Ortaokul ve Lise hayatım boyunca resim öğretmenlerimle yaşadığım sorunlar

Xappo

Hectopat
Ortaokul ve lise 1 dahil yaklaşık 5 - 6 senedir resim ögretmenlerimle sorun yaşıyorum. Öncelikle kendimden bahsedeyim belki de görebileceğiniz el becerisi en düşük olan insanlardan biriyim. Yeri geldiğinde balona dahi düğüm atamadığım oluyor. Bu benim değiştirebileceğim bir şey değil ama sayın resim hocalarım (Bu süreçte toplam 3 tane resim hocam değişti ) bu olayı anlamamakta ısrarcılar ve bu durum gerçekten çok can sıkıcı hale gelmeye başladı. En son yaşadığım olaydan bahsedeceğim şu anda hele ki pandemi döneminde böyle bir olay yaşadığım için artık sabrım taşma sınırına geldi. Yaklaşık 4 hafta boyunca hocam benden karakalem çalışması istedi ve her seferinde oturup yaklaşık 3 - 4 saat üstünde çalışmama rağmen hepsinde bir eksiklik buldu. Hiç olmadı her dediğini yaptıktan, her beğenmediği noktayı kapattıktan sonra en son çalışmamı attım ve bunun da sayfada çok yalnız kaldığını, çok sade olduğunu söyledi. Üstelik her seferinde özenmiyorsun deyip, eğer istediği çalışma eline uğraşmadıkça benim notuma 0 girmek zorunda kalacağını söyledi. İşin en absürt noktası ise, ben resimde olmayı kendim İSTEMEDİM. 34 kişilik sınıf pandemi nedeniyle 17 / 17 olarak resim müzik olarak bölündü ve bana kura sonucu resim çıktı. Gerçekten bu hocaların insanlar üstünde bu denli psikolojik baskı oluşturmaya hakkı var mı çünkü ben fizik dersi için bile bu kadar stres yapıp, bu kadar üzülüp günümün rezalet gectiğini hatırlamıyorum. Acilen bu durumlara bir çözümün bulunması gerek ki eğitim sisteminde bunun gibi binlerce sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Açıkcası bu dersin hocalarıyla sorun yaşayan tek arkadaşın da ben olduğunu düşünmüyorum. Ve şöyle bir nokta var benim resim konusunda yetenekli olmadığım bir gerçek ve denenmiş bir olay. Sonuçta bir konuya eğilimin olup olmadığı, başarılı olup olamayacağın denenmeden anlaşılacak bir şey değil. Ancak ben 2 sene boyunca resim kursuna gittim bunun sonucunda resim hakkında yeteneksiz olduğum onaylandı çünkü başaramadım :) . Siz bu konular hakkında ne düşünüyorsunuz ya da benimle aynı sıkıntıları yaşayan arkadaşlar var mı?

Kısa sürecek bir olayı uzatmış gibisiniz. Sınıf öğretmeni ile konuşup biraz ısrarla müzik sınıfına gidebilirdiniz. Veya durumu izah edebilirdiniz resim öğretmenine.

Ortaokul ve lise 1 dahil yaklaşık 5 - 6 senedir resim ögretmenlerimle sorun yaşıyorum. Öncelikle kendimden bahsedeyim belki de görebileceğiniz el becerisi en düşük olan insanlardan biriyim. Yeri geldiğinde balona dahi düğüm atamadığım oluyor. Bu benim değiştirebileceğim bir şey değil ama sayın resim hocalarım (Bu süreçte toplam 3 tane resim hocam değişti ) bu olayı anlamamakta ısrarcılar ve bu durum gerçekten çok can sıkıcı hale gelmeye başladı. En son yaşadığım olaydan bahsedeceğim şu anda hele ki pandemi döneminde böyle bir olay yaşadığım için artık sabrım taşma sınırına geldi. Yaklaşık 4 hafta boyunca hocam benden karakalem çalışması istedi ve her seferinde oturup yaklaşık 3 - 4 saat üstünde çalışmama rağmen hepsinde bir eksiklik buldu. Hiç olmadı her dediğini yaptıktan, her beğenmediği noktayı kapattıktan sonra en son çalışmamı attım ve bunun da sayfada çok yalnız kaldığını, çok sade olduğunu söyledi. Üstelik her seferinde özenmiyorsun deyip, eğer istediği çalışma eline uğraşmadıkça benim notuma 0 girmek zorunda kalacağını söyledi. İşin en absürt noktası ise, ben resimde olmayı kendim İSTEMEDİM. 34 kişilik sınıf pandemi nedeniyle 17 / 17 olarak resim müzik olarak bölündü ve bana kura sonucu resim çıktı. Gerçekten bu hocaların insanlar üstünde bu denli psikolojik baskı oluşturmaya hakkı var mı çünkü ben fizik dersi için bile bu kadar stres yapıp, bu kadar üzülüp günümün rezalet gectiğini hatırlamıyorum. Acilen bu durumlara bir çözümün bulunması gerek ki eğitim sisteminde bunun gibi binlerce sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Açıkcası bu dersin hocalarıyla sorun yaşayan tek arkadaşın da ben olduğunu düşünmüyorum. Ve şöyle bir nokta var benim resim konusunda yetenekli olmadığım bir gerçek ve denenmiş bir olay. Sonuçta bir konuya eğilimin olup olmadığı, başarılı olup olamayacağın denenmeden anlaşılacak bir şey değil. Ancak ben 2 sene boyunca resim kursuna gittim bunun sonucunda resim hakkında yeteneksiz olduğum onaylandı çünkü başaramadım :) . Siz bu konular hakkında ne düşünüyorsunuz ya da benimle aynı sıkıntıları yaşayan arkadaşlar var mı?
Takmayın hocam. Bugün çıkmazsa yarın çıkacak böyle arıza insanlar karşınıza.

Ayrıyeten paragraf kullanarak yazın hocam yazınızı. Sırf yalnız hissetmeyin diye baştan sona gözlerimi kısarak okudum :)

Bak şimdi sana normalde asla yapmayacağım şekilde samimi konuşacağım. Oğlum ne takıyorsun? Bu iş senin hedeflerin doğrultusunda bir iş mi? Dersten 0 almak çok kötü ve ortalamana zararlı evet ama hocanın sana olan eleştirisinden belli oluyor ki sen bu durumu kafaya takmışsın ancak işin kötüsü hoca da fark etmiş bunu üzerine geliyor. Kafayı takacak son şeyi bulmuşsun. Benim de resimlerim hiç beğenilmedi, sınıfın en kötülerindendim hatta ama bu konu gelişmek istediğim bir konu değildi zaten umrumda da olmadı. Sen de umursama başka notlarını yükseltmeye kas. Benim yaşımdaki birine bu yapılsa o hocaya bir sanat tarihi dersi verirdim. Ailene danış gitsinler konuşsunlar hocayla. Not verme yetkisine güvenip 0'la tehdit etmek nedir.

Ortaokulda yaşadım, hocayla tartıştım. Hoca, yaptığım resmi beğendi ama benim yaptığımı düşünmüyordu. Haksız da sayılmazdı. Annemle yapmıştım. Ben ısrar ettim sadece yardım aldığım konusunda. Hoca sadece annemin yaptığını söylüyordu. Hakaret etti bana. Babam okula geldi, hoca okuldan gitti veya atıldı. Tam bilmiyorum. Yani, evet yaşadım.

Lisedeyim, hocam mükemmel. Herhangi bir şey yaptığımız zaman 100 veriyor. Yapmazsak 0. Çabalayan herkese bire bir eğitim veriyor neredeyse. Tabii, şu sıralar yapamıyor.

Sen hem yeteneksiz olduğunu söyledin, hem de hocaların ilk paragraftaki şekilde. Yetenekten bağımsız olarak bir yere gelinebilir fakat hoca o yeri beğenmiyorsa, şanssızsın diyebilirim. Sen yapabildiğini yap, hocanın ne dediğini çok takma bence.

Lise hayatım boyunca resimden kaldım abicim. Hiç bir eksikliğini hissetmiyorum. Hedeflerim büyük diyorsan, resimden 0 aldın diye Boğaziçi'ni kaçırmazsın dert etme.
0 vericem diyen hocaya verin hocam de geç. Saygısızlık da yapma.

Bırak hocam girsin sıfırı. Ama giremiyor işte. Ben de hocayla kavga ettim. Elim burkuldu defteri tam atamadım dedim, bana yok öyle yok böyle bağırdı etti ama paşa paşa sınav notumun üzerinde not girdi.

Sıfır falan giremez hocam. Okul idaresi özellikle bu zamanlarda gereksiz düşük not girmemesi adına öğretmenleri tembihliyor. Yine de sıfır girdiyse aileniz resim hocanızla konuşur, olay çözülür.
Benim de böyle bir resim öğretmenim vardı ama bu daha bir garipti. Resimden yazılı sınav yapmıştı.

Allah var bizde seçim hakkı var. Geçen sene bende ilk başta resim seçtim (1 ay boyunca müzik hocası yoku) hoca yaptırıyor güzelde yapıyorum ancak bir türlü beğendiremiyorum.

En basit bir tonlama çalışması ben daha kendi elimin ayarını bilmiyorum hocam kağıdı yırtmamak için elimden geldiğince kontrollü bir şekilde yaptım ama gayette güzel oldu sadece sonu abartı bastırılıp ortaya çıkan siyahlık değildi ancak normal bir siyahlıktı.

Her neyse hocaya görterdim diyor yok olmamış, düzeltiyorum götürüyorum, yok olmamamış, en son bana tekrardan başlamamı söyledi. Bizde bir de okula malzeme götürme yok parayı veriyorsun her şey resim sınıfında duruyor.

İşte haftaya not vereceğim yapmazsan 0 vereceğim dedi tabii ben şaşırdım sonuçta evde malzeme yok okulda ne varsa ve hoca buna haftaya not verecek. Çok da güzel yapmıştım, gayet temiz bir çalışmaydı hele diğer öğrencileri görseniz benimki yanlarında mona lisa gibi. En son işte dedim hocaya yaptım buyurun istediğiniz koyu tonlamayı tutturamadım ama istediğinize en yakın bir biçimde yaptım neden kabul etmiyorsunuz vs bayağı bir şey geveledi ardından ise sonraki hafta not vereceğini ve eğer yapmazsam 0 gireceğini belirtti tabii ben sorguluyorum yaptım neden 0 alıyorum ki gayet temiz ve güzel istediğinize de yakın çok bastırırsam yaptığım çalışmanın hiçbir güzel ve estetik yanı kalmayacak.

Sonra hoca bana 2 seçenek sundu ya haftaya kadar yeni çalışma yapar getirirsin getirmezsen 0 ya da müzik sınıfına geçersin senden olmaz. Halbu ki resmim de iyidir yani güzel çizimler yapabiliyorum ona rağmen sadece 1 tonlama çalışmasını berbat edip 0 almamak için müzik sınıfına geçtim rahatladım.

Eğer müzik sınıfında olmak istemeyen bir arkadaşınız var ise bunu öğretmenlerinize de söyleyerek yer değiştirebilirsiniz.

Ayrıca bu kadar takmayın resim mi kazandıracak üniversiteyi olan ise sadece belge alamamanız olacaktır. Kasmayın bu kadar.

Geri
Yukarı