Çözüldü Orbital enerjileri nasıl hesaplanır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AltDnc

Femtopat
Daha fazla  
4F - 6S.
5D - 6P.

Kimya hocası bu iki örnekteki orbitallerin enerjisini karşılaştırmasını ve nedenleriyle açıklamasını istedi sınıftan fakat ben raporlu olduğum için dersi dinleyemedim. Formül bilgi falan da bulamadım nasıl hesaplıyoruz biz bunları? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
Açısal momentum kuantum sayısı ile baş kuantum sayılarını toplayarak buluyoruz.

4F: 4+3 = 7
6S: 6+0 = 6
5D: 5+2 = 7
6P: 6+1 = 7

Sonuçları aynı çıkanların baş kuantum sayılarına bakarız hangisi daha büyükse onun enerjisi daha büyük olur

6p>5d>4f>6s
Tam bulmuştum yazmışsın :D

İnternet çok garip ya adam gibi yazmıyorlar her şeyi ve sadece iki tane şeyden ibaretmiş bir tanesi o harfin değeri diğeri de yanındaki katsayı. İkisini topluyormuşuz bitiyormuş.

Sonuçları aynı çıkanların baş kuantum sayılarına bakarız hangisi daha büyükse onun enerjisi daha büyük olur

6p>5d>4f>6s
Peki hem baş kuantum sayısı hem de n+l değeri aynı olsaydı neye göre belirlerdik? (Öyle bir ihtimal varsa)

Tam bulmuştum yazmışsın :D

İnternet çok garip ya adam gibi yazmıyorlar her şeyi ve sadece iki tane şeyden ibaretmiş bir tanesi o harfin değeri diğeri de yanındaki katsayı. İkisini topluyormuşuz bitiyormuş.

Peki hem baş kuantum sayısı hem de n+l değeri aynı olsaydı neye göre belirlerdik? (öyle bir ihtimal varsa)

Eşit olurlar.

Galiba 11.sınıf sayısal öğrencisisiniz.

Varsa genel hesap işlerine girmemen gerekiyor diye biliyorum. Sadece sıralaman lazım eğer liseliysen.

Madelung kuralına bakacaksın:

Yanlışım yoksa elektronlar en düştükten en yüksek enerjili orbitallete göre yerleşir. Linkten sıralamaya bakabilirsin, dolayısıyla spesifik olarak 4p ve 5s örneği açıklığa kavuşur sanıyorum. 5s daha yüksek enerjilidir.

6p>5d>4f>6s
Hocam yavaş, biz ede zaman verin. Ne bu hız.

Yeni konular

Geri
Yukarı