Otomobilleri Hatasız Sürmek

Bir defa 180 kilometre/saat altına düşmüyor diyorsun da o zaman kendin şikayet et gerekli mercilere. Babanı seviyorsan tabi. Normal bir davranış değil yani minimum 180 km/sa hızla gitmek. Kendisine olmaz sadece zararı ufacık bir hatada, etraftaki süren diğer sürücülere de olur.
Ayrıca benim hesabım ortada, sana mantıklı geliyorsa ben bir şey diyemem :)

Ufacık hata payını hesaplamayı biliyor Allah'a şükür. Sonuna kadar dolu otobanda basacak hali yok o kadar. Ben sadece o KM'nin imkansız olmadığını anlatıyorum.

Debriyaj ve gaz kontrolü en kolayıdır zamanla pratik yapıldıkça öğrenilir. Trafikte usta şöför olduğunu düşünenlerin çoğunun sıkıntısı ayna kontrolü ve sinyal kullanmamaltır. Aktif olarak motosiklet kullanan biri olarak bunun ne kadar büyük sıkıntılara yol açabileceğini her gün çok net bir şekilde görebiliyorum. Benim tavsiyem ayna kontrolü ve sinyal konusunda sürekli örnek bir sürüş sergilemeye çalışırsan ileride iyi bir sürücü olacağından hiç şüphen olmasın.

Arabayı stop ettirmemek ve sağlıklı bir şekilde kalkış gerçekleştirmek için; Debriyaj ile Gaz pedalını makas şeklinde yapın (Sol ayağınızı debriyajdan hafif çekerken diğer yanda da sol ayağınızı da gaz pedalına çok hafif basarak gerçekleştirin.
Eğer herhangi bi yokuşta duruyor iseniz; Bu sefer Firen ile Debriyajı makas şeklinde yapın, yani debriyajdan olan ayağınızı hafif çekip aynı zamanda da sağ ayağınızı da frende çekip gaz pedalına hafiften asılın, basın. Asla panik hareketler yapmayın.

Sizin tecrübeli bir şoför olabilmeniz için bizim burada sayfalar dolusu mesajlarımız ile gerçekleşmeyeceği gibi sizi kararsızlığa bile sürükler. İyisi mi tecrübeli bir şoförün yanında oturup bir kaç gün onunla birlikle kısa da olsa Seyehat edin, seyahat deyince aklınıza il dışı ya da uluslararası gidip-gelme gelmesin. :D

Sinyal ve ayna kullanımı çok önemli değinilmesi çok güzel olmuş ama şu da unutulmamalıdır ki sinyal verince yol tamamen sizin olmuyor. Bunun örneğini hepimiz görmüş veya yaşamışızdır. Sinyal veren yolların kralı oluyor sanki sen geliyor musun arkadan veya yoldaki çizgileride kimse bilmiyor düz çizgi var şerit değiştirmek yasak adam sinyali veriyor cart atlıyor napıyorsun diyorsun sinyal verdim ya görmüyonmu diyor. Yazık ya bilmiyoruz, öğrenmiyoruz, öğrenmeye heves etmiyoruz çok yazık.

Aynen öyle sinyal verip atlayanlar ve sinyal vermeden atlayanlar çok tehlikeli
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1:40'tan itibaren izlemenizi tavsiye ederim.

Herkese merhaba. Otomobil sürerken genellikle hata yapıyorum ve bazen arabayı kaldırırken stop ettiriyorum.
Yaşım şuan 15 ehliyet yaşım gelene kadar usta bir şoför olmak istiyorum bunun için tavsiyeleriniz nelerdir ?
Yaptığım hatalar genellikle şunlar;
  • Arabayı kaldırırken ya stop ettiriyorum ya da patinaj çektiriyorum
  • U dönüşlerinde stop ettiriyorum
  • Geri viteste arabayı kaldırırken stop ettiriyorum
Sanırım yaptığım hatalar debriyajla ilgili hatalar bu sorunları acilen çözmek istiyorum yorumlarınızı dört gözle bekliyorum.

15 yaşında araç kullanmak yanlış. Kullandığın yer çok ıssızdır o ayrı tabi. Türkiye'de az da olsa düzgün eğitim veren yerler var. Git orada güvenli bir şekilde öğren. Ustalık konusuna da takılma. Türkiye'de o kadar usta soförler varki hergün kıyım oluyor. Getir bakim Almanya sistemini, sok bir kez daha herkesi sınava trafikte araç göremezsin... :)

Aynen öyle sinyal verip atlayanlar ve sinyal vermeden atlayanlar çok tehlikeli
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
1:40'tan itibaren izlemenizi tavsiye ederim.

Motoru süren arkadaş da hatalı. Burası Türkiye. Otobanda araç çıkar, çocuk çıkar, köpek atlar yola ki zaten hız sınırının üstünde. Yanlış hatırlamıyorsam patlamadan motoru satmıştı. Eldiveni filan da yok garanti apaçi. Burada kimseye hakaret etmek istemezdim ama doğrusu bu... Son olarak çok iyi fren yapmış o ayrı tabi. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı