Otobüste yaşlılara gerçekten yer vermeli miyiz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Fıkra bu. Eskiden zorunluluğu vardı. Otobüslerde de yazardı. Şuan yazmıyor kanunen belki zorunluluğu yok ama toplumsal duyarlılık olarak var. Yani kısaca insan olan kalkar yer verir yaşlıya. Ama toplumumuzdaki en büyük sorunda bu değil mi? İnsan olmak...

Otobüste kalkmayan biri olsam üzerime alınacağım.

Kim karar veriyor bu insan olup olmamaya? Toplumsal duyar adı altında, kafanızdaki tek tip insana uymayan şahısları insan olmamakla suçluyorsunuz. Bu konuyu baştan sona okudum ve birçok kişinin yer vermemek için geçerli sebepleri var. Her birine bir cevap vermenizi bekliyorum madem.

Otobüste kalkmayan biri olsam üzerime alınacağım.

Kim karar veriyor bu insan olup olmamaya? Toplumsal duyar adı altında, kafanızdaki tek tip insana uymayan şahısları insan olmamakla suçluyorsunuz. Bu konuyu baştan sona okudum ve birçok kişinin yer vermemek için geçerli sebepleri var. Her birine bir cevap vermenizi bekliyorum madem.

Böyle bir zorunluluğum yok. Bu basit bir toplumsal kuraldır. Hatta "kapıda bayanlara öncelik vermek" gibi diğer belirgin bir amacı olmayan görgü vb. kurallardan daha da önemlidir. Çünkü belirgin amacı yararı vardır. O da senin benim gibi kolaylıkla ayakta duramayan yaşlılara yer vermektir. Haa bunu benim böyle açıklamam bile abes. Bir insanın ailesinden aldığı eğitim terbiye ve sahip olduğu vicdanla bunu bilmesi, kavraması gerekirdi.

Burada racon kesmekle olmuyor koçum. Ne yapacaksın laf ederse yaşlıyı mı döveceksin? Herkes dengi ile mücadele eder. Umarım otobüste benim gibi birisine laf edersin de ağzın burnun kırılır.
Raconcu yaşıyor musun hala? Ağzının payını bir kere alınca cevap veremez oldun.

Bahsettiğin "basit toplumsal kurallar", uymayan kimselere baskı yapma hakkı vermiyor. Olması gereken kural, "sağlık sorunu olan kimseye otobüste yer vermektir", yaşlılara hürmet iliklerine kadar işleyen birisi için bunu daha ne kadar basit anlatabilirim bilmiyorum.

Aynı şekilde, halen insanları kafandaki tek tip toplumsal kurallarınla yargılayıp, uymayanları terbiyesiz ve vicdansız olmakla suçluyorsun. Şurada basit bir tartışma esnasında bile insanlara bir şeyi kabul ettirme peşindesin. Ahlaksızların da alayı bu tip insanlardan çıkıyor, ne tuhaf.

Gerçekten yorgunsan bunu saygılı ve temiz bir dille ifade edersen zaten anlayış göstereceklerdir. Ağzına geleni saymak çok çirkin ve seviyesiz bir davranıştır ve hayatın boyunca yanlış anlaşılmana neden olur. Genel açıdan evet yer vermeliyiz çünkü onların dayanacak gücü sizden çok daha az. İnsanlar yaşlandıkça gücünü kaybeder. İnsanların en güçlü olduğu zamanlar 20'li yaşlardır. 30'dan sonra bu gücünü kaybetmeye başlarlar. Benim annem 70'li yaşlarda böyle bir şeyin onu etkilemesini istemem. O teyze de birisinin annesidir anlayışlı ve empatik olmalısın ama yer vereceğin kişiler 60+ olmalı değilse yer verme bu da enayiliktir, herkese yer vermek zorunda değilsiniz.

Genelde yaşlılar hastaneye gitmek ve maaşlarını çekmek için otobüse biniyor benim gözlemlediğime göre. Tabii belli bir yaştan sonra toplu taşıma bedava olduğu için canları sıkıldıkça biniyorlar otobüse.
Mesela gelmiş 70 yaşına. O yaşa kadar da kendine hiç bakmamış. Ben 20 durak gideceğim, bir de bu kişiye yer vereceğim... Öyle bir dünya benim için yok. Saygı-hürmet de umurumda değil.

Sakat olur, ameliyatlı olur, bebeği olur, gazi olur bu kişilere yer veririm ama yaşlıya asla yer vermem. Bir de çocuklu kişilere.

Genç olunca sanki hiç sağlık sorunu olmaz sanıyorlar. Amca-teyze sana diyorum: Benim anam babam sağlıklı mı ki ben sağlıklı olacağım? Yer mer yok sana. Ayakta mı gidersin yere mi düşersin, ona sen karar ver.

Ayrıca uzun süre oturmak vücuda zararlıdır. Bel kaymasına bile neden olabilir. Yaşlılar ise hareket etmelidir. Otura otura sağlıklı-ağrısız bir hayat yaşayacaklarını sanıyorlar ya.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğin "basit toplumsal kurallar", uymayan kimselere baskı yapma hakkı vermiyor. Olması gereken kural, "sağlık sorunu olan kimseye otobüste yer vermektir", yaşlılara hürmet iliklerine kadar işleyen birisi için bunu daha ne kadar basit anlatabilirim bilmiyorum.

Aynı şekilde, halen insanları kafandaki tek tip toplumsal kurallarınla yargılayıp, uymayanları terbiyesiz ve vicdansız olmakla suçluyorsun. Şurada basit bir tartışma esnasında bile insanlara bir şeyi kabul ettirme peşindesin. Ahlaksızların da alayı bu tip insanlardan çıkıyor, ne tuhaf.

Sana göre olması gereken kuralı konuşmuyoruz burda. Olan kuralı konuşuyoruz. Eskiden otobüslerde yazılı olan kural; "Yaşlı, engelli, hamile, gazi ve harp malülleri" şeklindedir. Ayrıca kavramlarıda karıştırıyorsun. Bu olayın tek tip insanla hiçbir alakası yok. Bu tamamen insanların sahip olduğu ortak erdemlerle alakalı. Gençsen, rahatsızlığın yoksa yaşlı bir insana kalkar yerini verirsin bu kadar basit.

Önce bir psikiyatriste git. Hem sana herkesin yaşına göre sırayla gittiğini kim söyledi? Hadi kendi yaşam tecrüben yok, 12-13 yaşındasın; 16 yaşında intihar eden, 23 yaşında kalp krizinden ölen, 28 yaşında trafik kazasında ölen arkadaşın olmamış ama hiç mi etrafına bir bakmıyorsun? Sen millete şimdiden mezar kazacağına, kendin 60 yaşına gelmeye bak...

Yaşlılarla çok muhatap oldum. Engelli dedeme 7 ay baktım. Vefatına da tanık oldum.

Psikiyatriste gitmeye ihtiyacım yok. Ölümün sıralı olmadığını da biliyorum. Ben yaşa ve duruma bakarım.

Edit: Sandığın gibi ergen falan değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı