Osmanlı ekonomisi Türkiye'nin elinde olsaydı ne olurdu?

Mertcan KALELİ

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar son zamanlarda aklıma çok soru takılıyor, sıradaki sorum şöyle:

Türkiye cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan yıkılışına kadar olan en büyük ekonomisine ve askeri gücüne sahip olsaydı neler olurdu?

Cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ulkeyi yoneten kisi cilgin veya deluzyonel degil, akilli ve mantikli karar verebilen birisi olursa yuksek ihtimalle G7 ulkelerinden biri olurduk. Toplum medeni seviyeye ulasabilirse belki de Dunya'da yasanabilecek en iyi yer olurdu.

Arkadaşlar son zamanlarda aklıma çok soru takılıyor, sıradaki sorum şöyle:

Türkiye cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşundan yıkılışına kadar olan en büyük ekonomisine ve askeri gücüne sahip olsaydı neler olurdu?

Cevaplarınızı merakla bekliyorum.
Baştakiler hepsini çalar yerdi.

Kanuni Süleyman dönemine gidelim. Ekonomi ve idarenin başında şu an ki Türkiye kadrosunun var olduğunu düşünelim. Herhalde koca devlet 10 yıl içinde batıp dağılmaya başlar, Muhteşem Sultan Süleyman'ı da Perişan Süleyman diye anardık.
Temelleri ne kadar güçlü olursa olsun bir devlet başına kötü yönetim geçerse batmaya mahkum olur. Örneğin 1970-1980'de Brejnev döneminde ordusu, sınırları, uzay-havacılık teknolojisi ile dünyanın en güçlü ve en büyük ülkesi Sovyetler Birliği idi. 1990'da Garbaçov ve Boris Yeltsin varken ise memurları rüşvet yiyen, içindeki milletleri birbirine düşmüş, ekmek almak için bile sıraya girilen bir ülke haline geldi, sonra da dağıldı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı