Opera ve Vivaldi bellek kullanımı karşılaştırması

EmreSploit

Hectopat
Yer
Seungryong Vadisi
Günlerdir en az bellek kullanımı olan tarayıcıyı arıyordum bir sürü tarayıcı denedim ve bunlardan birinin karşılaştırmasını sunayım dedim.

Opera: Kendisinde dahili reklam engelleyici ve VPN bulunduran bir tarayıcı. Fakat bellek tüketimi 2 sekme altında az fakat sekme artınca bellek kullanımı da artıyor. İlk ekran görüntüsü 5 sekme açıkken diğer ekran görüntüsü 2 sekme açıkken.

Vivaldi: En güzel arayüze sahip tarayıcı diyebiliriz. Tek eksiği dahili adblock olmaması. Bellek kullanımı azıcık bir şey daha fazla gibi. İlk ekran görüntüsü 2 sekme açıkken diğer ekran görüntüsü 5 sekme açıkken. Garip bir şey gözüme çarptı Vivaldi de 2 sekme 5 sekmeye oran daha fazla bellek kullanıyor. Tabii ara sıra değişiyor bu durum.

Ekran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı.PNG

Senin için tarayıcıda kişiselleştirebilmen önemli ise Vivaldi ye geçmen gereklidir.Eğer ki dersen benim için kişiselleştirme, hız ve az bellek kullanımından sonra geliyor diye; o zaman Opera senin için iyi bir seçenek olacaktır.En son ben Vivaldi kullandığımda bellek kullanımında ciddi artış oluyordu.Fakat Opera içerisinde bulundurduğu özellikler sayesinde az bellek kullanarak sana daha iyi bir seçenek olabilir.

Vivaldi opera yapımcıları tarafından geliştirilen bir tarayıcıdır. Opera'yı çinlilere sattıktan sonra Vivaldi üzerinden devam ettiler. Vivaldi ayar menüsü genele vurduğunda fazla seçenek sunmasa da basit kullanıcıyı sinir edebilecek kadar karmaşık. Ayar menüsünde 2-3 saat geçirdiğimi bilirim. Chrome mağazasından Nano adblocker ve Nano defender uzantılarını kurup kullanmanızı öneririm.

Ayrıca Chrome kullanmak istemeyenlere halen Chromium tabanlı Brave öneriyorum. Bellek tüketimi ise 8 GB üstü sistemlerde pek önemsenmemesi gerekiyor. Tarayıcılar bellek kullanımını azalttıkça özellik ve hız konusunda geriliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı