Optik ya da RCA ses bağlantısı arasında ne fark vardır? Hangi bağlantı şeklini tercih etmeliyim?

• Konuyu başlatan orge
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 6B

orge

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Bursa
Daha fazla  
Profil Kapağı
1525473624
Arkadaşlar 10 numara uzmanlık sorusu :) Kullanmış olduğum masaüstü bilgisayarım dan Technics SU-V620 stereo amp. cihazına bağlamak istiyorum. Bilgisayarımda Asus ROG Crosshair VII Hero anakart kullanmaktayım. Üst seviye bir anakart olduğu için üzerinde standart anakartlara göre daha iyi bir ses kartı mevcut. Şimdi eğer bilgisayarımdaki ses için olan optik çıkışı kullanarak bağlamayı tercih edersem bu sefer dijital sinyali analog sinyale dönüştürmek için alttaki ürünü kullanmam gerekiyor. Çünkü Technics SU-V620 optik giriş bulunmuyor. Ürün için yorumlar genelde olumlu iyi güzel iş çıkartıyor denmiş.

9829800575026.jpg
9553466654770.jpg

Diğer türlü bağlantı da ses kartının standart line out çıkışını kullanarak RCA bağlantı. Yaklaşık 3 metrelik bir kablo yetiyor. Şimdi sorum şu hangi bağlantı da daha temiz, kaliteli ve güzel ses alırım. Hangi bağlantı türü daha verimli olur. Deneyimleyen, tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Teşekkürler.

altin-uclu-35mm-stereo-audio-2-rca-twin-fono-kablo-3metre__1121783818800615.jpg

----

Anakart üzerinde ki ses kartı özellikleri:
ROG'un SupremeFX ses teknolojisi seviye atladı ve hat giriş bağlantısında en iyi kayıt kalitesini sunmak için sıra dışı 113dB sinyal-gürültü oranı sunuyor. Aynı zamanda SupremeFX S1220 kodekine daha temiz güç sağlamak için low-dropout düzenleyici, üstün ön panel çıkışı için bir ESS Sabre Hi-Fi ES9023P dijital-analog dönüştürücü, yüksek kazanım ve düşük bozunum için Texas Instruments RC4850 op-amp ekledik. Bunların hepsi de daha önce duymadığınız kalitede ses için eklendi.

Technics SU-V620
Technics%2BSU-V620%2B5.jpg

Technics%2BSU-V620%2B6.jpg

Şimdi sorum şu hangi bağlantı da daha temiz, kaliteli ve güzel ses alırım

Son on yıl içinde piyasaya sunulmuş bilgisayar anakartlarında bulunan DAC çiplerinin ve bu anakartların analog ses çıkış katlarının kalitelelerini göz önüne aldığımda, analog çıkışa bağlayacağınız 3 metrelik bir kabloyla daha kaliteli ses alacağınızı tahmin ediyorum.

Deneyimleri baz alarak öneri istediğiniz için peşinen söylemem gerekir ki bahsettiğiniz anakarta ve AL-4555 cihazına sahip değilim ve dolayısıyla teknik özelliklerini ve kullanmış oldukları bileşen kalitesini bilmiyorum. Bu yüzden yaptığım sadece "eğitimli" bir tahminden ibaret (yabancıların "educated guess" dedikleri cinsten).

Fakat şahsi deneyimlerimden bahsedecek olursam, çeşitli fiyat sınıflarından olmak üzere bir çok harici DAC ürünü kullanmış bulunuyorum ve en alt segmentteki ürünlerden sıklıkla çok kötü sonuçlar aldım. Kullandığım çoğu üründe test ettiğim harmonik bozulma (THD) seviyeleri ve özellikle sinyal/gürültü oranları hiç tatmin edici değildi.

Diğer yandan, son zamanlarda üretilen anakartların analog ses çıkışlarından ise şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar aldığımı söyleyebilirim. Örnek vermek gerekirse günlük sistemimde kullandığım Asus Prime Z370-A anakartımdan aldığım ses, üstte bahsettiğim ürünlerden yaklaşık 10 dB kadar daha düşük gürültülü bozulma (THD+N) seviyesine sahip (yani -90 dB mertebelerinden bahsediyorum). Eksi yönleri ise çapraz karışmanın (crosstalk) ve zaman zaman girişim parazit (interference) seviyelerinin yükselebilmesi.

Bu yüzden, anakartınızın analog ses çıkışından daha kaliteli bir ses verebilecek harici ürünün en azından orta segment bir cihaz olması gerektiğini ve PCM1795 ve AD1955 gibi yüksek kalite DAC çiplerine sahip olması gerektiğini düşünüyorum. AL-4555 cihazının bileşenleri hakkında veya en azından hangi marka DAC çipine sahip olduğu hakkında bir bilginiz var mı?

Üzerinde kullanılan çip AB Chec14B17B ya da 14878 gibi bir şey internet de bak baktığım zaman pek bir kaynak da göremedim. Oldukça basit bir devresi var. O zaman eli ayağı düzgün orta kalite bile olsa 3 metrelik RCA kablo ile daha iyi olacak gibi. Çünkü yüksek kaliteli hi-fi için rca kablolar da olukça pahalı. Bir de ekleme yapayım sisteme bağlı Technics SH-GE70 Stereo Graphic Equalizer da bulunuyor.

ic.png

Haklısınız, ilk mesajda resmini gördüğümüz tipte bir kablo bile yeterli olacaktır. Bilinen bir üretici etiketine sahip ve dışardan bakıldığında çok düşük lehim/bağlantı/kaplama kalitesine sahip olmadığını hissettiğiniz bir kablo ile sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Haklısınız, ilk mesajda resmini gördüğümüz tipte bir kablo bile yeterli olacaktır. Bilinen bir üretici etiketine sahip ve dışardan bakıldığında çok düşük lehim/bağlantı/kaplama kalitesine sahip olmadığını hissettiğiniz bir kablo ile sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Aslında elimde 3 metre optik kablo mevcut cihaz da çok pahalı değil hem RCA kablo hem de cihazı alıp deneyimlemek de geliyor aklıma.

Aslında elimde 3 metre optik kablo mevcut cihaz da çok pahalı değil hem RCA kablo hem de cihazı alıp deneyimlemek de geliyor aklıma.

Elinizde kablo da varsa masrafa girmenizi tavsiye etmem. Zamanında böyle 50 liralık ürünler yüzünden birçok kez parayı çöpe atmış olduğumdan bu tavsiyeyi verme ihtiyacı hissettim. Yine de seçim size ait, almayı tercih ederseniz de en azından deneyip tecrübelerinizi forumda paylaşırsınız, insanlığa faydamız dokunur. :)
Bu arada mesajınızı eksik okumuşum, elinizde RCA kablo olduğunu sandım.

Elinizde kablo da varsa masrafa girmenizi tavsiye etmem. Zamanında böyle 50 liralık ürünler yüzünden birçok kez parayı çöpe atmış olduğumdan bu tavsiyeyi verme ihtiyacı hissettim. Yine de seçim size ait, almayı tercih ederseniz de en azından deneyip tecrübelerinizi forumda paylaşırsınız, insanlığa faydamız dokunur. :)
Bu arada mesajınızı eksik okumuşum, elinizde RCA kablo olduğunu sandım.

Evet RCA değil elimde optik kablo mevcut ona dijital den analog kutuyu almakta bir seçenek. Ya da alttaki kabloyu gözüme kestirdim. Tekrar bir ölçü aldım 2 metre de yetiyor.

Her iki bağlantı şeklini bir süredir test ediyorum. Şöyle söyleyeyim anakart üzerindeki ses bileşenleri gerçekten iyi ve bundan mı kaynaklanıyor bilemiyorum ama optik çıkış üzerine AL-4555 sanki bana direk 3.5mm stereo rca bağlantıdan daha iyi, temiz ve daha net ses veriyor gibi geldi.

Aslında teorik olarak arada bir dönüştürme olmadan zaten doğal analog girişi olan bir Technics SU-V620 kablo ile bağlamanın mantıklı olduğunu düşünürken bu kurulumdan sonra fikrim değişti. Çok enteresan.

Kısacası bu dijitalden analog çevirme görevi yapan cihaz gerçekten hiç fena değilmiş. Beklediğimin tam tersi daha iyi bir sonuç ortaya çıktı. Dönüştürücü cihazın içine baktım sadece bir tane DAC chipi bir iki devre elemanı var başka da bir şey yok ama performansı şaşırtıcı. Benzer bir şekilde harici bir stereo amp ile bilgisayarınızı bağlamak istiyorsanız ilk tercihiniz optik çıkış olması daha mantıklı olur. Benim deneyimim bu yönde oldu. Ses kalitesinden memnun kaldım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı