Çözüldü Oral-B nasıl kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Furkan Demirkıran

Kilopat
Süper Moderatör
Güzel insanlar, güzel günler diliyorum herkese.
Bugün Oral-B 150 geldi. Hiç şarjlı, pilli dış fırçası kullanmadığım için cahilim. Nasıl kullanilir?

Kullandıktan sonra nasıl yikayacagim gibi hiçbir şey bilmiyorum. Fırçalamak işlemi bitince fırçayı yıkıyoruz sonra kurulamak mi gerekiyor?Gerekiyorsa neyle kurulayacagim?

İki kişi kullanmak isterse nasıl olacak? Bu fırça 2 dakika fırçalamak yetiyormus kendi duruyor mu? 2 dakika bittikten sonra kendim mi ayarlayacagim? Bir yardım edin be hocalarim.
Bir de kullanırken dişlerimi kırarmiş gibi bir his oldu. Normal mi?

IMG_20200927_025005.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kullandıktan sonra nasıl yikayacagim gibi hiçbir şey bilmiyorum
Ağzınıza soktuğunuz ince kısmı su altına tutarak yıkayabilirsiniz. Kurulamaya gerek var mı bilmiyorum ama isterseniz kurulayın, herhangi bir bez iş görür. Ayriyetten uç kısmı çıkan modeller de var yıkama işlemi için, bunda öyle mi bilmiyorum.

İki kişi kullanmak isterse nasıl olacak?
Kişisel eşyalar 2 kişi kullanılmaz. Nedenini söylememe gerek yoktur herhalde.

Bu fırça 2 dakika fırçalamak yetiyormus kendi duruyor mu? 2 dakika bittikten sonra kendim mi ayarlayacagim?
Sağlıklı bir fırçalama en az 2 dakika fırçalayarak olur zaten, fırçayla alakası yok bunun. Kendi duracağını da sanmıyorum, önceden nasıl fırçalıyorduysanız öyle yapın.
Ben normal diş fırçası öneririm ama denedim böyle şeyler. Normal daha etkili oluyor.

İlk olarak bataryasını falan tak sonra ilk olarak biraz ıslat ucunu çok olmayacak şekilde. Sonra macun sür dişine getir ve başlat düğmesine bas işini bitir ardından tekrar ilk olduğu gibi biraz su dök elimle kuruluyordum ben parmağımla ama sen havlu ya da benzeri bir mendil ile de kurulayabilirsin.

Bunların zamanlayıcısı oluyor, ağızın alt tarafını bir dakika üst tarafını bir dakika fırçalayacak şekilde. Fırçalama işlemi bittikten sonra fırçanın başlığını çıkar, içine su tut bir de dışını birazcık yıka, yeterli. Kurulamana gerek yok., kurulama işlemini sadece fırçayı şarja takacağınız zaman fırça ıslaksa yapın. Nolur nolmaz diye. Aynı fırçayı iki kişi kullanmak için ise fırçaya farklı başlıklar takarak sorunu çözebilirsiniz. İnternette, eczanelerde bunların başlıklarından satılıyor. İkisine de bakın fiyat karşılaştırması yapın, hangi yerde daha ucuzsa oradan satın alırsınız.

Kullandıktan sonra nasıl yikayacagim gibi hiçbir şey bilmiyorum
Ağzınıza soktuğunuz ince kısmı su altına tutarak yıkayabilirsiniz. Kurulamaya gerek var mı bilmiyorum ama isterseniz kurulayın, herhangi bir bez iş görür. Ayriyetten uç kısmı çıkan modeller de var yıkama işlemi için, bunda öyle mi bilmiyorum.

İki kişi kullanmak isterse nasıl olacak?
Kişisel eşyalar 2 kişi kullanılmaz. Nedenini söylememe gerek yoktur herhalde.

Bu fırça 2 dakika fırçalamak yetiyormus kendi duruyor mu? 2 dakika bittikten sonra kendim mi ayarlayacagim?
Sağlıklı bir fırçalama en az 2 dakika fırçalayarak olur zaten, fırçayla alakası yok bunun. Kendi duracağını da sanmıyorum, önceden nasıl fırçalıyorduysanız öyle yapın.

Çözüm
30 saniyelik periyotlarla ara veriyor. Sağ alt, üst ve sol alt, üst olacak şekilde toplam dört taneden iki dakika yapıyor. Ama o süreyi sallamanıza gerek yok. Dümdüz kendi kafanıza göre spontane fırçalayın. Yıkama işlemini suya tutarak gerçekleştirin, basit. Kurulayabilirsiniz de kendi haline de bırakabilirsiniz. Seçim sizin. Başlıkları yıprandıkça değiştirin. İdeal süre 3 ay ancak kullanıma göre değişir tabii.

Diş hekimliği okumuş ve şu anda diş hekimi olan bütün arkadaşlarım istisnasız bu şarjlı ve yuvarlak uçlu diş fırçalarını öneriyor. Birbiriyle alakasız 4 farklı kişiden bu tavsiyeyi aldığıma göre bildikleri bir şey var demektir.

Oral-B cihazlarında her 30 saniyede 1 diş fırçası saniyelik olarak duraklıyor, böylece sana ne kadardır fırçaladığını belirtmiş oluyor. 4. duraklamada tek değil çift duraklama yapıyor (en azından benim kullandıklarımın hepsinde vardı) ve 2 dakikanın dolduğunu anlıyorsun. Benim kullandıklarımda durmuyordu, istersen devam edebiliyordun. Ben ilk 2 dakika normal şekilde ön kısmı temizliyorum, sonrasında ise 1 dakika daha dişlerin üstlerine ve iç taraflarına ayırıyorum.

Daha pahalı olan ve BT cihazla birlikte gelenlerde farklı diş temizleme modları (plak kırma gibi) ile süreyi gösterme ve fırçalama tavsiyeleri de oluyor.

İçinden çıkan kullanma kılavuzunda tüm merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken bilgiler Türkçe bir şekilde yazıyor olması lazım. Geçen gün D100 modelini aldım. İçinden çıkan kılavuzu okuyarak tüm bakım ve kullanım bilgilerini öğrendim. Çok memnunum, zaten bundan önce pilli olan versiyonunu kullanıyordum. Şarjlı olan daha iyi.

Başlık olarak da farklı etkilere sahip birkaç yedek başlık ayrı olarak satılıyor. Benim en sevdiğim başlık modeli Floss Action oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı