Osmanlı donanması yeterli güçte olsaydı itilaflarla deniz savaşı yapılır mıydı?

Tekin Alakuş

Megapat
Makaleler
3
Yer
Gaziantep
Bilindiği gibi 20. yüzyılın başında Osmanlı askeri açıdan iyi değildi ve 18 Mart günü boğaza giren İngiliz ve Fransız gemilerine kıyıdaki toplarla ve mayınlarla karşılık verdi. Merak ettiğim kısım ise eğer o dönemde Osmanlı’nın da itilaflar gibi bir donanma gücü olsaydı, boğazda gemileriyle savaşa girer miydi yoksa boğazın yapısı sebebiyle yine kıyılardaki toplarla mı savaşılırdı?

Son düzenleme:
Bilindiği gibi 20. yüzyılın başında Osmanlı askeri açıdan iyi değildi ve 18 Mart günü boğaza giren İngiliz ve Fransız gemilerine kıyıdaki toplarla ve mayınlarla karşılık verdi. Merak ettiğim kısım ise eğer o dönemde Osmanlı’nın da itilaflar gibi bir donanma gücü olsaydı, boğazda gemileriyle savaşa girer miydi yoksa boğazın yapısı sebebiyle yine kıyılardaki toplarla mı savaşılırdı?
Çanakkale'yi geçselerdi Marmara'da Osmanlı donanması duruyordu.

Bence herhangi bir olası durum için geride bekletilirdi.

Abdülaziz zamanında Osmanlı donanmasına çok yatırım yapılmıştı aslında, hatta bizim tarih kitaplarında o dönemin en güçlü donanmaları arasına girebilecek düzeye gelmişti diye yazılmıştı. Abdülaziz'den sonra donanma önemsenmedi ve çürümeye terk edildi. Ben yine de dar bir denizde kendi donanmalarını da riske atmak yerine kıyıdan top atarlardı diye düşünüyorum.

Hocam bence Osmanlı'nın deniz gücü itilaf devletleri seviyesinde olsaydı böyle savaşlar yapılmazdı bence. Hele ki Çanakkale'de.
Bence de zayıf olması fırsat bilindi zaten.
Abdülaziz zamanında Osmanlı donanmasına çok yatırım yapılmıştı aslında, hatta bizim tarih kitaplarında o dönemin en güçlü donanmaları arasına girebilecek düzeye gelmişti. Abdülaziz'den sonra donanma önemsenmedi ve çürümeye terk edildi. Ben yine de dar bir denizde kendi donanmalarını da riske atmak yerine kıyıdan top atarlardı diye düşünüyorum.
Ben de böyle düşünmüştüm.

Yapılamazdı. Bütün gemileri besleyecek ne gücü ne de ekonomisi vardı.

Geri
Yukarı