ORC Araştırma'nın yaptığı cumhurbaşkanlığı seçimi anketi açıklandı

Bize kültürlü bir lider lazım artık. Erdoğan'da ne kültür var ne ülke yönetebiliyor ne de karizması var bana göre.
Ben parti tutan bir insan değilim. Ama konuşacaksak doğru konuşalım. Erdoğanın kültürsüz olduğunu söyleyip Kılıçdaroğlunu kültürlü saymak doğru değil.
 
Henüz kimse güncel anket yapamamıştır.
Araştırma verileri ancak bu hafta sonuna doğru çıkar. Ki kim yaparsa yapsın deprem bölgelerindeki mağdur halkın iradesi başta olmak üzere toplumun geneline ait sonuç ortaya çıkaramaz.
Seçime gitmeyecek tayfa da var, kesin ve genel bir değerlendirme yapılamaz.

Zaten son yıllarda takındıkları tavır yüzünden bu sene tekrar seçileceklerine pek ihtimal vermiyorum muhalefet halt yemedikçe.
 
Türkiye'deki ana eğilimler aşağı yukarı (zaman zaman birkaç puan geçişlerle birlikte) belli.
1- %25 civarında merkez sol var.
2- %25 civarında muhafazakar kesim var.
3- %20 civarında merkez sağ eğilim var.
4- %15 civarında radikal sol (sosyalistler ve HDP) var.
5- %15 civarında milliyetçiler var.

Şu an Bay Kemal, her eğilimden oy alacak bir ittifak içinde. RTE ise sadece 2, 3 ve 5 numaralı eğilimlerde az çok rekabet içinde.
Sadece ikisi rakip olduğunda saha araştırması yapmadan RTE'ye kafadan %40, Bay Kemal'e de kafadan %60 oy yazıp masabaşı anketler yayınlayacaklardır.
Yandaşlar bunu RTE'den yana şişirecektir, muhalif araştırmacılar da Bay Kemal'den yana.

Memleketteki ağır baskıların yanında olağanüstü felaket de yaşamışken kimsenin gerçek sonuçlar ortaya koyabilmesi mümkün değil. Ama birilerinin tahmini tutacaktır ve seçimden sonra övünecektir.
 
Arkadaşlar lütfen siyaset hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmayalım. Özellikle adamın karizmasını savunacaksanız gidin bir AKP belediyesine maaş başlasınlar.

İlk tur İnce, ikinci tur büyük ihtimalle oy kullanmayacağım. Ata'nın mirasının içini boşaltan dedeye oy çalışmaz benden. Midem almıyor.

Erdoğan seçilirse üzülmezsin o zaman. AKP gitsin isteyen biri Erdoğan karşısında kim varsa ona oy vermeli, ne yazık ki aday seçme şansımız kalmadı artık. Bu kirli zihniyetten kurtulduktan sonra sıra elbette Kemal gibilerine gelecek.
 
Arkadaşlar lütfen siyaset hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmayalım. Özellikle adamın karizmasını savunacaksanız gidin bir AKP belediyesine maaş başlasınlar.Erdoğan seçilirse üzülmezsin o zaman. AKP gitsin isteyen biri Erdoğan karşısında kim varsa ona oy vermeli, ne yazık ki aday seçme şansımız kalmadı artık. Bu kirli zihniyetten kurtulduktan sonra sıra elbette Kemal gibilerine gelecek.
Vicdan mevzusu bu, ayrıca demokrasi böyle bir şey. İsteyen istediğine oy verebilir. Kimse kimseye bir şey dayatamaz.

Sen bir oy kullanacak yaşa gel sonra yorum yaparsın.
 
Vicdan mevzusu bu, ayrıca demokrasi böyle bir şey. İsteyen istediğine oy verebilir. Kimse kimseye bir şey dayatamaz.

Sen bir oy kullanacak yaşa gel sonra yorum yaparsın.

Oy verecek yaşa gelince periler kulağıma farklı bilgiler mi söyleyecek?
Ben zaten sana bir şey dayatmadım. Ya Erdoğan karşısında kim varsa ona oy verirsin ya da Erdoğan kazanınca ah vah yapmazsın dedim. Ülkenin bu durumunda boş oy atmaya vicdanın el veriyorsa bir şey diyemem.
 
Geri
Yukarı