Otomatik vites arabada vites atacağı zaman ayağımızı gazdan çekmeli miyiz?

Otomatik arabalarda araç kendiliğinden vites atar hocam. Ayağını gazdan çek veya gaza daha fazla bas fark etmez. Eğer aracın şanzımanında sorun varsa ve araba kendini zorluyorsa devir yükseliyorsa bu durumda ayağınızı gazdan çekip vites atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Otomatik arabalarda araç kendiliğinden vites atar hocam. Ayağını gazdan çek veya gaza daha fazla bas fark etmez. Eğer aracın şanzımanında sorun varsa ve araba kendini zorluyorsa devir yükseliyorsa bu durumda ayağınızı gazdan çekip vites atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Normalde 2000 devirde atıyor ben bunu ayğımla 5 6 binlere çıkarabilir miyim.
Mesaj yazan herke teşekkür ederim.

Aslında söyle eğer gazi köklerseniz araba belli bir devire kadar çıkar sonra vites atar ama gazi köklemez iseniz 2 bin devire gelince vites atar.

Otomatik vitesin ne anlamı var o zaman belki şanzuman ömürü için olabilir. Benim bildiğim sık dur kalklar otomatik şanzuman a zarar veriyor.

Merhabalar aracınız tam otomatik yani tork konvertörlü şanzımana sahip ise ayağınızı gazdan çekmenize gerek yok, yarı otomatik bir şanzımanı var ise vites geçişlerinde ayağınızı gazdan çekmeniz, bazı durumlarda sizin yararınıza olacaktır. Yüksek devirde vites atmasını sağlamak için S modu var ise bu moda alabilirsiniz ya da manuel moda alıp vites küçültebilirsiniz ayrıca Kick Down var ise bunu aktif etmek için dip gaz yapabilirsiniz. Kick Down durumunda yani dip gaz yaptığınızda araç vites küçültüp devrini yükseltecektir. Eğer tam otomatik ya da yarı otomatik değil de araç CTV şanzımana sahip ise bir şey diyemem bilgim olacak kadar CVT şanzıman kullanmadım. 😄

Aracınızın şanzımanında vuruntu dediğimiz olay varsa vites atarken gazdan çekersen vuruntuyu pek hissetmessin eski kasa fiestamda öyle oluyordu alışmıştım artık. :)

Geri
Yukarı