Osx86 Kurulumu Sonrası Temel İhtiyaçlar ve Bazı Programlar

DELETEDUSER

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Adıyaman
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar. Bir çoğumuz Apple işletim sistemi olan Os X'i kendi Apple harici mimariye sahip bilgisayarlarımıza kurmaya uğraşıyoruz. Başarılı olamayan arkadaşlarımız var fakat benim gibi bu işe gönül vermiş olan birçok arkadaşımız uzun uğraşılar sonucunda bilgisayarında os x çalıştırmayı başarıyor.
Fakat sadece os x kurmak yetmiyor. Zira os x kurmuş olan çoğu kişi de farketmiş olacak ki windows'da alışık olduğumuz bazı özellikleri os x'te göremiyoruz. Forum içerisinde böyle bir konu olmadığını görünce de bu işe yeni girişmiş arkadaşlarımıza faydalı olacağını düşünerek konuyu başlattım.
Programların kurulumlarını faydalı ve özgün olması için bizzat technopat'a özel olarak hazırladım.
Not: Bazı programlar deneme sürümüdür. Hiçbir şekilde korsan yazılım paylaşımı yapılmamıştır. Sadece kurulumlar technopat'a özel olarak düzenlenmiştir. Ücretsiz olmayan yazılımların tam sürümlerini edinmek isteyenler Üretici linklerinden veya Appstore üzerinden satın alabilirler.

Show-Hide Files
Bu uygulama ile sisteminizdeki gizli dosyaları ve klasörleri görüntüleyebilirsiniz. Programı Uygulamalar klasörüne kopyaladıktan sonra programı açmanız gizli dosyaları görmeniz için yeterli olacaktır. Yine aynı şekilde programı açtığınızda gizli dosyalar görünmeyecektir.
Not: Programı açtığınızda program açılıp kapanacaktır ve hiçbir uyarı vermeyecektir. Fakat endişelenmeyin zaten aynı zamanda tüm finder pencereleri açılıp kapanacaktır. Sonrasında gizli dosyalar görünür olur.
4a59.png
Lisans: Ücretsiz
Üretici: iATKOS
İndirme linki:
Dropbox - show-hidefiles.dmg
Tuxera NTFS
Yine birçok Windows kullanıcısının ihtiyacı olabilecek bir uygulama. Windows'un temel dosya sistemi olan ntfs dosya sistemi os x tarafından okunabilmektedir. Ancak os x ile ntfs dosya sistemine sahip disklere dosya yazamıyoruz. Siz de eğer benim gibi verilerinizi windows kullanıyorken harici bir diskte topladıysanız ve os x kullanmaya başladıysanız harici diskinize dosya aktarmanız gerektiğinde windows'a geçiş yapmanız gerekir normal şartlarda. Ayrıca windows'a geçebilmeniz için bilgisayarınızda windows da kurulu olmak zorunda. Ama bu yazılım bizi böyle bir zahmetten kurtarıyor. Hele ki harici hard diskinizin büyük bir kısmı doluysa harici hard diski yedekleyip os x'e uygun veri yazabileceğiniz bir dosya sistemiyle biçimlendirmeniz de yedekleme yapamayacağınız için mümkün olmayacaktır. Üstelik os x'e uygun bir formatta biçimlendirseniz bile bu hard diski sadece os x yüklü bilgisayarlarda kullanabileceksiniz. (Exfat'ı düşünmüyorum bile çünkü 4 gb üzeri dosyaları kabul etmiyor)
Ntfs dosya sistemine sahip disklere veri yazabilmemiz için tuxera ntfs adlı programı os x'e kurmamız yeterlidir arkadaşlar. Programın kurulumu için ekstra bir bilgi verme gerek duymuyorum. Kurulum windows programları gibi birkaç aşamadan oluşmaktadır.
xi73.png
Lisans: 15 gün Deneme Sürümü($31.00)
Üretici: Tuxera NTFS for Mac | Tuxera
Programın diğer ekran görüntüleri:
Ekran Resmi 2014-04-07 04.32.44.png
Ekran Resmi 2014-04-07 04.33.35.png
Ekran Resmi 2014-04-07 04.33.53.png
Ekran Resmi 2014-04-07 04.34.02.png
Ekran Resmi 2014-04-07 04.34.16.png

İndirme Linki:
tuxera.dmg
Kext Utility
Bir başka osx86 kullanıcılarına hitap eden bir uygulama daha sizlerle arkadaşlar. Bilgisayarımızdaki donanımları osx'te çalıştırmak için kullandığımız kext dosyalarını doğru bir şekilde kurabilmemiz için bu uygulama gereklidir. Programı kurduktan sonra kext dosyalarını program üzerine sürüklemeniz yeterlidir.

xsxs.png
Ekran Resmi 2014-04-07 04.51.05.png
Ekran Resmi 2014-04-07 04.56.02 kopya.png
Üretici: cvad-mac.narod.ru - Kext Info Utility
İndirme Linki:
Dropbox - kextutility.dmg

The Unarchiver
Çoğumuz windowsta winrar ile arşivler oluşturup arşivler açarız. Ve bu işlemleri genellikle winrar programı ile hallederdik. Winrar adlı program ise dosya uzantılarını .rar ve .zip şeklinde oluşturmakta. Ama standart olarak bir seçim yapmadığımız takdirde dosyalar .rar uzantısıyla arşivlenir. Biz gelelim os x'imize. Os x'de ne yazık ki .rar dosya türü desteği mevcut değil. Arşiv izlencemiz açmıyor .rar dosyalarını.
Ve bu noktada yine 3. parti bir yazılım olan the unarchiver imdadımıza yetişiyor. Programı kurduktan sonra programı açıp desteklenen dosya türlerini seçmelisiniz.
slj9.png
Ekran Resmi 2014-04-08 01.12.52.png • Droplr
Ekran Resmi 2014-04-08 01.14.29.png • Droplr
Ekran Resmi 2014-04-08 01.14.26.png • Droplr
Üretici: Circlesoft
İndirme Linki:
Dropbox - theunarchiver.dmg

Champlist
Chameleon bootloader üzerine geliştirilmiş olan bu yazılım önyükleyici olarak chamelen tercihi olan arkadaşlarımız için oldukça yararlı olacaktır. Bu uygulama işe boot komutlarını ekleyip düzenleyebilir, sisteminizin SmBios türünü değiştirebilir, kextlerinizi yükleyebilir, bootloader temasını değiştirebilir, Dsdt gibi yamaları uygulayabilirsiniz (Bu yamalar ileri düzey kullanıcılar için önerilir. Hakkında bilgisi olmayan arkadaşlarımızın bu kısımdaki ayarları değiştirmemelerini öneriyorum).
gkih.png
Dropbox - champlist ekran görüntüleri
Üretici: Champlist.app - Chameleon Tweaker
İndirme Linki:
Dropbox - champlist.dmg
Transmit
Aramızda web sitesine sahip olan geliştiriciler de olabilir. Windows'da Filezilla, WinScp, Cuteftp vs. gibi uygulamalar kullanırdık. Benim tercihim ise arayüz bahanesi ile WinScp yazılımıydı. Os x kullanmaya başladıktan sonra FTP istemcisi ihtiyacı duyunca araştırmalara başladım ve transmit'i keşfettim. Yazılım arayüzü ve işlevi bakımından o kadar hoşuma gitti ki sadece bu yazılımı kullanabilmek için os x tercih edebilirim. Sıkca kullanılan Filezilla yazılımının da os x sürümü mevcut fakat bana göre işlevsel olarak bazı eksikleri var ve kullanışlı bulmuyorum filezillayı.
8zsm.png
Dropbox - transmit ekran görüntüleri
Lisans: Deneme Sürümü ($34.00)
Üretici: Panic - Transmit - The ultimate Mac OS X FTP + SFTP + S3 app
İndirme Linki:
Dropbox - transmit.dmg

Son düzenleme:
Eline sağlık Yaren ancak gizli dosyaları göstermek için ufak bir terminal kodu yeterli oluyor, ayriyetten bir yazılım kurmak bana gereksiz gözüktü yine de işine yarayacak arkadaşlar vardır.

CameleonWizard olmazsa olmazlardan ...
Merak etmeyin o da yolda.

Ve geldi. :)
Chameleon Wizard alternatifi olarak daha kullanışlı olan Champlist'i ekledim. Ayrıca farklı eklemeler yaptım. Konu güncellenmeye devam edecektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir zamanlar senin os x'den haberin yokken kullanmıştım :). Neyse burası tartışma yeri değil konu dışına da çıkmayalım. Özele gelir misin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı