Otomobil Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Serbest piyasa dene dene içine edilmiş bir piyasa yaratıldı :) Son kullanıcı olarak memnunsanız ve içiniz rahatsa ok, benim için sorun yok, tartışmam.
Ben neden mutlu olayım ki? C sınıf arabaya 185bin TL para verdim, 5 sene önce aynı paraya Premium araç alınabiliyordu.

Serbest piyasa bu şekildedir. Mesela bugün Ali GÜNGÖR Bey'in bir konusu vardı. Epic Games Store’da 88 TL Değerindeki İki Oyun Ücretsiz Oldu

Steam GTA V gibi oyunları 150 liraya satarken Epic Game ücretsiz dağıttı, o günde bu şekilde serbest piyasaya neden karşı çıkmadınız? Herkes ayakta alkışlıyordu firmayı. Epic Game parasını ödediği oyunları üyelerine bedava verirken, steam para ile sattı hala da satıyor. İşte olay tam da budur, mal benim arkadaşım istersem bedava veririm istersem milyonlar isterim, ama kimseye zorla satmıyorum.

Sizin söylediğiniz gibi bir durumu kendiniz bile istemezsiniz. Düşünsenize elinizdeki her şeyin fiyatına devlet müdahale ediyor. Evinizi satacaksınız yeri değerli ama devlet 750bin TL eden evinize olmaz 150bin den fazla satamazsınız diyecek kabul eder misiniz? Bu fiyatı kime göre neye göre belirlediniz demez misiniz? Belki ev evet yıkık dökük, 30 yıllık ama çok merkezi mükemmel bir konumda olabilir.

Düşünsenize elinizdeki her şeyin fiyatına devlet müdahale ediyor. Evinizi satacaksınız yeri değerli ama devlet 750bin TL eden evinize olmaz 150bin den fazla satamazsınız diyecek kabul eder misiniz?
Sorunun kaynağı en başta benim kurduğum cümleyi anlamamanızdan kaynaklanıyormuş. Ben devlet fiyatlara müdahale edip belli bir sınır çizsin ve herkes ona uysun demedim. Ben galeri - bayi çakallığına bir çözüm üreterek son kullanıcı için iyi bir senaryo yaratılmasını yazdım.

Bu olayı bir Avrupa ülkesinde yap bakalım ne oluyor, görürsünüz :) Bunun adı düpedüz çakallık ve fırsatçılıktır, başka açıklama yapmayın. Şaka gibi bir piyasa yarattılar. Bayilerdeki araçları bayilerle anlaşıp topla, bayideki fiyatın üstüne 50 bin koyup sat... Bayide araç bulamayan vatandaş benim çakal fiyatıma muhtaç kalsın...

Umarım stokladıkları araçlar ellerinde patlar diyorum, size de eğer galericilik bağınız yoksa biraz mantıklı düşünün diyorum, özellikle C segment bir arabaya 185 bin veren sana :)

Yeteri kadar araç gelse zaten böyle bir sorun olmaz, bayi 10 tane araç getiriyor onu da bir esnaf tek başına alıyor, eskisi gibi binlerce araç gelmiyor.

Türkiye ile Avrupa'yı kıyaslamayın orada böyle bir stok ve ahlak sorunu yok.

Türkiye ile Avrupa'yı kıyaslamayın orada böyle bir stok ve ahlak sorunu yok.
Ahlaksızlığı yapanlardan bunu duymak ise asıl ironik olan şey değil mi? :D

Avrupa'da stok olmasa dahi yapamazlar bunu, kan alırlar. Oranın regülasyonları ile burayı karıştırma.

Fiyat düşse nolacak bayi de araba mı var galericiler hepsini toplamış fiyatların düşmesi hayal gibi ÖTV indirimi gelecek dediler ÖTV zammı geldi daha ne deyim devlet biz ne dersek tam tersini yapıyor kurlar uçuk şu an alacaksanız alın yoksa uzaktan bakmaya devam edersiniz.

Düşmesini beklemek saflık olur. Allah'ım öyle bir saydırasım var ki ülkenin başındaki cübbelilere, ama Silivri soğuktur. Üşürüm falan, gına geldi artık. Giderlerse profil fotoğrafımı TikTok sembolü, adımı TikTok creator yapacağıma yemin ediyorum.

Ahlaksızlığı yapanlardan bunu duymak ise asıl ironik olan şey değil mi? :D

Avrupa'da stok olmasa dahi yapamazlar bunu, kan alırlar. Oranın regülasyonları ile burayı karıştırma.
Ahlaksızlığı ben mi yaptım? Yine her zamanki gibi anlatılmak istenileni anlamayıp gereksiz bir polemik yaratma peşindesin.

Sorunun kaynağı en başta benim kurduğum cümleyi anlamamanızdan kaynaklanıyormuş. Ben devlet fiyatlara müdahale edip belli bir sınır çizsin ve herkes ona uysun demedim. Ben galeri - bayi çakallığına bir çözüm üreterek son kullanıcı için iyi bir senaryo yaratılmasını yazdım.

Bu olayı bir Avrupa ülkesinde yap bakalım ne oluyor, görürsünüz :) Bunun adı düpedüz çakallık ve fırsatçılıktır, başka açıklama yapmayın. Şaka gibi bir piyasa yarattılar. Bayilerdeki araçları bayilerle anlaşıp topla, bayideki fiyatın üstüne 50 bin koyup sat... Bayide araç bulamayan vatandaş benim çakal fiyatıma muhtaç kalsın...

Umarım stokladıkları araçlar ellerinde patlar diyorum, size de eğer galericilik bağınız yoksa biraz mantıklı düşünün diyorum, özellikle C segment bir arabaya 185 bin veren sana :)
Hocam ben size de söyledim şurada birkaç sene önce ben bu paraya hayalini kurduğum Mercedes alabiliyordum, ben ister miyim böyle olsun böyle devam etsin? Ama benimde tek demek istediğim bayi-galerici-alsatçı gibi insanların önünü devlet tespit edip kesemez, kesmek istese bile bu sermaye kontrolüne girer. Bunu yaparsan olayın ucu farklı yerlere gider.

Umarım en kısa sürede her şey düzelir diyeceğim ama şu kurlar ve içinde bulunduğumuz durumda en az sizde benim gibi tahmin edebiliyorsunuz ki bir mucize lazım düzelmesi için. (Ekim ayında yine ortalama 10bin TL civarı zam geliyormuş.)

Geri
Yukarı