Orta seviye telefon vs 1-2 senelik amiral gemisi

Bütçe
3000-6000

Camila

Kilopat
Makaleler
12
Evet başlıktaki gibi konu belli. Piyasada hep var olan Redmi Note 7-8-9 Pro, Poco X3 gibi orta sınıf bir telefonu ( şu an Poco X3 nfc güncel F/P telefon mesela ) 3000 lira civarına almak mı yoksa iPhone SE 2020, Samsung S10+, S20, Xiaomi Mi 10T/Pro, ya da bütçeyi biraz daha arttırıp iPhone 11 gibi bir telefon almak mı daha mantıklı?

Burada kriterim telefonun ne zaman yavaşlamaya başlayıp kullanışsız hale geleceği. Mesela 4.5 yıldır LG G5 kullanıyorum, telefon hala akıcı ama oyun ve pil performansı ( önceden değiştirdim ) artık kötü bir cihaz. Yani ömrünü 4.5 yılda doldurdu diye kabul ediyorum.
Evden çıkmadıktan sonra yeni telefon almaya gerek olmadığını düşündüğüm için özellikle S20'nin 5000-5500 civarına düşmesini bekleyeceğim. Geçen sene Samsung'un eski Plus telefonları pek satılmadı, S20 serisi çıktıktan sonra S10+ 5500'lere, Black Friday sonrası da 5000'e düştü. Bu sene ise S20'nin de fiyatı düşecek gibi geliyor bana, şimdiden 6500 seviyelerinden 6200'e düştüyse bunun iyiye işaret olduğunu düşünüyorum :D Plus modeli çok düşerse onu da tercih edebilirim, sonuçta Poco X3'e göre çok daha kaliteli hissettiren bir telefon. Ya da malzeme kalitesi ve ekrandan feragat edip S20 Fe'de alabilirim ama sadece iyi işlemci ve ortalama özellikleri olan bir telefon o kadar eder mi bilemedim. Sonuçta 1 sene sonra alsam da Poco X4 vs S20+ ve S21 gibi seçenekler çıkacak karşıma, çünkü piyasada her zaman yeni çıkan telefon olur. O yüzden sorum genel olarak F/P telefon vs 1-2 yıllık amiral gemisi şeklinde.

Şu anki telefonunuz ne bilmiyorum ama iPhone o kadar para verme, bütçen çok fazla değil. Samsung S10e bile yeterli bana göre.
Zaten telefonun olayı alo alo, oyun, sosyal medya. Ülkemizin şartlarında çok pahalı telefon almaya gerek yok bana göre.

Apple telefonlar düzgün kullanıldığında bence çok uzun ömürlü oluyor. iPhone 7 plus kullanıcısıyım çıktığından bir hafta sonra aldım hala çok sağlam hiçbir sıkıntısı yok. Bir kere alıp uzun ömürlü almak bence daha mantıklı. Bu telefon bittiğinde de Apple tercih edeceğim bu kalitesi yüzünden.

Xiaomi için redmi serisi düşük bütçe, düşük kalite ama yüksek performans içindir. Sanırım istediğin özellikler bunlar.

Geri
Yukarı