Otobüste bir kız yaşlı bireye yer vermediği için küfür yedi

Parasını vermişim otobüse binmişim en güzel yeri bulmuşum oturmuşum güzel manzarayı seyrederek gideceğim ki tak yaşlı biri gelene kadar. Zaten gün boyu oturuyorlar yaptıkları iş yok. Ama yine de saygılı biriyim yer verir miyim veririm. İnsan gibi rıca etse yorgunum evladım dese seve seve veririm. Ama öyle küfür edip hakaret edecekse yoh yaaa. Nah alır NAH.

Bugün otobüse bindim, otobüse bindiğimde bir tane kız oturuyordu. Yaşlı bir birey geldi, kendisine yer vermediği için kıza küfür etti. Ondan sonra çevredekiler de kıza bağırdı falan "sen nasıl bireysin, karşındaki yaşlı bir birey. Yer vermemeye utanmıyor musun?" falan şeklinde kızın üstüne yürüdüler. Kız garibanın birisi, sesini çıkaramadı. Millet de uzaktan izliyor öyle, ben orada tepkimi gösterdim. Hem yaşlı bireye hem de çevredekilere ağır bir şekilde tepkimi gösterdim. "Kız yer vermek zorunda falan değil, biz parasını vererek biniyoruz. Yaşlı bireylerin keyiflerine göre gezmesine kimse yer vermek zorunda değil" dedim. Oradan bana da laf etmeye falan çalıştılar, baktılar ben de uzatıyorum. Sonra tartışmayı kapattılar, yaşlı birey zaten "bir durak sonra ineceğim" dedi ve gitti :) Ne zaman gelişeceğiz yahu biz? Sırf yaşlı diye birisi neden yer vermek zorunda oluyor bir kişi?

Şunu da ekleyeyim, toplu taşıma zaten yaşlı bireylere ücretsiz bulunduğum şehirde. Adamlar keyiflerine göre geziyor, işten yorgun çıkan birisine ya da okuldan eve dönen, okula giden öğrencileri yer vermek zorunda bıraktırıyorlar. Bunlar insan evladı değil mi? Yaşlılarınki can da bu çocuklarınki can değil mi?
Her gün dua ediyorum keşke böyle bir ortama düşsem de sırf yaşlı birine yer vermediğim için hakaretler yağdıran o iki üç hadsize haddini bildirsem diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün otobüse bindim, otobüse bindiğimde bir tane kız oturuyordu. Yaşlı bir birey geldi, kendisine yer vermediği için kıza küfür etti. Ondan sonra çevredekiler de kıza bağırdı falan "sen nasıl bireysin, karşındaki yaşlı bir birey. Yer vermemeye utanmıyor musun?" falan şeklinde kızın üstüne yürüdüler. Kız garibanın birisi, sesini çıkaramadı. Millet de uzaktan izliyor öyle, ben orada tepkimi gösterdim. Hem yaşlı bireye hem de çevredekilere ağır bir şekilde tepkimi gösterdim. "Kız yer vermek zorunda falan değil, biz parasını vererek biniyoruz. Yaşlı bireylerin keyiflerine göre gezmesine kimse yer vermek zorunda değil" dedim. Oradan bana da laf etmeye falan çalıştılar, baktılar ben de uzatıyorum. Sonra tartışmayı kapattılar, yaşlı birey zaten "bir durak sonra ineceğim" dedi ve gitti :) Ne zaman gelişeceğiz yahu biz? Sırf yaşlı diye birisi neden yer vermek zorunda oluyor bir kişi?

Şunu da ekleyeyim, toplu taşıma zaten yaşlı bireylere ücretsiz bulunduğum şehirde. Adamlar keyiflerine göre geziyor, işten yorgun çıkan birisine ya da okuldan eve dönen, okula giden öğrencileri yer vermek zorunda bıraktırıyorlar. Bunlar insan evladı değil mi? Yaşlılarınki can da bu çocuklarınki can değil mi?
Anlamıyorum biz gençleri ne sanıyorlar biz insan değil miyiz? Neyiz biz? Bir şey diyeceğim ama uygunsuz. Her gün okula gidip gelirken minibüse bindiğim için günlerdir belim ağrıyor. Kimi zaman bacaklarım mahvolmuş şekilde eve dönüyorum. Elimizden geleni yapıyoruz ama sırf yaşlısın diye biz o sıkışıklıkta geberemeyiz. Senin yaşın gelmiş geçmiş yaşlı başlısın. Biz daha gençliğimizin baharındayız. Yemin ederim şu zihniyetten nefret ediyorum. Batı ülkelerine git asla böyle bir şeyle karşılaşmazsın. Haftada 5 gün gidiyoruz yoruluyoruz dönerken yorgun bitkin oluyoruz gezmek için dışarıya çıkan yaşlılar yer bekliyor. Bu yüzden çalışıpta işten dönen en fazla 35'li yaşlarda insanlara yer veririm ama bu yaşlılara yer vermem. Kim ne derse desin. Hele bana denk gelsin. Bak ağzının payını ne güzel veriyorum.

Herkes iyi güzel yazmış ancak bazı arkadaşların görgü kuralı bu küfretmek yerine kızı uyarmalıydı vs. gibi lafları mantıksız. Oturan bir bireyin yaşlı veya genç olması bir anlam ifade etmiyor.

Dışardan fark edilemeyecek bir engeli, hastalığı olabilir. Kimse de o engelli koltuklarını boş bırakmadığından böyle bir durumu olan insanlar da her seferinde o koltuklarda oturan yer yer domuzlaşabilen insanlara durumu açıklamak istemiyor onun yerine doğal olarak sıradan yolcu koltuğundan oturuyor. Ayrıca durum böyle olmasa bile o an başı dönen, ayakta duramayacak halde olan veya benim gibi araç tutan biri de olabilir.

Zaten yer verme zorunlu olmamaları ve madem o kadar görgü kurallarına tapan bir toplum denk geldi yer vermeyen bireye kızmak yerine kendi yerlerini verebilirler falan gibi kısımlara hiç dalmıyorum bile.

Yeni konular

Geri
Yukarı