Otizm/Asperger Teşhisleri Konuldu Doğru mu?

Bence siz otizmden çok asosyellik ve akıl hastalığından muzaripsiniz efenim.
Valla aldığım raporda ne yazıyorsa onu söylüyorum. Lakin olabilir. Ben çocukluğumdan beri böyleydim ve hala böyleyim.
Beni zaten asosyal yapan şey Asperger. Ben okul hayatım boyunca asla uyum sağlayamadım. Diğer çocuklar sosyalleşirken ben hep dışlanan oldum. İnternetten bile normal insanlarla anlaşamıyorum. Sadece bazıları anlayış gösteriyor ama bu yinede içli dışlı olmamızı sağlamıyor. Yani yakın olamıyorum kimseyle.
Bence siz otizmden çok asosyellik ve akıl hastalığından muzaripsiniz efenim.
Zaten Asperger, beyinin yapısının farklı olması. Normal insanlara göre bizler tuhaf, itici, şizofreni veya akıl hastası algılanabiliyoruz.
Sevdiğim, ilgimi çeken konularda zehir gibi kafam, odağım var. Derslerde ise hep odağım kaybolur. İlgimi çekmeyen herhangi birşeyde geçerli.

Son düzenleme:
Valla aldığım raporda ne yazıyorsa onu söylüyorum. Lakin olabilir. Ben çocukluğumdan beri böyleydim ve hala böyleyim.
Beni zaten asosyal yapan şey Asperger. Ben okul hayatım boyunca asla uyum sağlayamadım. Diğer çocuklar sosyalleşirken ben hep dışlanan oldum. İnternetten bile normal insanlarla anlaşamıyorum. Sadece bazıları anlayış gösteriyor ama bu yinede içli dışlı olmamızı sağlamıyor. Yani yakın olamıyorum kimseyle.

Zaten Asperger, beyinin yapısının farklı olması. Normal insanlara göre bizler tuhaf, itici, şizofreni veya akıl hastası algılanabiliyoruz.
Sevdiğim, ilgimi çeken konularda zehir gibi kafam, odağım var. Derslerde ise hep odağım kaybolur. İlgimi çekmeyen herhangi birşeyde geçerli.
Aynı beni anlatıyorsun, seni çok iyi anlıyorum.

Aynı beni anlatıyorsun, seni çok iyi anlıyorum.
Ve hani bunu burada konuşmak istemezdim fakat kendim gibi Asperger + DEHB'li bir kız arkadaşım olsun istiyorum. Bizim gibilere normaller uymuyor çünkü. Kendim gibi biri olsa çok iyi olurdu. Özellikle eğitimli, kültürlü bir otistik bir kız ise, bana faydası olurdu. Hem beni anlar, hem bana katkı sağlardı. İstisnai ilişkiler bunlar maalesef...
Asperger sendromu zaten diğer otizmlerden ayrılıyor. Düşünüldüğü gibi değil. Asperger, otizmin en hafif olanı. Cümle kurmakta sorun yaşamayız. Bazı Aspergerlilerde üstün zeka görülür. Celal Şengör ve Elon Musk'ta Aspergerli.

Son düzenleme:
Beni zaten asosyal yapan şey Asperger. Ben okul hayatım boyunca asla uyum sağlayamadım. Diğer çocuklar sosyalleşirken ben hep dışlanan oldum. İnternetten bile normal insanlarla anlaşamıyorum. Sadece bazıları anlayış gösteriyor ama bu yine de içli dışlı olmamızı sağlamıyor. Yani yakın olamıyorum kimseyle.

Sevdiğim, ilgimi çeken konularda zehir gibi kafam, odağım var. Derslerde ise hep odağım kaybolur. İlgimi çekmeyen herhangi bir şeyde geçerli.
Yazdıklarını okuyunca kendimden şüphe ettim Asperger miyim diye? :D. Sevdiğim şeyleri çok umursayıp sevmediğim şeyleri zerre umursamıyorum. Bir şeyi seversem 7/24 onunla uğraşırım, sosyalleşme ihtiyacı hissetmem, "Günaydın, teşekkürler." gibi şeyler deme ihtiyacı da hissetmem, empati yapamam ve çoğu duyguyu hissetmem. Duyguları çözümleyemiyor da olabilirim. Sosyal olarak da 2 kişi dışında kimseyle konuşmuyorum.

Öyle bir kız arkadaşım olursa da büyük ihtimal benim gibi animeci olur, kedi kulaklı cosplayer falan. Hepsi bağlantılı. Ben bile gerçek birçok acıları reddettiğim için babam bana şizofreni derdi. Şizofreni raporum yok benim, Asperger raporum var. Animelere, fantezi dünyalara hep açık oldum ve hep hoşuma gittiler. Bunu, gerçekte sevdiğim biri olursa onunla yaşamak isterim.
Yazdıklarını okuyunca kendimden şüphe ettim Asperger miyim diye? :D. Sevdiğim şeyleri çok umursayıp sevmediğim şeyleri zerre umursamıyorum. Bir şeyi seversem 7/24 onunla uğraşırım, sosyalleşme ihtiyacı hissetmem, "Günaydın, teşekkürler." gibi şeyler deme ihtiyacı da hissetmem, empati yapamam ve çoğu duyguyu hissetmem. Duyguları çözümleyemiyor da olabilirim. Sosyal olarak da 2 kişi dışında kimseyle konuşmuyorum.
Asperger aslında düşünüldüğü kadar nadir değil. Nadir fakat düşünüldüğü kadar çok aşırı nadir değil. Özellikle otizm rekorunun en büyük olduğu ülke başta Katar (Arabistana ait bir yer diye hatırlıyorum). Türkiye'de her 10000 kişiden 87.80'i analizlere göre otistik imiş. Kaldı ki bunlar sadece kendisinin otistik olduğunu keşfeden ve başvuran kişiler. Otizminin farkında olmayan tonla insan olabilir. Hatta teorime göre TikToker'ların birçoğu Asperger ve DEHB'li olabilir. Ancak bunun yanı sıra, gerçek hayatta sosyal sorunlar da yaşamaları beklenir.
Kaynak: Autism Rates by Country 2022
Adsız.png

Son düzenleme:
Öyle bir kız arkadaşım olursa da büyük ihtimal benim gibi animeci olur, kedi kulaklı cosplayer falan. Hepsi bağlantılı. Ben bile gerçek birçok acıları reddettiğim için babam bana şizofreni derdi. Şizofreni raporum yok benim, Asperger raporum var. Animelere, fantezi dünyalara hep açık oldum ve hep hoşuma gittiler. Bunu, gerçekte sevdiğim biri olursa onunla yaşamak isterim.

Asperger aslında düşünüldüğü kadar nadir değil. Nadir fakat düşünüldüğü kadar çok aşırı nadir değil. Özellikle otizm rekorunun en büyük olduğu ülke başta Katar (Arabistana ait bir yer diye hatırlıyorum). Türkiye'de her 10000 kişiden 87.80'i analizlere göre otistik imiş. Kaldı ki bunlar sadece kendisinin otistik olduğunu keşfeden ve başvuran kişiler. Otizminin farkında olmayan tonla insan olabilir. Hatta teorime göre TikToker'ların birçoğu Asperger ve DEHB'li olabilir. Ancak bunun yanı sıra, gerçek hayatta sosyal sorunlar da yaşamaları beklenir.
Kaynak: Autism Rates by Country 2022
Eki Görüntüle 1398371
Psikoloğa gitmeden Asperger olup olmadığımı bilemem ama benziyor belirtiler. Ben nadir olduklarını düşünmüştüm, tahmin ettiğimden fazlaymış.

Psikoloğa gitmeden Asperger olup olmadığımı bilemem ama benziyor belirtiler. Ben nadir olduklarını düşünmüştüm, tahmin ettiğimden fazlaymış.
Bildiğimiz, ağır otizm daha nadir diye biliyorum. Asperger değil. Konuşamayan ve zihinsel geriliği %70 oranında olan, konuşamayan tür otistikler de var. İşte onlar en nadiri olabilir. Onların Aspergerden farkı, normal insanlarla ortaklaşa özelliklere sahip olmamalarıdır. Asperger bir engellilik değil, bir farkındalıktır. Beynimiz, duygularımız normal insanlardan daha farklı çalışır.

Dedikleriniz bende'de var, hep dışlanıyorum, çalıştığım yerde 2-3 hata yaptım, göze batmayacak şekilde, bugün makina bozulmuş, arkadaş şaşırdı hangi makina olduğunu ordan eski bir eleman mimikleriyle dalga geçer gibi yaptı, beni yanına çağırıp akrabamısınız dedi, ikiniz gözlükde takıyorsunuz dedi, öyle bir kötü oldumki, Allah kimsenin başına vermesin.

Ya ben de sabah uyanıyorum bilgisayar başına geçiyorum babam geliyor ohoo sen çoktan başladın mı falan diyor günaydın demiyorum unutup falan ama arkadaşlarımın olmasına gerek yok bence ben orada eğleniyorum bilgisayarın içinde ne güzel oyun falan oynuyorum takılıyorum kendi halimde niye kızıyorlar anlamıyorum bence saçmalık onlar pikniğe falan gidiyor ben sevmiyorum oraları bir de bana asosyal diyorlar arkadaşım olsa konuşurum ama insanlara konuşmayı sevmiyorum ve COVID döneminde konuşmaya konuşmaya kekeme gibi oldum heyecanli bir olay olduğunda böyle kekeliyorum kitap falan okumam lazım sanırım.

Genç olmama rağmen hep toplumdan izoleydim. Arkadaşım hiç olmadı. Orta okul ve lise'de yıllarca zorbalığa maruz kaldım. (Fiziksel ve sözlü, çok fazla kişi yapıyordu...) Ailem hep kızar küfür ederdi arkadaş bulmam için. Çok korumacı ve el bebek gül bebek yetiştirdiler. Bu olaylardan sonra 14 yaşında işitsel halisünasyon duymaya başladım. Ailemle psikiyatriye gittim ve koydukları tanı asperger sendromuydu. O psikiyatriden sonrakiler de otizm spektrumu, anksiyete gibi teşhisler koydu.

Sözün kısası gerçekten bu teşhisler doğru mu? Gerçekten anormal miyim? Eğer öyleysem bunun belge/kağıt vesaire bir şeyini alıp okula uzaktan devam edemez miyim? Veya siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?
Asperger zaten otizm spektrumunun bir alt tipi oluyor. Yani teşhisler doğru evet. Ama hepimizin hayatta farklı yerlerden sınandığını unutma. Senin yerinde olsaydım okula uzaktan devam etmez inadına gitmeye devam ederdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı