Orta seviye sistem toplama

DuzceLy

Hectopat
Daha fazla  
Ne kötü ne de çok iyi ortada bir şey toplamak istiyorum, fikirlerinizi bekliyorum. Hem oyun hem de normal kullanım için tasarım vb. programları da kullanmak istiyorum. Performanslı bir bilgisayar düşünüyorum. Neler öneriyorsunuz? Yardımcı olur musunuz? Parçaları falan nerelerden alıyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçenizi söylerseniz daha rahat yardımcı olabiliriz, aksi takdirde konuları ciddiye almak güç oluyor.
Orta seviyeden kastınızı oyunları 1080p ultra'da 2k/4k'da da orta ayarlarda oynatabilecek bir sistem olduğunu düşündüm. Dediğim gibi bütçenizi belirtirseniz gerekli ayarlamaları yaparız.
4k.png

7. Nesil bir sistem kurmanız daha uygun olur diye düşünüyorum. Anakart için ayrılan bütçeyi düşürebilirsiniz veya daha iyi bir işlemci için ayırabilirsiniz. 8. Nesil için anakart çeşitliliği olmaması bence dezavantaj şimdilik. Gereksiz yere kullanmayacağınız özelliklere para vermiş olacaksınız. Veya AMD cephesi güzel bir seçim olabilir güncel sistem toplamak için.

7. Nesil bir sistem kurmanız daha uygun olur diye düşünüyorum. Anakart için ayrılan bütçeyi düşürebilirsiniz veya daha iyi bir işlemci için ayırabilirsiniz. 8. Nesil için anakart çeşitliliği olmaması bence dezavantaj şimdilik. Gereksiz yere kullanmayacağınız özelliklere para vermiş olacaksınız. Veya AMD cephesi güzel bir seçim olabilir güncel sistem toplamak için.
Açıkçası 8.nesil işlemciler varken 7.nesil yeni bir bilgisayar toplamayı akıl karı bulmuyorum. Ryzenlerin de giriş seviyeleri f/p açısından çok güzel olmakla birlikte yüksek fiyatlı ileri düzey işlemcilerinin tek çekirdek performanslarının düşük olduğu aşikar. Oyun testlerinde i5 8400 r5 1600'den daha iyi çıkıyor ve şuan 50 tl daha ucuz.Yeterli anakart çeşidinin bulunmaması dediğiniz gibi dezavantaj ancak giriş seviyesi anakartların 350tl olduğu günümüzde 4000tl'lik bilgisayar toplarken 650tl anakarta çok değil bence. Bir de gereksiz yere kullanmayacağımız özellikler nedir tam olarak? Çarpan kilidinin kapalı olması OC edilemeyeceği anlamına gelmiyor biliyorsunuz.. Hatta daha iyi bir anakart gerektiriyor FSB değerinin yüksek olması için :) .

Her şey bütçeye göre şekillenecek . Mesela orta seviye deyince benim aklıma R3 1200 + Rx 560 bir sistem gelirken başkasının aklına R5 1400 + Gtx 1060 bir sistem gelebilir.

Açıkçası 8.nesil işlemciler varken 7.nesil yeni bir bilgisayar toplamayı akıl karı bulmuyorum. Ryzenlerin de giriş seviyeleri f/p açısından çok güzel olmakla birlikte yüksek fiyatlı ileri düzey işlemcilerinin tek çekirdek performanslarının düşük olduğu aşikar. Oyun testlerinde i5 8400 r5 1600'den daha iyi çıkıyor ve şuan 50 tl daha ucuz.Yeterli anakart çeşidinin bulunmaması dediğiniz gibi dezavantaj ancak giriş seviyesi anakartların 350tl olduğu günümüzde 4000tl'lik bilgisayar toplarken 650tl anakarta çok değil bence. Bir de gereksiz yere kullanmayacağımız özellikler nedir tam olarak? Çarpan kilidinin kapalı olması OC edilemeyeceği anlamına gelmiyor biliyorsunuz.. Hatta daha iyi bir anakart gerektiriyor FSB değerinin yüksek olması için :) .
Çarpan kilidi kapalıyken overclock nasıl yapılır? Riskli midir?

Bu saatten sonra 2.el dışında para verilmez 7. nesile.

Çarpan kilidi kapalıyken overclock nasıl yapılır? Riskli midir?

Çarpan kilidi açık işlemcilere göre riski daha fazladır tabii ki, sonuç olarak çarpan sayısıyla oynayamayacağımız için bus frekansını arttırmamız gerekecek. Bus frekansı içinde işlemcinin anakartla ve diğer parçalarla olan iletişim hızı da var. Normalde İşlemcinin GHZ'ini belirleyen değer : Bus frekans hızı X çarpan miktarıdır
Biz normalde Bus frekansını sabit tutup çarpan miktarını arttırırız (K ibareli Intel işlemcilerde)
200 MHz x18 : 3600 MHz= 3.6GHZ iken 200 MHz x20 : 4000 MHz=4 GHZ gibi.
Ancak çarpan kilidi kapalı olduğunda "x18"i değiştiremeyeceğimizden dolayı BUS frekansını değiştirmemiz gerekecek. 220 MHz x18 : 3.96 GHZ gibi.. Ancak sınırları aşarsak sistem stabil çalışmayabilir. Çünkü dediğim gibi BUS frekans hızı tüm sistemi etkileyen bir faktör ve diğer tüm kartların da o bus değerinde stabil çalışacak durumda olması gerekir. Keza daha iyi bir anakart istemesinin sebebi de budur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bütçe şöyle olacak bende Asus N53 SV var Laptop ;

N53SV CORE İ7 2670QM-2.2GHZ-6GB DDR3-750GB-15.6"-DVDRW-2GB GT540M-CAM-BT-W7PRE

Fiyatı 4 bine yakın bendekini 2. el olarak satsam üstüne bin tl falan koysam nasıl birşey toplarım..

Birde ben bir şey sorucam parçaları neye göre seçiyorsunuz uyar uymaz anakart modelleri falan neye göre seçiyorsunuz bunu öğrenmem lazım :) mesela A parçası şu anakarta uymaz B parçası olur falan

@DuzceLy O bilgisayar ciddi derecede eski bir bilgisayar 2.el fiyatları sahibinden'de 1300tl civarı ancak 1000tl'ye bile var. Eğer ki sen bir de çok oyun oynadıysan açıkçası o bilgisayarı satman çok zor bence. Kaldı ki 1200'e satsan üstüne 1000'de sen koysan bu $ kuru ile 2200tl'ye oyunları FHD'de orta ayarlarda oynayacak bir bilgisayar dizemezsin. Bence sen önce bir sat, ya da en azından bi fiyat al alabilecek kişilerden ya da bir bilgisayarcıdan, sonra bütçeni net olarak belirle ve bizden tavsiye iste, aksi takdirde baştan aşağı boş bir konu olacak bu.
Son olarak aradığın tüm bilgiler Technopat.net'te mevcut.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı