Otomobillerde ÖTV Matrahları Güncellendi

Bu ülke, kendi halkının sırtındaki kamçı. Rezalet bir vergi sistemimiz var. En dandik otomobilde bile %50+18 vergi var, biraz iyi bir şey alayım desen %220+18 vergisi olan araç var. Bu vergi silkelemesi yalnızca otomobilde de yok üstelik.

Yine yüksek yine yüksek. %80 ÖTV mi olur ya? %80'i geçtim %220 var ya, %220.

Yine saçma bir düzenleme, 150bin altı %45 olacak. Şu anki fiyatlarda 212.400-265.500 bandında bulunan araçlar(!) %45 ÖTV ile %5 civarı düşecek. Ama bakıyoruz ki öyle bir araç yok. Bütün markaları tek tek incelemedim ama belki 1-2 modelin satışa çıkmayan ama fiyat listesinde yer alan araçlarına denk gelecek bu rakam. Ayrıca bu düzenleme daha yeni çıktı ki Avrupa enflasyonu, yeni yılın yeni zamları daha fiyatlara yansımadı bile. %50 ile %80 ÖTV için ara fiyat olması ise daha uygun olmuş. 260binden sonra fiyatlar 330bine çıkıyordu 1 lira zam olsa 60bin lira yansıyordu.

Elektrikli araçlar alınır da, onlarda da seçtikleri vergilendirme şekli tek kelimeyle saçmalık.
Fiyat ve CC ile orantılı olsa daha iyi olurdu aslında.
Atıyorum araba 100.000 TL'den giriyor.
%15 KDV alırsın KDV'li fiyata da %20 ÖTV eklersin vergi gelirin artar. 3000 CC üzeri olan araca da %35 ÖTV yeterli olur.
Arabadan gelen ÖTV gelirini de tarım ve sanayiye basarsın miss gibi olur.

Fiyat ve CC ile orantılı olsa daha iyi olurdu aslında.
Atıyorum araba 100.000 TL'den giriyor.
%15 KDV alırsın KDV'li fiyata da %20 ÖTV eklersin vergi gelirin artar. 3000 CC üzeri olan araca da %35 ÖTV yeterli olur.
Arabadan gelen ÖTV gelirini de tarım ve sanayiye basarsın miss gibi olur.
Hocam yalnız elektrikli araçta cc diye bir şey yok :D.
Normal araçlarda da zaten dediğiniz sistem var, tek farkı ÖTV %220'cik. O da büyük oyunu bozmak için gerekli.

Yeni konular

Geri
Yukarı