Otobüste yaşlılara gerçekten yer vermeli miyiz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu yaz İzmir’de 776 otobüsünde gidiyordum, zaten oturduğum yerin %70’lik kısmı yaşlı. Otobüse yaşlı bir çift bindi binen adamın eşi direkt benim oturduğum yere geldi ve kalk ben oturacağım diye kaba bir şekilde davrandı. Ben de ne kadar istemeyerek de olsa söverek de olsa yerimi verdim ancak o gün bu gündür bir daha kimseye yer vermedim. Daha bu bir şey değil yaşlıların çoğu yer beğenmiyor biri orası güneşmiş diye, diğeri o taraf çok arkaymış diye veya motor olunca sıcak ve sesli oluyormuş diye yer beğenmiyor. Bunların boş yer bulup da beğenmeyen versiyonları da var.
Bu kadar yıllık tecrübem ile vardığım karar şu oldu: “Otobüste yer vermek istemiyorsanız en arkaya oturun”
Ayrıca çoğu yaşlı, körüklü otobüslerde körükten ötesine geçemez. Bu en önemli kurallardan biridir.

Dedi modern zaman filozofu :) Bu konuya gelen mesajlar hiç de öyleymiş gibi gözükmüyor.

Çünkü konuya yazanların çoğu 15-16 yaşında çocuklar. Henüz vicdanları, empati yetenekleri daha gelişmemiş. Erkeklerde bu gelişim 20li yaşların başlarına kadar sürer. Kaldıki bir yerde çoğunluğun yanlış olması, karşıt fikrin düşüncenin yanlışlığını göstermez. Cahile, bilen filozof görünür...

İhtiyarlara yer yok.😎

Film falan...

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşlılarla çok muhatap oldum. Engelli dedeme 7 ay baktım. Vefatına da tanık oldum.
Ben durumu kötü olan herkesin ölmesi taraftarıyım.

Psikiyatriste gitmeye ihtiyacım yok. Ölümün sıralı olmadığını da biliyorum. Ben yaşa ve duruma bakarım.

Belki yaşlının durumu çok iyi? 100 yaşına kadar yaşayacak, sadece dizleri sorunlu? O da mı ölsün? Durumu kötü olan ölsün demekle tüm yaşlıları genellemek arasında fark var. Cevap verdiğim mesajında genelliyordun. Şimdi durumu kötü olan diyorsun.

Eğer ayakta durmakta zorlanıyorsa veya ihtiyacı varsa veririm. 1-2 hafta önce 3 saatlik açık hava okçuluk antremanından çıktım otobüse bindim elimde 7 kiloluk yay çantası malum 2 koltukluk yer kaplıyor ve dik tutamıyorum. En son dik tuttuğumda merceği çatlattım teyze süslenmiş püslenmiş yorgun filan değil zorla kaldırdı beni. Neymiş efendim "Ben yaşlıyım terbiyesiz!". İlk önce karşındakinin durumunu bir sorsa bu eski nesli anlamak imkansız.

Belki yaşlının durumu çok iyi? 100 yaşına kadar yaşayacak, sadece dizleri sorunlu? O da mı ölsün? Durumu kötü olan ölsün demekle tüm yaşlıları genellemek arasında fark var. Cevap verdiğim mesajında genelliyordun. Şimdi durumu kötü olan diyorsun.
Yaşlıları sevmiyorum. Düzelteyim o zaman. Yaşlılar umrumda değil. Geneli.

Ayakta durmakta zorluk çeken bir insana, yaşı fark etmeksizin yer veririm. Bu insan 15 yaşında da olabilir, 30 yaşında da, 80 yaşında da. Benim bir sağlık sorunum yok, şükür. Bütün gün ayakta koşuşturup, çalışmama rağmen otobüste 15 dakika daha ayakta kalabilirim. Ama o insan için 15 dakika oturmak önemli olabilir.

Yeni nesil bencil ve empati duygusundan yetim kalmış bireylerden oluşuyor. İlerde başlarına ne geleceğinden habersiz, büyük konuşuyorlar. Umarım bir sonraki nesil size yer vermeyi konuşur sadece. Otobüse almamayı falan da gündeme sokabilirler, haberiniz olsun.

Yaşlıları sevmiyorum. Düzelteyim o zaman. Yaşlılar umrumda değil. Geneli.

O zaman 50 yaşından sonra kendindende mi nefret edeceksin?
Ayakta durmakta zorluk çeken bir insana, yaşı fark etmeksizin yer veririm. Bu insan 15 yaşında da olabilir, 30 yaşında da, 80 yaşında da. Benim bir sağlık sorunum yok, şükür. Bütün gün ayakta koşuşturup, çalışmama rağmen otobüste 15 dakika daha ayakta kalabilirim. Ama o insan için 15 dakika oturmak önemli olabilir.

Yeni nesil bencil ve empati duygusundan yetim kalmış bireylerden oluşuyor. İlerde başlarına ne geleceğinden habersiz, büyük konuşuyorlar. Umarım bir sonraki nesil size yer vermeyi konuşur sadece. Otobüse almamayı falan da gündeme sokabilirler, haberiniz olsun.

Anahtar kelimeler vicdan ve empati. Soyut, kavramsal ve kendilerinde henüz oluşmamış bu kavramları anlatmaya çalışmak boşa kürek çekmek gibi. Bırakınca kendiliğinden "düzelecek"tir çoğu. (optimist bir bakışla)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı