Orta Tonları Kullanarak Kontrastı Arttırma

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
52.149
Beğeni
43.214
Yer
İstanbul
#1
Orta Tonları Kullanarak Kontrastı Arttırma

Kontrastı daha da keskinleştirebilmek için “Unsharp Mask”i kullanın. “Levels”ın aksine, “Unsharp Mask” koyu ve parlak tonlar arasından öte orta tonların arasındaki kontrastı değiştirir. Bu sayede fotoğraf dinamik bir görünüm kazanır.

1. “Unsharp Mask”


Arka plan katmanını kopyalayın. Arka plan katmanında kalın ve “Filter/ Sharpen/ Unsharp Mask” dizinini izleyin. Genellikle “0,5” gibi düşük bir “Radius” ve “250” gibi bir “Amount” belirlenir. Biz örneğimizde tam tersi bir işlem yapacağız. “Radius”a “50” ila “100”, “Amount”a “30” ila “50” arası bir değer verin. Verdiğiniz bu değerler motiften motife değişiklik gösterir. “Treshold” değerini “1” olarak belirleyin.

2. Unsharp Mask’ı düzenleme


Bu örnekte “Amount”u “45”, “Radius”u 90 olarak belirledik. Bazen değerler arasında küçük farklılıklar olduğunda yapılan işlemin hiçbir etkisi olmayabiliyor. Tabii bu da motiften motife değişiklik gösteriyor. Orta tonlarda renkler daha da belirginleşti ve kontarast arttı. Bu işlem, herhangi bir piksel aydınlatılmadan ya da koyulaştırılmadan gerçekleştirildi. Bu katmanın opaklık derecesini değiştirebilmek için katmanlar panelinden katmanın “Opacity” değerini değiştirebilirsiniz.
3 İnce Ayarları düzenleme
Fotoğrafta keskinlik kazandırmak istediğiniz alanlara netlik kazandırdıktan sonra bazı bölgelerdeki aşırı keskinlik etkisini azaltabilirsiniz. “Unsharp Mask”i uyguladığınız katmana katman panelinin altında yer alan beyaz daire simgesine tıklayarak katman maskesi ekleyin. “Brush” aracını seçin. Ön plan rengini siyah olarak belirleyin ve “50” Opacity (saydamlık) ile keskinliği yumuşatmak istediğiniz alanın üzerinde kullanın.

4. Keskinlik sınırlarını belirleme


Keskinlik etkisini biraz yoğun kullanmış olabilirsiniz. Bu durumda parlaklığın ve gölgelerin sınırını belirleyebilirsiniz. Bunun için katmana sağ fare tuşu ile tıklayın ve açılır pencereden “Blending Options”ı seçin. Açılan pencerede “Blending Options” seçeneği altında yer alan “This Layer” sürgülerini [Alt] tuşu basılıyken içeri doğru sürükleyerek parlaklık ve gölge için sınırlamaları belirleyin.

Pratik İpuçları


Bölgesel Kontrast

· Adobe Camera Raw’da “Basic” seçeneği altında yer alan “Clarity” sürgüsü ile de bölgesel kontrastı arttırabilirsiniz. “Unsharp Mask” filtresini kullanarak da motifinizi belirginleştirebilirsiniz.
· Değişiklikleri doğrudan izleyebilmek için “Unsharp Mask” penceresinde yer alan “Preview” seçeneğini etkinleştirerek değişiklikleri ön izleyebilirsiniz.

Bilgi


Orta tonların kontrastını arttırma

Bir motif, fotoğraf makinenizin yeterliliği ölçüsünde dinamik bir görünüme sahiptir. Bu nedenle dijital bir fotoğrafta, genellikle gölgeli alanlarla karşılaşırız. Orta ton kontrastı “Curves” penceresinde “S” biçiminde bir eğri ile verebilirsiniz ancak fotoğraf koyu ve açık alanlarda detay kaybına uğrar. Gözümüz küçük bölgesel değişiklikleri büyük kontrast farklılıkları olarak algılar. Bu nedenle fotoğraf, bölgesel kontrast değişikliği ardından parlak ve koyu alanlarda daha fazla detaya sahip olur.(Önce)(Sonra)2 Yüksek “Radius” oranı ve düşük bir “Amount” ile fotoğrafınıza keskinlik kazandırın.

4 Sınırlar: Katman stillerinde gölgelerin ve parlak alanların sınırlarını belirleyin.
 

Benzer konular

Yeni konular