Oto ses sisteminde nelere dikkat etmek gerekir?

masQee

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 5 2600
Gigabyte GTX 1660 SUPER
Asus Prime B450m
Kioxia 500 gb m2 SSD
Meslek
Veri Tabanı Programcılığı
Oto ses sistemi yaparken daha net ses alabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle Türk halkının modifiye anlayışı bu konuda da yetersiz kalıyor. Ses sistemine bas koyup TRIM vb sesleri dinlemeyi zevk sanıyorlar. Halbuki ses sistemi yaparken Harman Kardon, Bose gibi ses sistemleri hedef alınması gerekiyor bence. Benim kuracağım ses sisteminde ilk olarak ses yalıtımı, 4 adet Midrange ve Am-fi ile beslemeyi düşünüyorum. Merak ettiğim Tweeter ve Subwoofer eklemesi gerekiyor mu? Anlattığım konuya göre.

Harman Kardon,Bose dediğiniz sistemler aslında göz boyama sistemleridir. Ses sisteminde olması zorunlu olan şey DSP yani ses işlemcisidir. Bununla ekolayzır ve ''time alignment'' denilen ses gecikmesini ayarlamadığınız sürece ortamda gürültü oluşacaktır. Midrange dediğiniz hoparlör sadece mid sesleri vereceğinden yüksek frekans için tweeter almanız şart. Aynı şekilde Subwoofer ile de düşük frekanslı sesler tamamlanır.

Oto ses sistemi yaparken daha net ses alabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle Türk halkının modifiye anlayışı bu konuda da yetersiz kalıyor. Ses sistemine bas koyup TRIM vb sesleri dinlemeyi zevk sanıyorlar. Halbuki ses sistemi yaparken Harman Kardon, Bose gibi ses sistemleri hedef alınması gerekiyor bence. Benim kuracağım ses sisteminde ilk olarak ses yalıtımı, 4 adet Midrange ve Am-fi ile beslemeyi düşünüyorum. Merak ettiğim Tweeter ve Subwoofer eklemesi gerekiyor mu? Anlattığım konuya göre.
Hocam zaten o bassa abananlar genel olarak titreşim ile zevke gelen insanlardır 😁 Tweeter şart düzgün ses alamazsınız sadece düşük sesler. Kesinlikle Subwoofer'ın altına titreşim emici bir malzeme koyun. Aklı evvel arkadaşlarımız direkt atıyor bagaja hiçbir şey yapmadan. Sonra bir yan verince takımlar mefta oluyor. Kesinlikle düzgün bir şekilde titreşim emici kaplamanın üzerine sabitlenmeli. Titreşimler araba üzerindeki vidalamalara çok zarar veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı