Opera GX Kullanıcı Yorumu

Görüşlerimi anlatmadan önce sistemi yazayım, donanımı da ilgilendiren bir görüş olacak.
İşlemci: i3 550
RAM: 3GB
Ekran Kartı: HD 4300/4500 Series
Tarayıcı donanım ivmeli hızlandırma: Etkin

İlk öncelikle uzun zamandır Chrome kullanıyordum, sonra bir değişiklik yapayım diye 2 gün önce Opera yükledim ve Opera kullanırken karşıma çıkan Opera GX reklamını görünce de merak ettim. Tarayıcıya GX adını veren şey internet hızı limitleyicisi, RAM kullanım limitleyicisi ve işlemci kullanım limitleyicisi.

İnternet hız limitleyicisi düşük internet hızlarında indirme hızını sınırlamaya falan yarayacaktır. Byte ve bit cinsinden önceden belirli oranlarda sınırlama yapabiliyor.

- RAM kullanım limitleyicisini açtım ve 1 ile 3 GB arasında her 0.25GB'ta bir seçenek imkanı sundu ben ise en alt sınır olan 1GB'ta kullandım, hiç sekme açık değilken 500MB gibi RAM kullanımları var, tek sekmede 650'ye 2 sekmede 800'e kadar ulaşıyor ve 3. sekmeden sonra RAM tasarrufu için diğer sekmelerden birisini askıya alıyor o sekmeye geçiş yaparsanız yüklenmesini bekliyorsunuz, zaten eski bir bilgisayarınız varsa sık sık yaşadığınız için alışıksınızdır ama yeni bilgisayarınız varsa sinirinizi bozar.

- İşlemci sınırlayıcısı ise 4 adet seçenek sunuyor bunlar %25, %50, %75 ve %100, böyle dediğine bakmayın yaptığı işlem 4 çekirdekli bir işlemcinin kullandığı çekirdek sayısını azaltmak. %100'de 4 çekirdeği kullanır, %75'te 3, %50'de 2, ve %25'te tek çekirdek çalışarak sınırlama getiriyor ve doğal olarak kasıyor, Görev Yöneticisindeki benzeşmeyi ayarla bölümününden kontrol ettim aynen bu şekilde çalışıyor. 720p videonun renk çeşitliliği fazla olan karelerinde kasmalar çok oluyor, renk çeşitliliği az daha çok birbirine yakın veya aynı tonda renklerin kullanıldığı yerde daha az işlem yapıldığı için kasma olmuyor veya az oluyor.

Tarayıcı normal Opera'da da olduğu gibi VPN ve reklam engelleme hizmetine de sahip ancak reklam engelleme hizmeti normal Opera'da ki ile aynı değil onun eski versiyonunu kullanmakta. Opera hesabı olayı veya diğer tarayıcılardan veri aktarım olayı yok, diğer Opera'dan kendim aktardım yer işaretlerini vs. Onun dışında Twitch eklentisi var kimin yayında olduğuna bakabiliyorsunuz hızlıca, tarayıcıda genel olarak pekte gaminglik bir şey yok havalı mavalı olsun diye tema rengi koymuşlar sadece pazarlama amaçlı yani. Pek işinizi görecek bir tarayıcı değil kullanmasanızda olur.

Ayrıca bu bahsedeceğim sorun normal Opera'da da var bunda da var, tarayıcıyı simge durumuna küçültmeden oyun ekranına geçiş yaparsam oyun çok büyük oranda kasmaya başlıyor, alta alıp simge durumuna küçültmek zorunda bırakıyor. Bu sorunu çok eskiden Opera'yı deneme amaçlı indirdiğimde de yaşamıştım hala aynı sorunu yaşatıyor anlaşılan.

İnceleme için teşekkürler. 720p içeriklerde donanım hızlandırma tam olarak kullanmıyor zira HD4 serisi adam akıllı webte çalışmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı