Operatörlerden taahhütle birlikte verilen cihazları satışa çıkarmak yasal mı?

McMurphy

Kilopat
Arkadaşlar merhaba. Tablet kampanyası ile birlikte elime bir cihaz geçti. Satışa koymak istiyorum ve sözleşmede de bu konuyla ilgili satışa konulamaz gibi bir madde göremedim. Ama yine de şunları merak ediyorum: Taahhütle birlikte kampanyalı olarak verilen tablet vs. gibi cihazları satışa koymak yasal mıdır? Bir de bu ürünlerin faturası operatörler tarafından verilmiyor. Sözleşme ile birlikte üretici firmaya gönderebilirsiniz deniliyor. Satın alan kişi için faturasının olmaması garanti süreci için engel teşkil eder mi?

Cihazın mülkiyeti sizin mi? Yoksa cihaz size sadece zimmetli mi? Tam olarak bunu netleştirirseniz yorum yapmak daha kolay olur.

Cihazın mülkiyeti sizin mi? Yoksa cihaz size sadece zimmetli mi? Tam olarak bunu netleştirirseniz yorum yapmak daha kolay olur.

Zimmetli değil. Mülkiyeti bana ait. Cihaz tarifeye ek olarak taksitle satılıyor aslında. Kampanyadan çıkınca da geri kalan taksitleri tek seferde alıyorlarlar. Aslında bu sebeplerden satmanın sıkıntı olmayacağını düşünüyorum ama fatura vermemeleri aklımı karıştırdı. Hem tableti aldığım bayi hem müşteri hizmetleri kampanyalı ürün olduğu için fatura verilmiyor. Sizin tableti aldığınıza dair imzaladığınız hizmet evrakınız veya imzaldığınız sözleşme ile üreticiye başvurabilirsiniz deniyor. Bunlar da elektronik ortamda ve fatura gibi düzenlenmiş evraklar değil. Satın alan kişi için faturanın olmaması problem oluşturur mu ve tableti satarken değer kaybı sebebi midir? Aklıma takılıyor.

Zimmetli değil. Mülkiyeti bana ait. Cihaz tarifeye ek olarak taksitle satılıyor aslında. Kampanyadan çıkınca da geri kalan taksitleri tek seferde alıyorlarlar. Aslında bu sebeplerden satmanın sıkıntı olmayacağını düşünüyorum ama fatura vermemeleri aklımı karıştırdı. Hem tableti aldığım bayi hem müşteri hizmetleri kampanyalı ürün olduğu için fatura verilmiyor. Sizin tableti aldığınıza dair imzaladığınız hizmet evrakınız veya imzaldığınız sözleşme ile üreticiye başvurabilirsiniz deniyor. Bunlar da elektronik ortamda ve fatura gibi düzenlenmiş evraklar değil. Satın alan kişi için faturanın olmaması problem oluşturur mu ve tableti satarken değer kaybı sebebi midir? Aklıma takılıyor.

Cihazın mülkiyeti sizdeyse istediğiniz gibi kullanır, hediye eder, alır, satar hatta isterseniz yere atıp kırarsınız. Orasına kimse karışamaz.

Faturasının olmaması da çok önemli değil. Bu zamanda artık çoğu yetkili servis cihaz seri numarasından, IMEI numarasından vs. garantiyi görüp hizmet veriyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı