Rehber Orta ve düşük bütçeli stüdyo kulaklık önerileri

246675

Kilopat
Makaleler
6
Birinci kulaklık öneri konumdan sonra çok fazlasıyla araştırma yaptıktan sonra, ve aynı zamanda forumdan biraz uzak durduktan sonra yine karşınızdayım.

Öncelikle en iyi fiyat performans olan HD58X ile başlamak istiyorum.

Massdrop x Sennheiser HD58X Jubilee

jbCgVcPdRXZC1YRI2oZ3_3qKeFvWGRbQ3wreRhIVc_58x_clear.jpg

İyi yanları:
Arkası açık, geniş sahne [Böylece enstrümanların nereden geldiğini söyleyebilirsiniz.], yüksek kalite ve dengeli ses, rahat ped ve kaliteli şasi.

Kötü yanları:
Dışarıda kullanılması uygun değildir, [İki kabloludur, arkası açık olduğu için çok ses atar ve alır, ve taşınamaz.], sıkışma gücü biraz fazladır.

Ses grafiğini aşağıda görebilirsiniz;
IsLcX8voS3q9HTmmX0bw_FR-RAW_58X-prod_versus_58X-prot.jpg

20-60Hz arası -10dB'lik bir düşüş var ki bu arkası açık kulaklıklarda çok normal bir olaydır. 60-1kHz arası gayet dengeli olurken, 2kHz üzeri tiz yüksek ki müziğe detayı ve parlaklığı veren budur. 6kHz sonrası düşüyor ki çok duyulan kısım olmadığı için problem yaratmıyor.

Fiyatı 1900TL [Kulaklık + DROP Kargolama + 20% Gümrük vergisi]

Philips SHP9500
61JcYeMnkzL._AC_SL1335_.jpg

İyi yanları:
Arkası açık, geniş sahne [Böylece enstrümanların nereden geldiğini söyleyebilirsiniz.], yüksek kalite ve dengeli ses, rahat pedler ve uzun çıkarılabilir kablo.

Kötü yanları:
Dışarıda kullanılması uygun değildir, [İki kabloludur, arkası açık olduğu için çok ses atar ve alır, ve taşınamaz.], HD58X'e göre biraz daha dayanıksız ve yeteri kadar kafada oturmuyor.

SHP9500.jpg

20-100Hz arası -10dB'lik bir düşüş var bu yüzden bass çok olmayabilir [Basın yüksek olmasını isteyenler SHP9600 bakabilir]. 100-1kHz arası gayet dengeli olurken, 2kHz sonrası tiz biraz bozuyor ama yine detaylı ses veriyor.

Fiyatı 1100TL [Kulaklık + Amazon kargo ve gümrük vergisi [Gümrük vergisi Amazon'da çok gösteriliyor ancak gümrük vergisi tahmin edilenden daha az ise Amazon kalan parayı iade ediyor.]

Samson SR850
ESASR850C_1.jpg

İyi yanları:
Arkası yarı-açık, çok geniş olmayan ama yeteri kadar geniş sahne [Böylece enstrümanların nereden geldiğini söyleyebilirsiniz.], yüksek kalite ve dengeli ses, rahat pedler.

Kötü yanları:
Dışarıda kullanılması uygun değildir, [İki kabloludur, arkası açık olduğu için çok ses atar ve alır, ve taşınamaz.], plastik şasi ve çıkarılamayan kablo.

wn3g4Iu.jpg

100Hz'e kadar yaklaşık -15dB'lik bir düşüş var böylece sub-bass'leri çok duyamayabilirsiniz. 100Hz-1kHz arası -5dB düşüş var mid belki detaylı olmayabilir. Ancak 10kHz gayet detaylı.

Fiyatı 475TL [Zuhal Müzik]

AKG K361

51UQXnCJZVL._AC_SL1232_.jpg

İyi yanları:
Taşınabilir ve çok ses taşırmayan bir kulaklık, katlanabilir ve çıkarılabilir dayanıklı bir kablo.

Kötü yanları:
Genel olarak plastikten yapıldığı için SHP9500 ve HD58X ile karşılaştırıldığında malzeme kalitesi düşük hissedilebilir. Arkası kapalı olduğu için bir arkası açık kulaklık kadar sahne elde edemeyebilir ve enstrümanlar vs. nereden geldiğini anlayamayabilirsiniz.

k361-vs-k371-1.png

10 ve 200Hz arası bass gayet iyi bir biçimde abartılmadan arttırılmış. 200 ve 2kHz arası gayet dengeli iken, 4kHz hızlı bir çöküş yaşadıktan sonra 5kHz ve 20kHz arası tiz biraz az kalıyor.

Fiyatı 1500TL [Kulaklık + Amazon kargo ve gümrük vergisi [Gümrük vergisi Amazon'da çok gösteriliyor ancak gümrük vergisi tahmin edilenden daha az ise Amazon kalan parayı iade ediyor.]

Sonuç olarak;

HD58X bunların arasından alabileceğiniz en iyi kulaklık olacaktır. Yukarıda empedans ve hassasiyet anlatmadım ancak HD58X yüksek empedans olmasına rağmen hassasiyeti yüksek olduğundan ötürü laptop ve telefon üzerinden rahatça yüksek seste çalıştırabilirsiniz.
Eğer bütçeniz yetmez ise ve yine geniş bir sahne ve yüksek kalite istiyorsanız SHP 9500 yine kötü bir seçim olmayacaktır.
Bütçeniz ciddi derecede kısıtlı ise SR850 alabilirsiniz, yine kötü bir alternatif değil.

Eğer arkası kapalı bir kulaklık istiyorsanız, ve her yere taşıyabileceğiniz bir profesyönel stüdyo kulaklığı istiyorsanız, AKG K361 sizin için en iyi tercih olacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Moderatörlere de konuyu Rehber olarak işaretledikleri için teşekkür ediyorum :)

Son düzenleme:
AKG K361 yanına Audio Technica M40X eklemeyi unutmuşum, isteyenler M40X alabilirler, hatta M40X'in şasi kalitesi bir tık daha iyi.

Guzel rehber olmus baslangic icin kulaklik arayanlara yarar. Bahsedilen kulakliklardan 3 tanesini kullaniyorum gunluk olarak. Kendi deneyimlerimi aktarayim.

M40X gunluk kullandigim closed back. Stok padler cok iyi degil ama degistirince rahatlik artiyor ama ses de degisiyor. İyi mi kotu mu size kalmis karar vermesi, bana kotu gelmedi ofiste is yaparken kullandigim icin ki zaten EQ ile daha iyi hale geliyor. Beslemesi cok zor degil, telefon yada pc anakarti yeterli oluyor ama bazen biraz daha ses olsa diyebiliyorsunuz. Birlikte gelen kablolardan biri cok uzun, digeri de coiled. Yeni kablo aldim ben evde kullanirken 1.2m, daha iyi oldu. Padleri de Brainwavz angled padlerle degistirdim, rahatlik oldukca artti ama ses degisiyor biraz tekrardan belirteyim. Amazondan 2019 sonu 700-750₺ civarina gelmisti.

SHP9500 ilk open back kulakligim. Bu tarz kulakliklari denemek isteyenler icin ilk open back kulaklik olarak tercih edilebilir. Reviewler hep olumlu ama farkli kulakliklari denedikce biraz abartildigini anliyorsunuz. Yine ayni sekilde telefon yada anakart yeterli beslemek icin. Birlikte gelen kablo cok iyi degil, uzun geldigi icin degistirdim ben 1.2m kablo ile. Denedigim en rahat kulakliklardan birisi. Bu da yine aralik 2019'da 650-700₺ civarina gelmisti.

HD58X en son temmuz yada agustosta 129$'a dusunce dayanamayip aldim. O fiyat icin cok iyi bir kulaklik. Biraz baski uyguluyor kafaniza ilk kullanmaya basladiginizda ama zamanla aciliyor. Padler oldukca rahat. Kablo yine bana cok uzun geldi ama henuz degistirmedim bununkini.

Guzel rehber olmus baslangic icin kulaklik arayanlara yarar. Bahsedilen kulakliklardan 3 tanesini kullaniyorum gunluk olarak. Kendi deneyimlerimi aktarayim.

M40X gunluk kullandigim closed back. Stok padler cok iyi degil ama degistirince rahatlik artiyor ama ses de degisiyor. İyi mi kotu mu size kalmis karar vermesi, bana kotu gelmedi ofiste is yaparken kullandigim icin ki zaten EQ ile daha iyi hale geliyor. Beslemesi cok zor degil, telefon yada pc anakarti yeterli oluyor ama bazen biraz daha ses olsa diyebiliyorsunuz. Birlikte gelen kablolardan biri cok uzun, digeri de coiled. Yeni kablo aldim ben evde kullanirken 1.2m, daha iyi oldu. Padleri de Brainwavz angled padlerle degistirdim, rahatlik oldukca artti ama ses degisiyor biraz tekrardan belirteyim. Amazondan 2019 sonu 700-750₺ civarina gelmisti.

SHP9500 ilk open back kulakligim. Bu tarz kulakliklari denemek isteyenler icin ilk open back kulaklik olarak tercih edilebilir. Reviewler hep olumlu ama farkli kulakliklari denedikce biraz abartildigini anliyorsunuz. Yine ayni sekilde telefon yada anakart yeterli beslemek icin. Birlikte gelen kablo cok iyi degil, uzun geldigi icin degistirdim ben 1.2m kablo ile. Denedigim en rahat kulakliklardan birisi. Bu da yine aralik 2019'da 650-700₺ civarina gelmisti.

HD58X en son temmuz yada agustosta 129$'a dusunce dayanamayip aldim. O fiyat icin cok iyi bir kulaklik. Biraz baski uyguluyor kafaniza ilk kullanmaya basladiginizda ama zamanla aciliyor. Padler oldukca rahat. Kablo yine bana cok uzun geldi ama henuz degistirmedim bununkini.
M40X deri pad takılırsa biraz tiz artıyor o kadar. Eğer kadife pad takarsanız bass artar.
Ama genellikle protein deriler öneriliyor kulaklıklar için. Hem rahatlık hem de ses açısından.

M40X deri pad takılırsa biraz tiz artıyor o kadar. Eğer kadife pad takarsanız bass artar.
Ama genellikle protein deriler öneriliyor kulaklıklar için. Hem rahatlık hem de ses açısından.

Aldigim yeni padler yukaridaki linkte, Protein PU Leather. Duz olanlar da var ama angled olanlar daha cok hosuma gitti benim. Rahatlik konusunda kat kat daha iyi stok padlere kiyasla ama ses degisti az da olsa. Pad kalinligi ve aci yuzunden diye tahmin ediyorum ben acikcasi. Ama zaten Peace EQ Apo ve oratory1990 harman target eq ayarlarinin biraz degisik halini kullaniyordum oradan mudahele ettim edebildigim kadar.

Aldigim yeni padler yukaridaki linkte, Protein PU Leather. Duz olanlar da var ama angled olanlar daha cok hosuma gitti benim. Rahatlik konusunda kat kat daha iyi stok padlere kiyasla ama ses degisti az da olsa. Pad kalinligi ve aci yuzunden diye tahmin ediyorum ben acikcasi. Ama zaten Peace EQ Apo ve oratory1990 harman target eq ayarlarinin biraz degisik halini kullaniyordum oradan mudahele ettim edebildigim kadar.
İyi bir seçim yapmışsınız, Brainwavz iyi padler yapıyorlar. İleride Brainwavz padleriniz eskirse eğer ZMF padlerine geçebilirsiniz.
Peki amfi kullanıyor musunuz M40X için? 98dB bence yetersiz HD58X ve SHP9500'e göre.

Aynen SHP9500 ve HD58X'e kiyasla daha fazla guc istiyor. Acikcasi M40X baya bir suredir sadece ofiste kaliyor, eve goturmuyorum artik pek. Ses seviyesi dedigin gibi biraz az kalabiliyor bazen duruma gore ama kullanima etki edecek yada kullanilamayacak seviyede degil. Su anki haliyle bile %90 uzerine cikarinca rahatsiz edebiliyor yuksek ses dolayisiyla.

FX Audio Dac -X6 giris seviye bir dac/amp var, evde onunla kullaniyorum, ofiste direkt pcye bagliyorum.

iFi Zen Dac V2 gozume kestirdim aslinda ama yeni bir iem de lazim, bakalim guzel indirim denk gelirse artik.

Geri
Yukarı