Opera'nın giriş sayfasında Technopat konularının çıkması

276324

Hectopat
Makaleler
1
1593600442383.png

Sebebi nedir? Rahatsız etmiyor ama nedenini merak ettim. Forum konuları bu şekilde çıkabiliyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben telefondan haberlere bakarken bile çıkıyor.

Konuyu tam okumadan yazmanın sonucu, kusura bakma haberlermiş. Opera bu haber alt yapısını Yandex ile sunuyor. Tarayıcı geçmişinden ve kullanımından aldığı veri ile, sana haberleri sunuyor. Haberleri göstermeyi kapatabilirsin ya da Yandex News kapatmayı deneyebilirsin.
Opera içinde şu ayarları kapatırsanız yer imleri, geçmiş ve önerilen siteler eklenmiyor. Sadece sizin seçtiğiniz ve Opera'nın reklamını yaptığı siteler gözüküyor. Tabii bu siteleri de düzenleyebiliyorsunuz.

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Chrome tarayıcısı üzerinden bu ayarları değiştirmek için ayar var.

Screenshot_4.png
Ama bu ayarı kapatmama rağmen, veri toplamanın kapanmadığını düşünüyorum. Çünkü haberleri göster deyince, halen gezdiğim sitelere yakın öneri görüyorum. Yandex ve Opera tarayıcıları, arama motoru zaten tavsiye ettiğim firmalar değiller. Çinliler ve Ruslar bu konularda kullanıcıya gizlilik için ayarı sunmuyorlar.
Kod:
opera://flags

Screenshot_7.png

Böyle bir ayar gördüm. Belki bu topladıkları veriye göre haber göstermeyi kapatıyordur.

Screenshot_8.png

Veri toplamalarını bir yere kadar engelleyebiliyoruz. Ama Google web etkinlik arayüzü gibi, bir ayar sunmaları gerekiyor. Bu ayar kapatınca tamamen veri toplama olayını gitmiyor. Ama en azından, sana topladığı veriler hakkında öneri vb. göstermiyor.
Opera çok fazla kullanıcısı olmadığından ve kullananlar ise bu konulardan şikayetçi olmadıklarından uğraşmıyorlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı