Ormanları kim ya da kimler yakıyor?

Ben doğal yollarla çıktığını düşünüyorum çoğunun. Neden mi?
  • Yangıların çıktığı yer hava sıcaklığının rekor kırdığı yerler. Üstelik bu yangınlar sadece ülkemizde değil, aynı anda birçok ülkede de çıktı. Orada da mı terör örgütleri var?
  • Özellikle ormana bırakılan cam şişeler yangına sebep olabiliyor. Şişenin dibindeki oval yapı, ışığın toplanıp daha da güçlenmesine sebep oluyor. Tatil beldelerini çok temiz tutan bir millet olduğumuzdan hiç kendimize toz kondurmayız... Hep teröristler canım.
  • Hadi ilk yangınları teröristler çıkardı diyelim. Şu anda bölgede yüzlerce polis, jandarma ve sivil halk var. Bu adamlar bu kadar insanın arasında halen daha elini kolunu sallaya sallaya yangın çıkartabiliyorsa dükkanı kapatıp gidelim biz?
Şimdi gelelim asıl konuya: Yangını kimin çıkarttığının ne önemi var? Ne önemi var yahu? Teröristin adiliği bu, korku saçmak. Ama sen ne yapmışsın bir bakalım:
  • Sen THK'ya kayyum atamışsın.
  • İhale şartnamesine inadına 1 ton daha su kapasitesi eklemişsin ki THK şartname dışı kalsın.
  • Uçakları kaderine terk etmişsin.
  • Ama aynı uçakla Teknofest'te hava atmayı bilirsin (Kaynak)
  • Aynı uçak ile İsrail'e yardım etmişsin ama kendi ülkene etmezsin (Kaynak)
  • TOMA denilir ama yangının 7. günü ancak yola çıkartırsın.
  • Askere nedense müdahale izni vermiyorsun...
Daha tonla şey yazarım buraya. Asıl soru yangını kimin çıkardığı değil. Kimin 1 haftadır söndüremediği...

Ulan sen Enjoy I'm vaccinated (Aşılıyım, keyfini çıkarın) diye maske yapıp bununla reklam yapan bir güruhsun, gelmiş yurt dışından yardım gururuma dokunur diyorsun...
Düşünmüyorum, bu kadar yerde aynı anda sırf sıcaktan yangın çıkması çok çok çok düşük bir ihtimal. Yakılıyor bildiğin. Aldılar tabii mülteciyi, aradan üç beş terörist sızdı; sonra da "Eyvah, ormanlar yanıyor!" oldu.

Ormanları teröristler yakıyor olsaydı neden şimdi dursunlar ki? Siz terörist olsaydınız ülkenin diğer bölgelerinde de sürekli olarak yangın çıkartıp devlete lojistik yük bindirmek istemez miydiniz? Dünyanın dört bir yanında iklim değişikliği sebebiyle her geçen yıl daha çok yangın çıkıyor, şu anda İtalya ve California da bir sürü yangını söndürmekle uğraşıyor zaten, oraları da terör örgütlerinin mi yaktığını düşünüyorsunuz? Depremi PKK üstlense inanacak mısınız?

Sahada TSK ile çatışamıyor, çünkü kafasına SİHA kafasına bombayı bırakıyor.

Instagram'da video gördüm, bayağı bayağı, açık açık molotof kokteyli atan adamlar var ormanda. Toprağa torpil koyup yakanlar var. Bunların hepsi videoda kayıtlı.

Hava çok sıcak. Küresel ısınma ortada. Sen küçük bir ateş yaksan, hem ağaç, hem rüzgar, hem nem. Hepsi beraber birleşince devasa hızla ilerleyen ateş kütlesi oluşturuyor. Ve bunun söndürülmesi mümkün değil. Ancak ilerlemesini durdurabilirsin, ama dağın tepesine arazöz nasıl çıkacak? İtfaiye nasıl çıkacak? Uçak ve helikopter lazım. Onlar nerede?

Yani, olay bir kaç Kandil sıçanının yaktığı ateşin bir anda yanarak yayılması. Bundan fazlası da değil.

Düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu bırakayım da, sanki yangın "doğal" sebeplerden çıkmış gibi gösteren, PKK yaktı diyemeyen tatlı su solcuları, muhaliflere bir kanıt bırakayım. Instagram'da bulabilirsen yakan adamların videolarını da bırakırım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı