Ortalamam 50 üstü ama 5 dersten kalıyorum, sınıfı geçer miyim?

Yıl sonu ortalaması 50 ve üzerinde olanlar sınıfı doğrudan geçer, zayıfları için sorumluluk sınavı girmezler. Ancak Türk Dili ve Edebiyatı ya da meslek, imam hatip lisesindeki bazı bölüm dersleri sorumluluk sınavına sebep olabilir. Türk Dili ve Edebiyatı kesin sorumlu bir ders de ancak meslek ya da imam hatip liselerindeki sorumlu bölüm derslerini bilmiyorum.

Öğrencinin bir derste başarılı sayılabilmesi için o dersin ortalaması en az 50 olmalıdır.

Öğrencinin ortalama puanı 50 veya üzerinde ve zayıfı olmayan bir öğrenci doğrudan sınıfı geçer.

Öğrencinin ortalama puanı 50 ve üzerinde ve 3 zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer.

Öğrencinin ortalama puanı 50 veya üzerinde ve 3'ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer.

Ortalaması 50 puanın altında ve 3 zayıflı öğrenci sınıfı sorumlu olarak geçer. Sorumluluk sınavına girmek zorunda kalır.

Ortalaması 50 puanın altında ve 4 veya 4'ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfta kalır, sınıf tekrarı yapar.

Konu ile ilgili örnek: Bir öğrenci her öğretim senesini 3 zayıf ile geçebilir ancak toplamda en fazla 6 zayıf ile sınıfını geçebilir. Örnek ile anlatacak olursak 9. sınıfta 3 zayıfı ile geçen ve yine 10. sınıfta 3 zayıf ile geçen bir öğrenci 11. sınıfta 1 zayıfı dahi olsa toplamda 6 zayıfı geçtiği için öğrenci sınıfta kalır.

Kaynak: Lisede Kaç Dersten Kalınca Sınıfta Kalınır? 3 Dersten Kalınca Sınıfta Kalınır mı?

Geri
Yukarı