Otomatik vites arabada vites atacağı zaman ayağımızı gazdan çekmeli miyiz?

Arkadaşlar 2 çeşit otomatik vites türü var biri yarı otomatik diğeri ise tam otomatik yarı otomatik çift kavramalı tam otomatik ise tork konvertörü'dür.

Araca göre değişir. Opel Corsa'nın (2017) otomatiği berbat mesela ama vites değiştirmek istenildiğinde gaza çek-bas yapıldığında daha rahat vites atıyor.

Opel Insignia'daysa (2017) hiçbir şekilde ihtiyaç yok. Bu arada iki aracın da vites sistemi tork konvertörlü diye biliyorum. Yani vites tiplerine göre ayrım yapmak doğru mu, bilmiyorum.

Araca göre değişir. Opel Corsa'nın (2017) otomatiği berbat mesela ama vites değiştirmek istenildiğinde gaza çek-bas yapıldığında daha rahat vites atıyor.

Opel Insignia'daysa (2017) hiçbir şekilde ihtiyaç yok. Bu arada iki aracın da vites sistemi tork konvertörlü diye biliyorum. Yani vites tiplerine göre ayrım yapmak doğru mu, bilmiyorum.
Yanlış bilmiyorsam o dönemde gelen İnsignia ve Astra modelleri sadece tam otomatik AT ya da EAT kodlu şanzıman ile gelirken, Corsa modeli MTA kodlu yarı otomatik ve AT kodlu tam otomatik olarak 2 farklı otomatik şanzıman tipi ile geliyordu. Kullandığınız Corsa muhtemelen 1.3 CDTI olan modeli, MTA kodlu şanzıman ile geliyordu yani 5 ileri yarı otomatik bir şanzıman. 1.4 ECOTEC motorlu olanları tam otomatik AT6 ile gelmekteydi. AT6 ve MTA5 iki şanzıman tipini de uzun süre kullandım AT6 gayet güzel sorunsuz fakat MTA5 dediğiniz gibi bazı durumlarda çek bas yapmayı gerektirten daha sık arıza yapabilen çok mızmız bir şanzıman.

Yeni konular

Geri
Yukarı