Otizm/Asperger Teşhisleri Konuldu Doğru mu?

Hocam hepimiz hayatta belirli konularda zorbalığa uğruyoruz. Size önerebileceğim tek şey şu kendinizi bir konuda gerçekten geliştirin özgüvenli hissedeceksiniz. Dünya gerçekten büyük bir yer mutlaka sizin gibi biri belkide sizi gerçekten sevecek biri karşınıza çıkacaktır. Kısacası herşey sizde bitiyor...
Ben zaten Aspergerimle artık barışığım ve kendimi böyle kabullendim... Otizm, zihinsel engellilik değildir. En azından Asperger değildir. Ben sadece 12-13'lü yaşlarımda iki elimle piano çalmaya başladım. Üstelik hiç eğitimim olmamasına rağmen ve baya hızlı parçalar çalabiliyordum. İşte bu da aspergerin en büyük belirteçlerinden birisi bence. Asperger sorun değil, ne olursa olsun ben kendime iyi bir hayat kurmak isterim.

Ben zaten Aspergerimle artık barışığım ve kendimi böyle kabullendim... Otizm, zihinsel engellilik değildir. En azından Asperger değildir. Ben sadece 12-13'lü yaşlarımda iki elimle piano çalmaya başladım. Üstelik hiç eğitimim olmamasına rağmen ve baya hızlı parçalar çalabiliyordum. İşte bu da aspergerin en büyük belirteçlerinden birisi bence. Asperger sorun değil, ne olursa olsun ben kendime iyi bir hayat kurmak isterim.
Hocam piyano çalmak her yiğidin harcı değil bunu başarabiliyorsanız demekki ben dahil bir çok insandan öndesiniz demektir. Ayrıca çok gariptir Elon Musk'da Asperger sendromlu bir bireydir.

Zaten geçmişte sanaldaki beni yıllardır tanıyan insanlar, benim otistik olabileceğim konusunda şüphelendiklerini dile getiriyorlardı. Raporda da asperger yazdığına göre öyledir. Her asperger sendromlu bireyde tıpatıp aynı olmaz. Yaşadığı koşullar, geçirdiği şeyler de etkileyebilir kişiyi.
Hocam piyano çalmak her yiğidin harcı değil bunu başarabiliyorsanız demekki ben dahil bir çok insandan öndesiniz demektir. Ayrıca çok gariptir Elon Musk'da Asperger sendromlu bir bireydir.
İnsanlarda şöyle yanlış bir algı var, o da şu; Her aspergerli dahidir, IQ'su yüksektir algısı ama hayır. Bazı aspergelilerde zeka ortalama iken, bazılarında yüksek zeka olabilir.
Bu arada 2021 yılında geldiğim nokta bu pianoda:

Odam biraz dağınık kusura bakmayın... Giysi dolabım zaten organize kaos. :D Ben bu şarkıyı biraz yavaş çaldım aslında, daha da hızlı çalabilirim ve hatta gözüm kapalıda çalabiliyorum.

Zaten geçmişte sanaldaki beni yıllardır tanıyan insanlar, benim otistik olabileceğim konusunda şüphelendiklerini dile getiriyorlardı. Raporda da asperger yazdığına göre öyledir. Her asperger sendromlu bireyde tıpatıp aynı olmaz. Yaşadığı koşullar, geçirdiği şeyler de etkileyebilir kişiyi.

İnsanlarda şöyle yanlış bir algı var, o da şu; Her aspergerli dahidir, IQ'su yüksektir algısı ama hayır. Bazı aspergelilerde zeka ortalama iken, bazılarında yüksek zeka olabilir.
Bu arada 2021 yılında geldiğim nokta bu pianoda:

Odam biraz dağınık kusura bakmayın... Giysi dolabım zaten organize kaos. :D Ben bu şarkıyı biraz yavaş çaldım aslında, daha da hızlı çalabilirim ve hatta gözüm kapalıda çalabiliyorum.
Hocam ellerinize sağlık gerçekten çok güzel çalmışsınız. Özgüvensiz hissetmenizi anlayamıyorum piyano çalıyorsunuz dediğim gibi bu sizi birçok insandan öne geçiriyor. Bu arada cover gerçekten çok güzel olmuş hayran kaldım.

Hocam ellerinize sağlık gerçekten çok güzel çalmışsınız. Özgüvensiz hissetmenizi anlayamıyorum piyano çalıyorsunuz dediğim gibi bu sizi birçok insandan öne geçiriyor. Bu arada cover gerçekten çok güzel olmuş hayran kaldım.
Teşekkür ederim. :3
Hobilerimde gayet iyiyim ama sosyal konularda hiç iyi değilim. İnternet sosyal konularında iyi-kötü idare ediyorum ama yine sorunlarım oluyor. Gerçek hayatta ise sosyal konularda full kötüyüm.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim. :3

Hobilerimde gayet iyiyim ama sosyal konularda hiç iyi değilim. İnternet sosyal konularında iyi-kötü idare ediyorum ama yine sorunlarım oluyor. Gerçek hayatta ise sosyal konularda full kötüyüm.
Hocam sosyal konularında ben pek tavsiye vermeyi sevmem çünkü günümüz insanı gerçekten empatiden yoksun gerçekten çok yoksun. Siz en iyisi hayatınızı akışına bırakın. Mutlu olun,sevin yılmayın daima mücadele edin. İnanın bende dıştan çok mutluyumdur eve içimde öyle buruklar var ki uyutmayacak dereceden buruklar bunlar. Bu da benim en büyük sorunlarımdan biri.

Bu arada Aspergerliler empatiden tamamen yoksun değildirler. Empati yeteneklerinde eksiklik görülür.
Hocam sosyal konularında ben pek tavsiye vermeyi sevmem çünkü günümüz insanı gerçekten empatiden yoksun gerçekten çok yoksun. Siz en iyisi hayatınızı akışına bırakın. Mutlu olun,sevin yılmayın daima mücadele edin. İnanın bende dıştan çok mutluyumdur eve içimde öyle buruklar var ki uyutmayacak dereceden buruklar bunlar. Bu da benim en büyük sorunlarımdan biri.
Haklısınız. Bu arada Aspergerli olmam şu açıdan iyi olabilir, şimdi dünyadaki çoğu insanın iyi olmadığını biliyoruz. Hani o "normal" diye tabir ettiğimiz insanlar dolu fakat benim gibi DEHB/Aspergerli insanlar nispeten azınlıkta. İşte, zor olana kavuşabilmek en güzelidir aslında... İstisnai bir ilişkim olursa kendime çok şanslı olduğumu söyleyeceğim. Gerçekten melek gibi biri karşıma çıkarsa, sadık ve asla aldatmayan... Gerekirse zincirlerimi sevdiğim kızla beraber kırarım. Sevdiğim biri hayatımda olduğunda, özgüvenimde artar ve daha fazla şeyler yapmaya girişebilirim.

Bu arada Aspergerliler empatiden tamamen yoksun değildirler. Empati yeteneklerinde eksiklik görülür.

Haklısınız. Bu arada Aspergerli olmam şu açıdan iyi olabilir, şimdi dünyadaki çoğu insanın iyi olmadığını biliyoruz. Hani o "normal" diye tabir ettiğimiz insanlar dolu fakat benim gibi DEHB/Aspergerli insanlar nispeten azınlıkta. İşte, zor olana kavuşabilmek en güzelidir aslında... İstisnai bir ilişkim olursa kendime çok şanslı olduğumu söyleyeceğim. Gerçekten melek gibi biri karşıma çıkarsa, sadık ve asla aldatmayan...
Sevilmek herkesin hakkı hocam umarım karşısınıza sizin gibi biri çıkarda mutlu olursunuz.

Asperger zaten otizm spektrumunun bir alt tipi oluyor. Yani teşhisler doğru evet. Ama hepimizin hayatta farklı yerlerden sınandığını unutma. Senin yerinde olsaydım okula uzaktan devam etmez inadına gitmeye devam ederdim.

Uzaktan devam etmek istemiştim ama ailem şiddet uygulayınca mecbur yakından okulu liseyi bitirdim. Şimdi üniversite okuyorum. Açtığım konu 2-3 yıl öncesinin. Üniversite 2-3 hafta sonra bitiyor yani 1. Sınıfı tamamlamış oluyorum. Geriye sadece 2. Sınıf kalıyor. Üniversitemde staj zorunluluğu var staj yapmadan mezun olunamıyor ama ben ve diğer tüm öğrenciler staj bulamıyor çünkü kimse para vermek istemiyor. (Asgari ücretin üçte biri.) Parasız staj yapmaya razıyım diyorum haklı olarak yasalara aykırı para vermek zorunlu diyorlar.

Geri
Yukarı