın boot argümanlarına ekleyebilirim.

@453482 yasakmış pardon uyarı yedim
Hocam zaten olayın config ile bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum ve olsa bile bunu zaten para ile yapılabileceğini sanmıyorum çünkü özel yapılan bir şey yok aslında. İsterseniz bir config dosyası oluşturmaya çalışırım ama konu cidden config ile mi alakalı o bile şuan belli olmadığı için config yapmak mantıksız olur gibi çünkü daha çok macOS bir disk ile uğraşıyor gibi gözüküyor. Bunu çözmek için bir de kurulumun ilk aşamasını geçtikten sonra eğer cihazda ekstra bir disk var ise onları sökmenizi öneririm (flaş bellek gibi şeyler de dahil). Onun dışında son olarak belki SMBIOS sorun çıkartıyor olabilir onu da bir desteklenen bir MacBook veya MacMini sürümüne alıp (örnek olarak macOS Big Sur destekleyen bir MacBook Air versiyonu "MacBookAir7,2") kolayca değiştirebilirsiniz ama isterseniz o sorunu ben de halledebilirim çünkü çok uzun sürecek bir şey değil. Bu da olmaz ise boot argümanlarına "-x" komutunu girerek sistemi açmayı deneyin (bu komut güvenli mod ile açarak sistemin açılmasını engelleyebilecek her şeyi kapatır) bu arada aynı şekilde ben de bu komutu sizin config dosyanızın boot argümanlarına ekleyebilirim.
Peki ben bu dediğiniz SMBIOS gibi şeyleri bilmiyorumda bir sorum var : Şimdi ben SMBIOS ayarlarını kurcalarsam bilgisayarın BIOS sürümünü mü değiştireceğim ? Eğer öyleyse bilgisayarı riske atmak istemem sonuçta böyle sıkıntı oldumu elimde bir tane Windows 11 Insider Beta var onu kurup açıyorum, ve böylece riski 0 a indiriyorum, eğer riskliyse biraz korkarım, değilse anlatmaya başlayabilirsiniz, çok sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
@453482 yasakmış pardon uyarı yedim

Peki ben bu dediğiniz SMBIOS gibi şeyleri bilmiyorumda bir sorum var : Şimdi ben SMBIOS ayarlarını kurcalarsam bilgisayarın BIOS sürümünü mü değiştireceğim ? Eğer öyleyse bilgisayarı riske atmak istemem sonuçta böyle sıkıntı oldumu elimde bir tane Windows 11 Insider Beta var onu kurup açıyorum, ve böylece riski 0 a indiriyorum, eğer riskliyse biraz korkarım, değilse anlatmaya başlayabilirsiniz, çok sağ olun.
Hayır, BIOS‘a dokunmadan sadece macOS’i yüklemek için olan önyükleyiciniz kendini bir MacBook gibi göstererek macOS işletim sistemini kandırıp macOS kurulumuna yardımcı oluyor böylece. Yani sadece adı SMBIOS biraz size BIOS’u andırmış olabilir ama BIOS’unuzu ellemeyecek bir önyükleyici gereksinimi aslında.

@453482 @omercigerci34 @405668 ben @Yumurtaci Hesabının sahibiyim, Win 11 işletim sistemine geçtim şuan bu yüzden farklı bir hesaptan yazıyorum.

SMBIOS Nasıl kurulur diye bir araştırma yapacağım internette, bir de i7 6700 HQ benim işlemcim, hangi MacBook sürümüne alayım ? Mac Mini sürümü ilerde sıkıntı yapabilecekmiş gibi geliyor bana sonuçta biri bataryalı ile çalışıyor diğeri ise bir adaptör ile çalışıyor bu yüzden bir MacBook modeli önerirseniz çok sevinirim.

Hocam YouTube'da da yok nasıl yapıldığı, OpenCore'da da aynı mı bilmiyorum ama Clover'da insanlar config.plist düzenleyerek yapmış galiba ama tam emin değilim. Anlamadığım konulara girip bozmaktanda korkuyorum, ben config dosyasını atıyorum buraya (plist desteklenmediği için sitede txt olarak kaydedip attım) çok teşekkür ederim, eğer yapabileceğim bir şey ise yaparsanız sevinirim.
Bir de hocam şimdiden sorayım, her şeyi sök derken laptopa takılı hard diski de sökeyim mi? Laptopun içini açarak çıkartabilirim hard diski eğer gerekirse.
@453482 @omercigerci34 hocalar şimdi böyle bi olay var, youtube dan baktım buradan ayarlanabiliyormuş smbios, buraya az önce MacBookAir7,2 dediniz ya, aynı ondan yazılıcak, ben sistemim tam macbook pro i7 6700 hq kalibresinde olduğu için onu yazmak istiyorum, nasıl yazıcağım ? yani kısaca şöyle soram:
2017 Macbook Air = MacBookAir7,2
2016 Macbook Pro i7 6700HQ= ?
Bana şu soru işaretini cevaplayın kısaca, çok sağolun.
resim_2021-09-24_100426.png

Dosya Ekleri

• config.plist.txt
    19,3 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Hocam SMBIOS sürümünü MacBookPro13,3 olarak ayarladım, şimdi kurmayı deniyeceğim.
@453482 @omercigerci34 @405668 Arkadaşlar AcRe Und'un dediklerini hallettim, ama yinede açılmıyor maalesef 2.5 saati geçti aradan ve bir gelişme yok ama bu sefer Apple logosunun altındaki çubuk hızlı doldu ama yine de aynı şekilde takıldı ve 2.5 saattir böyle.
Hocam SMBIOS sürümünü MacBookPro13,3 olarak ayarladım, şimdi kurmayı deniyeceğim.
@453482 @omercigerci34 @405668 Arkadaşlar AcRe Und'un dediklerini hallettim, ama yinede açılmıyor maalesef 2.5 saati geçti aradan ve bir gelişme yok ama bu sefer Apple logosunun altındaki çubuk hızlı doldu ama yine de aynı şekilde takıldı ve 2.5 saattir böyle.
Bir de bu NVIDIA ekran kartını bazı kişiler engelleyin diyorlar ama ben NVIDIA ekran kartını engellemedim ondan macOS açılmıyor olabilir mi? NVIDIA ile açmaya çalışıp açamıyor falan belki ?

Dosya Ekleri

• 20210924_143250.jpg
    20210924_143250.jpg
    86,7 KB · Görüntüleme: 34
Verdiğim config.plist dosyasını OC klasörünün içine at. Resimde seçtiğim kext'leri kext'klasöründen sil. Daha sonra şu kextleri ekle FakePCIID.kext, SMCProcessor.kext, SMCSuperIO.kext daha sonra listedeki tüm kextleri silip Scan/Browse tuşuna bas kext'leri tekrardan listeye eklesin, sonra kurulum dene.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2021-09-24 15.32.34.png
    Ekran Resmi 2021-09-24 15.32.34.png
    1,6 MB · Görüntüleme: 52
  • config.plist.txt
    18,5 KB · Görüntüleme: 68
Verdiğim config.plist dosyasını OC klasörünün içine at. Resimde seçtiğim kext'leri kext'klasöründen sil. Daha sonra şu kextleri ekle FakePCIID.kext, SMCProcessor.kext, SMCSuperIO.kext daha sonra listedeki tüm kextleri silip Scan/Browse tuşuna bas kext'leri tekrardan listeye eklesin, sonra kurulum dene.
Hocam sil dediklerini sileceğim ama flaş dediğiniz dosyaları nasıl EFI dosyasına ekliyoruz?
@omercigerci34

silerkende kext editor mu kullanayım, bide şuanda eski külüstür i3 2. nesil bi bilgisayardayım, ve windows için bulamadım hiç kext editor indiricektim dediklerini sitelerde must be download witth a kext editor gibisinden bişey yazıyordu, pc için hiç kext editör bulamadım
@omercigerci34 hocam buraya atıyorum benimkinin ssd siz aynı işlemciyi kullanan alt serisi için oluşturulmuş EFI Dosyasını, sanat senindir buyur.
bideben windows oluğum için open core configurator kuramıyorum, kursamda halletmesi zor olur, bana anlatana kadar hemen ekleyip silip drive a atıp linkinide buradan atsana sana zahmet.
eğer uğraştırıcı ise yine ben yaparım sen anlatırsan sorun yok
ÖNEMLİ NOT: Normalde arada ekranda yazılar çıkıyor ya beyaz yazılar çıkıp akıyor, bu efi ile kurduğumda hiç bir beyaz yazı çıkmıyor configlerden biri ile kurarken orada kalıyordu ya atmıştım, onlr çıkmıyor bastığım saniye open core a install macOS Yazısına direk apple logosu geliyor ekranıma haberiniz olsun yanlış bi durumdur belki, @omercigerci34 @405668 @453482
Kısaca özetliyim, macOS Cihazım olmadığı için OpenCore Configurator kullanamıyorum, bunu sizlerin benim için yapması lazım size zahmet lütfen. Eğer uğraştırıcıysa daha önce de dedim, cidden emek olursa karşılığını veririm hiç sıkıntı yok.

Son düzenleme:
Hayır kext klasörüne giriceksin ve sileceksin. Tamam ben buradan config dosyana ekliyorum sen dosya olarak ekliceksin kext klasörünün içine programlık bir durum yok yani.
Buyur.

Dosya Ekleri

• config.plist.txt
    19,8 KB · Görüntüleme: 36

Yeni konular

Geri
Yukarı